Prawo jazdy w telefonie jeszcze przed wakacjami?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 13:44
Nie musimy mieć już przy sobie dowodu rejestracyjnego. Czas na prawo jazdy. Rozwiązanie dające możliwość posiadania tego dokumentu w wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel jest już przygotowane i - jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji - ma zostać wprowadzone jeszcze w tym półroczu. Zanim jednak usługa zostanie udostępniona trzeba jeszcze wprowadzić zmiany w prawie. 
Audio
  • E-prawo jazdy już wkrótce? (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bartosz Zakrzewski

- Żeby nie wprowadzać zamieszania chcemy najpierw doprowadzić do sytuacji, w której zniesiona zostanie kara za brak  posiadania przy sobie prawa jazdy, a dopiero wtedy udostępnimy taką usługę - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski i dodaje, że elektroniczne prawo jazdy znacznie ułatwi życie kierowcom. 


Czytaj więcej
zagórski marek PR 1 1200x660.jpg
Coraz więcej e-usług

E-prawo jazdy będzie działać tak samo, jak elektroniczny dowód rejestracyjny. Nie będziemy go mieć przy sobie, a służby sprawdzą nasze uprawnienia w systemie.

- I tak każdy z nas nosi telefon przy sobie. Skoro mamy mieć w nim dowód rejestracyjny, dlaczego nie mamy mieć prawa jazdy, czy to do kontroli policyjnej, czy przy wynajmowaniu auta. Prawo jazdy w formie elektronicznej to takie samo uwiarygodnienie się jak okazanie blankietu - zaznacza instruktor nauki jazdy Tomasz Kulik. 

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że wirtualne usługi cieszą się ogromnym zainteresowaniem kierowców. Jako przykład resort podaje e-usługę umożliwiająca sprawdzenie historii pojazdu. W ubiegłym roku Polacy skorzystali z niej blisko 130 milionów razy. Kolejną popularną funkcjonalnością była usługa pokazująca liczbę punktów karnych. Skorzystało z niej ponad pół miliona osób. 

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzą: Karolina Rożej, Katarzyna Gójska

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 20.01.2020

Godzina: 6.23

IAR/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od 1 października kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 12:15
Od 1 października tego roku kierowcy będą mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC - powiedział w piątek minister cyfryzacji Marek Zagórski. To zmiana oczekiwana przez kierowców. Minister cyfryzacji podał też, że resort pracuje nad tym, by kierowcy nie musieli mieć przy sobie prawa jazdy.
rozwiń zwiń