Marcin Kierwiński: wybory prezydenckie to dla nas wyzwanie numer jeden

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 08:42
- Tylko Małgorzata Kidawa-Błońska ma szansę wygrać z Andrzejem Dudą i zmienić polską politykę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Kierwiński, poseł PO.
Audio
  • Marcin Kierwiński (PO) o kampanii wyborczej, wyborach szefa PO i sytuacji w partii (Jedynka/Sygnały dnia)
Andrzej Duda PAP-1200.jpg
Fogiel: patrzymy w przyszłość, poprzednim kampaniom nie poświęcamy wiele uwagi

Marcin Kierwiński stwierdził w Jedynce, że Małgorzata Kidawa-Błońska ma największe szanse dostania się do drugiej tury i na to, by zachęcić całą opozycję, wszystkich jej wyborców do głosowania na nią.

- To bardzo chłodna kalkulacja, na kogo postawić (z myślą o zwycięstwie) w drugiej turze - mówił poseł PO. Zaznaczył, że nie ma wrażenia, iż Szymon Hołownia może odebrać elektorat Kidawie-Błońskiej. - Należy skupić się na swojej kampanii, trzeba wygrać z każdym kontrkandydatem - zaznaczył.

Lepsza debata przed drugą turą

Zdaniem gościa Jedynki, w kwestii debat lepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie jej przed drugą turą. - Wtedy zderzają się dwaj kandydaci albo kandydatka i kandydat, na co liczę, którzy mają dwie różne wizje Polski. Z porównania tych wizji dokonywane są prawdziwe wybory wyborców - tłumaczył.

Jak mówił Kierwiński, wiele działań kampanijnych nie może być finansowanych do czasu formalnego rozpoczęcia kampanii wyborczej. Odniósł się do pogłosek o słabej intensywności przygotowań w kwestii wsparcia Małgorzaty Kidawy- Błońskiej.

"Zagłosuję na Borysa Budkę"

Marcin Kierwiński zapowiedział, że poprze Borysa Budkę w wyborach przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Pierwsza tura głosowania odbędzie się 25 stycznia, a delegaci będą wybierać spośród sześciorga kandydatów.

Marcin Kierwiński mówił w radiowej Jedynce, że "najbliżej mu" do Borysa Budki, dlatego na niego zagłosuje i będzie zachęcał do tego innych. Jak tłumaczył, Grzegorz Schetyna był bardzo dobrym przewodniczącym, który przeprowadził PO przez trudny okres. Dodał jednak, że teraz potrzeba "nowego przywództwa i napełnienia serc wyborców większą wiarą w to, że można wygrać. Jestem przekonany, że zrobi to Borys Budka - mówił poseł Kierwiński.

Oprócz Borysa Budki w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej startują: wskazany przez Grzegorza Schetynę na następcę były minister obrony, poseł Tomasz Siemoniak, była minister sportu, posłanka Joanna Mucha, były szef MSW, poseł Bartłomiej Sienkiewicz, były minister kultury i senator Bogdan Zdrojewski i były minister zdrowia, obecnie europoseł Bartosz Arłukowicz.

Więcej w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Piotr Gociek
Gość: Marcin Kierwiński (PO)
Data emisji: 14.01.2020
Godzina emisji: 07.15

Jedynka/IAR/agkm