Marlena Maląg: każdy emeryt, każdy rencista otrzyma dodatkowe świadczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 08:30
- Emerytura+ to jeden z programów, który naprawdę jest takim kompleksowym działaniem naszego rządu - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia. 
Audio
  • Marlena Maląg o 13. i 14. emeryturze oraz programach wspierających seniorów (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Marlena Maląg o 13. i 14. emeryturze oraz programach wspierających seniorów (Jedynka/Sygnały dnia)

- Świadczenie dodatkowe będzie wypłacanie nie tylko jednorazowo, w jednym roku, ale ustawa ta gwarantuje, że świadczenia będą wypłacane rok do roku w kwietniu - powiedziała Marlena Maląg, informując o 13. emeryturze. Jak wskazała, jej wysokość to 1200 zł brutto, czyli 981 zł netto. 

Marlena Maląg tt-1200.jpg
Marlena Maląg: rodzina jest w centrum polityki społecznej rządu

Minister podkreśliła, że 13. emerytura będzie wypłacana bez żadnego wyjątku - obejmuje ubezpieczonych i w ZUS, i w KRUS, także "mundurówkę".  Dodała, że budżet na ten cel jest zabezpieczony i jest to niemal 12 mld zł, a dodatkowym świadczeniem objętych jest ponad 9 mln 800 tys. Polaków. - To podziękowanie dla emerytów za to, że pracowali, że wychowali nas, że troszczą się o nasze młode pokolenie - powiedziała Maląg.

Minister mówiła też o pracach nad projektem 14. emerytury. - Jest szykowany, jest na warsztacie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zgłosiliśmy już ten projekt do prac rządu - poinformowała minister. Jak wskazała, przy świadczeniu tym planowane jest wprowadzenie progu dochodowego na poziomie 2900 zł, powyżej którego obowiązywać będzie reguła "złotówka za złotówkę". 

Świadczenie po raz pierwszy ma być wypłacone w listopadzie 2021 roku. - Planujemy, że będzie na stałe - powiedziała minister rodziny.

W audycji poruszono też m.in. temat waloryzacji rent i emerytur, darmowych lekarstw oraz innych programów skierowanych do seniorów.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Marlena Maląg (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 8.15

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marlena Maląg: 13. emerytura zostanie wypłacona już w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 08:35
- 13. emerytura wyniesie około 1200 złotych, ponieważ tyle ma wynieść w tym roku emerytura minimalna - zapowiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Mówiąc o demografii powiedziała, że Polska jest w trudnej sytuacji, a pierwszym krokiem było zainwestowanie w rodzinę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni dzwonek na składanie wniosków o dotacje na aktywizację seniorów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 08:48
- Organizacje pozarządowe mogą do końca stycznia składać wnioski do tegorocznej edycji rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) - przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Celem programu ASOS jest wspieranie aktywności społecznej seniorów.
rozwiń zwiń