X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: Polska w polityce pamięci radzi sobie znakomicie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 08:01
- Reakcja polskich władz zarówno przy kryzysie ze słowami Putina, jak i tego co wydarzy się w Yad Vashem była bardzo przytomna. Widać, że Polska w polityce pamięci, dyplomacji, radzi sobie znakomicie - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Audio
  • Dr Karol Nawrocki: historia staje się narzędziem (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent RP Andrzej DudaFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Zadecydowano, że w tym międzynarodowym wydarzeniu, z braku czasu, przemawiać będzie pięć osób z zagranicy - stwierdził dyrektor Yad Vashem Avner Shalev, komentując fakt, że prezydent Andrzej Duda nie może zabrać głosu na uroczystościach związanych z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

duda pap 1200.jpg
Andrzej Duda nie przemówi w Izraelu. Kuriozalne tłumaczenie Yad Vashem

- Jesteśmy w momencie, w którym historia staje się narzędziem. Nie chodzi o historyczną rzeczywistość sprzed, tylko o to, jaki efekt w geopolityce może przynieść twierdzenie "Polska nie była aliantem". Wiemy, że na frontach II wojny światowej już w roku 1940 walczyło 85 tys. Polaków, a w kolejnych latach blisko 220 tys. - podkreślił dr Karol Nawrocki.

"Dobrze, że pan prezydent podjął taką decyzję"

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej podkreślił, że "Polska jest jedynym krajem na świecie, który miał w czasie wojny aż cztery armie". - Armia Podziemna, Armia Krajowa, Wojsko Polskie z roku 1939 oraz polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Również Polacy w Związku Sowieckim walczyli w tej formule "niewolnościowej" na frontach - zaznaczył.

- Reakcja polskich władz zarówno przy kryzysie ze słowami Putina, jak i tego co wydarzy się w Yad Vashem była bardzo przytomna. Widać, że Polska w polityce pamięci, dyplomacji radzi sobie znakomicie - nawet przy tak agresywnych i drastycznych atakach. Bardzo dobrze, że pan prezydent podjął taką decyzję, aby nie brać udziału w tej konwencji w Yad Vashem - mówił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Mateusz Drozda 
Gość: dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej)
Data emisji: 11.01.2020
Godzina emisji: 07.14

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent pojedzie do Izraela? Bielan: zostawiłbym ten głos na uroczystości w Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 15:14
Trwają uzgodnienia w sprawie udziału prezydenta Andrzeja Dudy we współorganizowanym przez Instytut Jad Waszem 5. Światowym Forum Holokaustu. Polsce zależy, aby podczas tego wydarzenia prezydent Rzeczpospolitej Polskiej mógł zabrać głos, szczególnie, że zaplanowano tam wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwają uzgodnienia ws. udziału prezydenta Polski w Światowym Forum Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 17:09
Trwają uzgodnienia w sprawie udziału prezydenta Andrzeja Dudy we współorganizowanym przez Instytut Jad Waszem 5. Światowym Forum Holokaustu. Polsce zależy, aby podczas tego wydarzenia prezydent Rzeczpospolitej Polskiej mógł zabrać głos, szczególnie, że zaplanowano tam wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Waszczykowski: nie ma podstaw, by prezydent Polski leciał do Izraela

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 19:00
- Jeśli prezydentowi Polski odmówiono prawa zabrania głosu, to nie ma podstaw, żeby uczestniczył w takim wydarzeniu - skomentował w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Witold Waszczykowski decyzję Andrzeja Dudy o rezygnacji z uczestnictwa w izraelskich obchodach wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Gościem audycji był także Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich.
rozwiń zwiń