Coraz więcej oszustw metodą "na Blika". Nie daj się okraść!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 09:19
Ktoś z rodziny lub przyjaciół prosi przez media społecznościowe o przelew Blik lub o przekazanie kodu Blik? Uważaj! To może być oszust, który jedynie podszywa się pod znajomą osobę.
Audio
  • Nie daj się okraść internetowym oszustom (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Coraz popularniejszą metodą używaną przez internetowych oszustów jest metoda "na Blika". Polega ona na tym, że przestępcy włamują się na konta społecznościowe i podszywając się pod ich właścicieli proszą o szybką pożyczkę.

Na czym polega metoda płatności Blik? 

- Blik to metoda płatności przy użyciu telefonu. Zamiast logować się do banku i zlecać przelew na stronie sklepu internetowego lub w bankomacie wpisujemy po prostu kod wygenerowany przez aplikację mobilną naszego banku. Następnie na ekranie telefonu pojawia się prośba o zaakceptowanie transakcji. Jeśli ją wyrazimy, pieniądze natychmiast wysyłane są z naszego rachunku do naszego kontrahenta - tłumaczy w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Konieczny z portalu niebezpiecznik.pl.


Czytaj więcej
1200_telefon_mrok_shutterstock.jpg
Wyłudzenia pieniędzy metodą "na Blika". Radzimy jak się bronić

Jak zapewnia w radiowej Jedynce ekspert Polskiego Standardu Płatności - operatora Blik - Krzysztof Stępień, zagrożenie nie leży w samej aplikacji. - System płatności mobilnych Blik jest bezpieczny - zaznacza. - Fundamentalnym elementem bezpieczeństwa płatności Blik jest zaakceptowanie transakcji w aplikacji bankowej. Trzeba pamiętać, że samo podanie komuś kodu Blik nie spowoduje, że ta osoba uzyska dostęp do naszych pieniędzy - dodaje. 

Co robić, kiedy padniemy ofiarą przestępców?

Policja radzi, by w przypadkach prośby o pieniądze przez internet zadzwonić do osoby, która o nie prosi. W przypadku stwierdzenia próby oszustwa powinniśmy zmienić hasła i powiadomić o wszystkim znajomych. Warto pamiętać też o regularnej zmianie kodów dostępu do kont internetowych.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Daniel WydrychKatarzyna Gójska 

Materiał: Maciej Walecki 

Data emisji: 10.01.2020

Godzina: 7.43

kh

Czytaj także

Płock: policja ostrzega przed wyłudzeniami pieniędzy metodą "na BLIK-a"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 10:59
Do Komendy Miejskiej Policji w Płocku wpłynęło od początku roku kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących oszustw metodą "na BLIK-a". Jak ostrzega policja, to nowy i coraz bardziej popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy do wyłudzania pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bankowość mobilna coraz popularniejsza. Przybywa użytkowników

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 16:50
Na koniec września br. ponad 10 mln klientów aktywnie korzystało z aplikacji bankowych w swoich telefonach - wynika z najnowszego raportu NetBanku, zaprezentowanego przez Związek Banków Polskich. Oznacza to blisko 10 proc. wzrost użytkowników mobilnej bankowości w III kw. br.
rozwiń zwiń