Sygnały Dnia 15 stycznia 2020 roku, rozmowa z Marleną Maląg

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 08:15
Audio
  • Marlena Maląg o 13. i 14. emeryturze oraz programach wspierających seniorów (Jedynka/Sygnały dnia)

Grzegorz Jankowski: Kolejna rozmowa jest bardzo ważna, bo będzie o emerytach i emeryturach. Moim gościem jest pani Marlena Maląg, minister rodziny. Witam panią serdecznie.

Marlena Maląg: Witam bardzo serdecznie wszystkich o poranku.

Witamy o poranku, i to takim wiosennym poranku można powiedzieć, bo zimy nie ma.

Tak, pięknie dzisiaj.

Wdrażacie program Emerytura Plus. O co chodzi? Co się nań składa?

Przede wszystkim myślimy o emerytach, myślimy o rencistach, myślimy o seniorach. Emerytura Plus to jest jeden z programów, który naprawdę jest takim kompleksowym działaniem naszego rządu, pana premiera Mateusza Morawieckiego. Emerytura Plus przyjęta przez Sejm, teraz będzie procedował Senat. Przede wszystkim o czym ona mówi? Mówi o tym, że każdy emeryt, każdy rencista otrzyma dodatkowe świadczenie. Świadczenie dodatkowe, które będzie wypłacane nie tylko jednorazowo w jednym roku, ale ustawa ta gwarantuje, że świadczenia będą wypłacane rok do roku w miesiącu kwietniu.

Mówi pani o trzynastej emeryturze.

Mówię o trzynastej emeryturze, o trzynastej emeryturze, która będzie wypłacana w miesiącu kwietniu na poziomie minimalnej emerytury, czyli 1200 złotych brutto.

1200 brutto, ile to będzie netto?

981 złotych będzie to netto, około tysiąca złotych właśnie jest to netto. Każdy emeryt i rencista otrzyma.

Dla wszystkich emerytów i rencistów bez żadnego wyjątku.

Bez żadnego wyjątku, również wszyscy ZUS-owi, KRUS-owi, ale także mundurówka, będą objęci właśnie tą emeryturą. Zabezpieczony budżet , budżet zrównoważony po raz pierwszy od 30 lat i znalazły się pieniądze właśnie dla emerytów, prawie 12 miliardów złotych i objętych tych świadczeniem będzie ponad 8 milionów 900 tysięcy emerytów.

Czy w takim razie ta emerytura jest tylko w roku 2020, czy teraz już na mocy ustawy ona będzie wypłacana co roku, pani minister?

Właśnie działania naszego rządu, pana premiera Mateusza Morawieckiego są kompleksowe, systematyczne, a więc ustawa mówi o dodatkowym świadczeniu, czyli rok w rok. Pierwsze było w roku 2019, a ta ustawa mówi o tym – 20, 21 i dalej.

Kochani seniorzy, tak więc w kwietniu dostaniecie dodatkową trzynastą emeryturę i tak już będzie co roku. Czy o trzynastą emeryturę, muszę o to dopytać, trzeba będzie pisać jakieś specjalne podanie, czy ona po prostu przyjdzie z urzędu?

No właśnie, nasz system, system, który jest obsługiwany przez ZUS, przede wszystkim chodzi nam o uproszczenie, aby emeryt nie musiał składać dodatkowych wniosków, formularzy, a więc razem ze swoim kwietniowym świadczeniem, tam, kiedy ma termin wypłacania, będzie wypłacona ta Emerytura Plus, a więc żadnych dodatkowych formalności nie trzeba wypełniać. Mało tego, emerytura również nie podlega zajęciom komorniczym. No, takie sytuacje zdarzają się, ale to też jest wyłączone właśnie, to jest bardzo ważne dla emerytów.

Proszę przypomnieć, ile to kosztuje państwo, ta trzynasta emerytura?

Trzynasta emerytura nie kosztuje państwa. To jest podziękowanie dla emerytów za to, że pracowali...

Zgrabnie pani wyszła.

...że właśnie wychowali nas, że troszczą się o nasze młode pokolenie. I ta inwestycja to 12 miliardów złotych.

12 miliardów złotych. Drodzy państwo, to około 1/3, o ile dobrze pamiętam, programu 500+.  Mniej więcej taka to jest kwota.

Tak, mniej więcej.

Dobrze, w takim razie co z czternastą emeryturą?

Czternasta emerytura, projekt jest szykowany, bym tak powiedziała, jest właściwie można powiedzieć na warsztacie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgłosiliśmy już ten projekt do prac rządu. Myślę, że lada moment już swoje uwagi Centrum Analiz Strategicznych pewne naniosło, my jeszcze będziemy dopracowywać i myślę, że już niebawem na rządzie ten projekt też stanie.

To proszę nam zdradzić w takim razie szczegóły. Czternasta emerytura dla wszystkich?

Czternasta emerytura nie dla wszystkich, tak jak było zapowiedziane, a słowa dotrzymujemy, będzie próg dochodowy. Ale powiem tak: ten próg dochodowy na poziomie 2900 zł, ale myślę, że tych szczegółów to będziemy zdradzać, jak już przyjmie rząd, bo jakbyśmy tak za wcześnie mówili, na pewno dotrzymamy słowa, na pewno trzynasta emerytura będzie, planowana wypłata jest w roku 2021 w listopadzie, czyli...

Czyli za półtora roku mniej więcej, trochę więcej.

Dokładnie tak, ale na pewno tak jak było zapowiadane na 100 dni rządu projekt ustawy będzie gotowy.

Ale już słyszę swoich słuchaczy, którzy mówią: „Dopytaj, dopytaj o te 2900 złotych”. Czyli każdy, kto otrzymuje do 2900 zł, otrzyma jakieś pieniądze, a powyżej tej kwoty nie?

A powyżej tej kwoty będzie złotówka za złotówkę, czyli jeżeli przekroczy, to o tą różnicę będzie otrzymywał.

O tę różnicę będzie otrzymywał...

Będzie otrzymywał, tak. I to świadczenie też przede wszystkim budżet zabezpieczony w tej prognozie długofalowej, to będzie gdzieś około kosztowało państwo... ponad 10 miliardów złotych.

Czyli czternasta emerytura również zostanie na stałe wpisana do kalendarza budżetowego?

Tak planujemy, ale myślę, że to jest już... Tak planujemy, że te ustawy, które podejmujemy, to są właśnie tym kompleksowym działaniem, a więc mamy trzynastą emeryturę, mamy czternastkę, mamy waloryzację kwotowo-procentową, która też przede wszystkim właśnie sprzyja temu, aby ci emeryci i renciści, którzy mają najniższe świadczenia, mogli zyskać. Mamy inne przywileje, które przede wszystkim wspomagają naszych seniorów.

O tę waloryzację i inne przywileje za chwilę panią zapytam, ale muszę zapytać o kilka innych szczegółów. A jeśli emeryt sobie dorabia, to te wszystkie świadczenia, czyli trzynastka, będą przysługiwały?

Tak.

Nikt mu tego nie zabierze, nie powie: „Dorabiasz sobie i dlatego tego nie dostaniesz”.

Trzynasta emerytura jest świadczeniem, które należy się każdemu emerytowi i renciście.

Słyszałem też, że chcecie podnieść emeryturę poprzez obniżkę podatku PIT. Dobrze słyszałem?

Czy chcemy? No, to się zadziało tak naprawdę, bo jeżeli chodzi o podatek, podatek jest z 18 na 17, a więc dla emeryta jest to dodatkowy... dodatkowe pieniążki, gdzie są około 240 złotych.

W takim razie przechodzimy do waloryzacji emerytur, tak zwanej gwarantowanej. Kiedy, w jakiej kwocie?

Waloryzacja kwotowo-procentowa, a więc przede wszystkim to jest troska o tych emerytów, którzy mają niższe emerytury i renty, a takich emerytów w kraju mamy ponad 6 milionów 200 tysięcy osób, które pobierają emerytury niższe niż 2160 zł. I waloryzacja kwotowo-procentowa polega na tym, że jest gwarantowana najniższa jakby podwyżka emerytury i renty, będzie to 70 zł przy emeryturze i procentowo, jeżeli będzie właśnie ta kwota wyższa emerytury niż 2160 zł. To powoduje właśnie, że korzyść dla tych emerytów otrzymujących niższe świadczenie jest wyższa, a zależy nam na tym, żeby przede wszystkim emeryci mogli godnie żyć.

Mówi pani: „To jest 2160 złotych”. To jest ten próg, chodzi o kwotę brutto czy netto?

Brutto.

Chodzi o kwotę brutto, drodzy słuchacze. 6 milionów osób pobiera taką emeryturę?

Tak, 6 milionów osób, a przecież... Czyli widzimy, że to jest tak naprawdę bardzo duży odsetek, bo to jest ponad 55% świadczeniobiorców z ZUS-u skorzysta. Wszyscy świadczeniobiorcy z KRUS-u, którzy pobierają renty...

Czyli w KRUS-ie tak nisko płacą.

...skorzystają, a więc wnioski można sobie wyciągnąć samemu. A więc zależy nam na tym, żeby przede wszystkim zadbać o te grupy, które są najuboższe. Wiadomo, że żyjemy coraz dłużej, potrzeby są coraz dłuższe [sic], zależy nam na tym, aby była przede wszystkim aktywność seniorów, aby seniorzy mogli korzystać z różnych udogodnień, a więc dlatego też programy, które dedykujemy seniorom.

O programach, drodzy państwo, porozmawiamy za chwilę, przypominam bowiem, że gościem Programu 1 Polskiego Radia jest pani Marlena Maląg, minister rodziny. Ciąg dalszy tej rozmowy na stronie internetowej radiowej Jedynki, na Twitterze, Facebooku i w serwisie YouTube.

*

Drodzy państwo, rozmawiamy dalej, ale dopytam jeszcze o gwarantowaną podwyżkę o nie mniej niż 70 zł. Mówiła pani, że obejmie około 60% świadczeniobiorców z ZUS-u i wszystkich z KRUS-u. A co z emerytami mundurowymi?

Też, wszystkich oczywiście, waloryzacja dotyczy wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych, tak że wszyscy w zależności, czy ZUS, KRUS, czy mundurówka, zostaną świadczeniem, tą waloryzacją kwotowo-procentową objęci.

Kolejne pytanie: co z minimalnymi emeryturami i rentami? Ile będą wynosić i od kiedy?

Minimalna emerytura i renta przy całkowitej niezdolności do pracy, bo to warto wspomnieć, będzie wynosiła 1200 złotych od 1 marca 2020 roku. I to jest właśnie podstawa do tego, że trzynasta emerytura, która jest zapisana w ustawie, że jest na poziomie minimalnej emerytury, będzie właśnie 1200 złotych. To jest zapisane w ustawie.

1200 złotych. Mało troszeczkę.

Powiem tak, że myślę, że jeżeli spojrzymy na wzrost tych minimalnych emerytur, to jest to wzrost naprawdę realnie duży, porównując rok 2015 do końca roku 2019 i teraz 20. Staramy się przede wszystkim zadbać o te najuboższe grupy. I co jeszcze warto wspomnieć przy waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych – również zadbaliśmy o to, aby podnieść próg dochodowy dla świadczenia dla osób niesamodzielnych. Próg, czyli tej zwanej pięćsetki dla niesamodzielnych. W zeszłym roku był ten próg na poziomie 1600 złotych i jeżeli podnosimy minimalną emeryturę, spowodowałoby to, że te osoby mogą dostać niższe świadczenie. Podnieśliśmy próg do 1700 złotych, aby świadczenia na tym poziomie jak w roku 2019 również teraz mogły być wypłacane. Nie będzie trzeba żadnych dodatkowych wniosków składać, z automatu Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie naliczał te świadczenia już po nowym...

To ja przypomnę, drodzy państwo, ten próg dla osób niezdolnych do podjęcia pracy będzie wynosić 1700 złotych.

Tak.

A z tego, co się orientuję, bo moi rodzice są w wieku emerytalnym, otrzymują również świadczenie pielęgnacyjne. Czy tutaj coś się zmieni?

Na ten rok, jeżeli chodzi o rok 2020, jakby kolejnych zmian nie zakładamy, natomiast świadczenie pielęgnacyjne systematycznie z roku na rok wzrasta i wzrosło na końcu roku 2019.

To, pani minister, już wiemy wszystko o kwotach. Porozmawiajmy o waszych działaniach, tak zwanych działaniach dodatkowych. Słyszałem o programie darmowych leków dla seniorów powyżej 75 roku życia. Co to jest?

Przede wszystkim właśnie są bardzo ważne te programy emerytalno-rentowe, czyli to, co już wymieniliśmy, trzynastka, waloryzacja, ale są też te programy, które przede wszystkim są takimi dodatkowymi, powodując, że kompleksowo działamy na rzecz wsparcia seniorów. A więc leki 75+, pakiet leków, ponad milion 700 tysięcy osób z tego programu skorzystało, jest koszyk leków, które są włożone właśnie do... z tego, co mogą skorzystać osoby powyżej 75 roku życia, bardzo duża grupa osób korzystających. Ale są też inne programy, które przede wszystkim pomagają seniorom...

A to za chwilę o to panią dopytam. A ten koszyk tych leków jest duży?

Koszyk leków jest systematycznie przez Ministerstwo Zdrowia uaktualniany w zależności od tego, jakie są potrzeby.

Dobrze, kolejne programy. Program Senior Plus?

Senior Plus, program bardzo aktywnie funkcjonujący i rozwijający się. Progres tego programu jest bardzo duży, budżet tego programu na rok 2020 – 80milionów złotych, również takowy był w roku poprzednim, ale co warto wspomnieć, z tego programu Senior Plus powstają domy i kluby seniora. I jeżeli spojrzymy na potrzebę powstawania tych domów, program jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego, które właśnie tworzą te domy, kluby seniora, jest tak duża, że na końcu roku 2018 mieliśmy na terenie naszego kraju około 500 domów i klubów seniora, na końcu roku 2019 już mamy ich około 800. Jest taka potrzeba przede wszystkim w małych miejscowościach wychodzenia właśnie ludzi, spotykania się...

Co się dzieje właśnie w takich klubach, domach seniora?

Są to różne zajęcia, zajęcia kulturalne, zajęcia rekreacyjne, rehabilitacja, różnego typu zajęcia. To już pomysł zależy od osób prowadzących. Ale właśnie zapotrzebowanie seniorów... Ja się spotykam często z seniorami, to właśnie jest na to, aby wyjść, spotkać się, wspólne wycieczki, wyjazdy, wspólne rozmowy. To powoduje, że tak naprawdę każdego dnia chce nam się wstać, chce nam się ubrać, do tego że będziemy razem mogli porozmawiać. I wtedy tak naprawdę też żyjemy dłużej, żyjemy dłużej,  jesteśmy uśmiechnięci. A więc tak naprawdę to jeżeli dzień przynosi, daje nam uśmiech, żyjemy w poczuciu zdrowia.

Program na rzecz aktywności społecznej osób starszych. Znów proszę o szczegóły.

Program ASOS, czyli aktywność społeczna osób starszych, adresowany tym razem nie do jednostek samorządu terytorialnego, tylko do endżiosów. Zajęcia podobne, tutaj przekazujemy na projekty, czyli programy, które dedykowane są swoim seniorom. Ponad 600 tysięcy osób tym programem w skali jego funkcjonowania było objętych, ponad 1400 projektów. I zainteresowanie jest bardzo duże. Warto teraz przypomnieć, że do 31 stycznia trwa nabór właśnie dla ASOS-a na rok 2020. Jestem przekonana, że tych wniosków będzie dużo i przede wszystkim projekty, które są dofinansowane, to jest od 20 do 200 tysięcy złotych.

A coś, co się nazywa Opieka 75+?

Opieka 75+ to właśnie jest... dodatkowe środki, o które mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego na organizowanie opieki dla osób starszych. Program ten był adresowany do tej pory do miejscowości mniejszych, takich do 60 tysięcy mieszkańców, teraz pracujemy nad nowymi kryteriami na rok 2020. I przede wszystkim adresowaliśmy te... wspomagaliśmy te samorządy w ich zadaniach własnych, które realizują same te świadczenia opiekuńcze, aby przede wszystkim tych świadczeń było więcej, żeby osoby starsze mogły z nich korzystać. Chcemy rozszerzyć zakres tego programu na rok 2020, że jednostki samorządu, które aplikują o środki, nie tylko te, które same wykonują, ale także zlecają usługi na zewnątrz. I tutaj chcemy to rozszerzyć działanie programu, żeby jak najwięcej osób było objętych programem i jak najlepiej on funkcjonował.

Mój drogi synu, moja droga córko, popatrz i posłuchaj, jak my, średnie pokolenie, dbamy o swoich rodziców. Mam tylko taką cichą nadzieję, że kiedy już my będziemy pokoleniem senioralnym, wy, drogie dzieci, zadbacie równie dobrze o nas. I jeszcze jedno pytanie, panie minister...

Wychowujemy przykładem, więc dlatego musimy dbać.

To prawda, to prawda, wychowujemy przykładem. I Mama 4+, co to jest?

Mama 4+ to jest właśnie podziękowanie tym rodzicom, którzy wychowali... Nie mogli podjąć pracy zawodowej, a wychowali co najmniej czworo dzieci. To właśnie nasza polityka prorodzinna, czyli przede wszystkim inwestowanie w rodziny z małymi dziećmi, ale także podziękowanie właśnie tym rodzicom, którzy wychowali dzieci, nie mogli podjąć pracy zawodowej. I właśnie ta emerytura jest takim podziękowaniem.

W jakiej kwocie?

Ta emerytura jest na poziomie tej minimalnej emerytury, objętych tym świadczeniem mamy już coraz więcej, coraz więcej mamy wnioskodawców ze względu na to, że coraz więcej osób właśnie chce skorzystać z tego świadczenia.

Dziękuję pani serdecznie. Drogi, kochany emerycie, jeżeli chcesz jeszcze raz odsłuchać naszej rozmowy, dowiedzieć się wszystkiego tego, co powiedziała pani minister, wystarczy, że wejdziesz na internetową stronę radiowej Jedynki i znajdziesz odpowiedni podcast i nas po prostu jeszcze raz wysłuchasz. Dziękuję pani serdecznie. Marlena Maląg, minister rodziny.

Dziękuję pięknie, dobrego dnia życzę.

Dziękuję, wzajemnie.

JM