Alvin Gajadhur: musimy znacznie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 09:10
Inspekcja Ruchu Drogowego rozpoczyna działania w ramach akcji "Bezpieczny autokar". Inspektorzy będą sprawdzać stan techniczny autokarów i busów, którymi dzieci podróżują na zimowy wypoczynek. W trakcie prowadzonych kontroli będą sprawdzać również uprawnienia oraz trzeźwość kierowców.
Audio
  • Alvin Gajadhur: musimy znacznie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach (Sygnały dnia/Jedynka)
Alvin Gajadhur
Alvin GajadhurFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Kontrole rozpoczynają się dzisiaj. Mamy zaplanowany breafing w punkcie kontrolnym, bo już z samego rana z różnych miast, w których rozpoczynają się ferie, wyjadą autokary. Będziemy sprawdzać, czy w autokarach są sprawne układy hamulcowe, kierownicze. Bardzo dokładnie również sprawdzimy trzeźwość kierowców oraz to czy nie są przemęczeni - informował Główny Inspektor Transportu Drogowego.

droga zima samochód 1200.jpg
Początek ferii w kilku województwach. Kierowców czeka większy ruch na drogach

Gość audycji dodał, że w Katowicach będą wykorzystywać mobilną linię diagnostyczną, jedną  z najnowocześniejszych w Polsce. - To jest stacja, którą rozkładamy w ciągu kilkunastu minut i w ten sposób możemy w pełni zweryfikować stan techniczny pojazdów - wyjaśnił. 

"200 tys. przekroczeń prędkości" 

Alvin Gajadhur apelował do przewoźników o to, aby w szczególny sposób zadbali o bezpieczeństwo podczas rozpoczynających się ferii zimowych. - Autokary będą jechały w tereny górzyste, wiele z nich wyjedzie za granicę. Jeżeli nie ma noclegu podczas podróży i jest to kilkunastogodzinna podróż wtedy w autokarze powinno być dwóch kierowców. (...) Pamiętajmy, że mogą być różne warunki atmosferyczne poza granicami kraju, więc tym bardziej należy zwrócić uwagę na stan techniczny - przestrzegał Inspektor. 

Podczas ubiegłorocznych ferii odnotowano ok. 200 tysięcy przekroczeń prędkości. Rekordzista w terenie zabudowanym jechał z prędkością 130 km/h.  - Ważne, żeby dostosować prędkość do warunków na drodze, żeby wszyscy mogli dojechać bezpiecznie i nie wydarzył się żaden wypadek. Musimy znacznie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach - dodał gość audycji. 

Debata ekspercka nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Nieuchronność kar dla kierowców przekraczających prędkość jest jednym z większych wyzwań bezpieczeństwa ruchu drogowego. Między innymi ten temat podejmowali uczestnicy debaty, która dobyła się w środę (8.01) w siedzibie Inspekcji Transportu Drogowego. Wśród uczestników był obecny premier Mateusz Morawiecki, który w swoim liście zaznaczył, że poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego jest jednym z priorytetów rządu nowej kadencji. Zapowiedział również kolejne zmiany w przepisach. Na debacie pojawili się także przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej oraz Lewicy. - To była bardzo owocna debata. Doszliśmy do konstruktywnych wniosków, które będą jeszcze szczegółowo analizowane - powiedział Alvin Gajadhur. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Mateusz Drozda 

Gość: Alvin Gajadhur (Główny Inspektor Transportu Drogowego)

Data emisji: 11.01.2020

Godzina: 7:40

ans

Czytaj także

Seniorzy to odpowiedzialni kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 13:19
Wszystkie statystki wykazują, że seniorzy 60+ powodują najmniej wypadków i jeżdżą bardzo ostrożnie. Najbardziej niebezpieczni na drodze są najmłodsi kierowcy w wieku 18-24 lata, a zaraz po nich 25-39 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alvin Gajadhur: dla poprawy bezpieczeństwa na drogach trzeba zmienić przepisy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 09:15
Główny Inspektor Transportu Drogowego uważa, że trzeba zmienić przepisy, aby piratów drogowych, którzy za nic mają bezpieczeństwo, lepiej dyscyplinować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przez prędkość giną ludzie". Policjant o tragicznym bilansie na drogach

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 09:38
- W tym roku 1,5 tys. wypadków mniej na polskich drogach, prawie 2 tys. mniej rannych - można powiedzieć "to super, bo bezpieczniej". Tylko co z tego? Najgorsza liczba, to ta, kiedy mówimy o zabitych. I tu jest więcej - mówił w Polskim Radiu 24 podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń