"Tomasz Grodzki nie miał uprawnień". Marcin Warchoł o wizycie Komisji Weneckiej

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 07:30
- Statut Komisji Weneckiej, prawo międzynarodowe i nasza konstytucja wyraźnie określają, kto może zaprosić Komisję Wenecką. W żadnym miejscu ani w prawie międzynarodowym, ani w konstytucji czy w statucie Komisji Weneckiej nie ma mowy o marszałku Senatu - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
Audio
  • Wiceminister sprawiedliwości: rząd i prezydent reprezentują nasz kraj w polityce międzynarodowej (Sygnały dnia/Jedynka)
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki
Marszałek Senatu Tomasz GrodzkiFoto: PAP/Leszek Szymański
ziobro zbigniew pap arch 1200.jpg
Ziobro: opinia Komisji Weneckiej będzie nieformalna

Przedstawiciele Komisji Weneckiej przyjechali do Polski na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, przed wydaniem opinii w związku z przyjętą przez Sejm ustawą dyscyplinującą sędziów.

- Statut Komisji Weneckiej, prawo międzynarodowe i nasza konstytucja wyraźnie określają, kto może zaprosić Komisję Wenecką. Są to: państwo, organizacja międzynarodowa oraz Rada Europy poprzez swoje organy. Takiego uprawnienia nie miał marszałek Senatu. W żadnym miejscu ani w prawie międzynarodowym, ani w konstytucji czy w statucie Komisji Weneckiej nie ma mowy o marszałku Senatu. Ta wizyta nie ma charakteru oficjalnego. Jej efekty nie mogą mieć dla nas wiążących ustaleń - podkreślił sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

"Nie ma mowy o marszałku Senatu"

Marcin Warchoł zaznaczył, że "ubolewa, że Komisja Wenecka nie chciała się spotkać z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL". - Wówczas mogliśmy przedstawić sytuację prawną w zakresie, kto może ich zaprosić - stwierdził.

- Marszałek Senatu reprezentuje Senat, ale tylko w stosunkach wewnętrznych, nie w stosunkach międzynarodowych. Konstytucja wyraźnie wskazuje w art. 133, że to prezydent reprezentuje Polskę w polityce zagranicznej. Natomiast w art. 146 czytamy, że Rada Ministrów również ma takie uprawnienia. Czyli to rząd i prezydent reprezentują nasz kraj w polityce międzynarodowej na zewnątrz. Nie ma mowy o marszałku Senatu - tłumaczył gość Programu 1 Polskiego Radia.

W audycji poruszono również temat demonstracji "Marszu Tysiąca Tóg" oraz rozwiązań z zakresu wymiaru sprawiedliwości w innych krajach Europy.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadząca: Katarzyna Gójska
Gość: Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji: 07.15

PR1/PAP/pb/ag

Czytaj także

Wizyta Komisji Weneckiej w Polsce. Fogiel: uznanie jej za oficjalną nie jest możliwe

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 16:16
- Uznanie przez polski rząd zakończonej wczoraj wizyty Komisji Weneckiej w Polsce za oficjalną nie jest możliwe - stwierdził zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel w Programie Trzecim Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Wenecka w Polsce. Włodzimierz Bernacki: marszałek Senatu przekroczył uprawnienie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 13:30
- Decyzja o zwrócenie się do Komisji Weneckiej w sprawie ustawy dyscyplinującej sędziów wyraźnie pokazuje, że uprawnienie marszałka Senatu zostało przekroczone - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia senator PiS Włodzimierz Bernacki. Z tym nie zgadzała się Gabriela Lenartowicz, poseł klubu parlamentarnego KO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ingerencja w proces ustawodawczy". Sobolewski o Komisji Weneckiej

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 07:22
- Poprzednio, Komisja Wenecka przyjechała ocenić przyjęty akt prawny - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie" przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. - Teraz mieliśmy do czynienia z ingerencją w proces ustawodawczy - zaznaczył.
rozwiń zwiń