Prezes PFN: globalne kampanie w ramach wojny hybrydowej wymagają globalnych odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 08:01
- Chyba wszyscy jesteśmy świadomi, że Polska poddawana jest kampanii dezinformacyjnej o charakterze globalnym - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki. 
Audio
  • Rozmowa z Marcin Zarzeckim i Michałem Górasem (Jedynka/ Sygnały Dnia)

W Jerozolimie organizowane jest Światowe Forum Holokaustu na które przyjeżdżają przywódcy z całego świata. Andrzej Duda nie poleciał do Jerozolimy, bo nie przewidziano, by podczas spotkania zabrał głos. Na liście mówców znalazł się natomiast rosyjski prezydent Władimir Putin, który w grudniu mówił o rzekomym polskim współudziale w wybuchu II wojny światowej i kolaboracji z Hitlerem. Polska nie pozostaje bezczynna wobec tych fałszerstw i prowadzi ofensywę medialną z udziałem Polskiej Fundacji Narodowej. 

Corriere della Sera gazety gazeta 1200.jpg
"The truth must not die". Historyczna kampania edukacyjna o Polsce w światowych mediach

Chyba wszyscy jesteśmy świadomi, że Polska poddawana jest kampanii dezinformacyjnej o charakterze globalnym - powiedział Marcin Zarzecki. Jak wskazał, "przestrzenią tej kampanii są globalne media, a instrumentem jest reinterpretacja prawdy historycznej w kierunku kłamstwa historycznego ze strony Rosji".

- Naturalną na to odpowiedzią jest również kampania o charakterze globalnym, którą PFN wraz z Instytutem Nowych Mediów rozpoczęła wczoraj - poinformował gość "Sygnałów dnia". Dodał, że teksty o Polsce pojawią się m.in. w "Der Tagesspiegel", "The Washington Post", "L'Opinion" czy "Le Figaro". - Zależy nam na tym, aby dotrzeć do liderów opinii publicznej - wyjaśnił Zarzecki. Podkreślił, że "audytorium tych mediów w USA i Europie to kilkaset milionów odbiorców".

- Globalne kampanie w ramach wojny hybrydowej wymagają globalnych odpowiedzi - ocenił.

Wiceprezes PFN Michał Góras wskazał, że oprócz przesłania prezydenta i premiera, publikowane będą też teksty autorstwa uznanych historyków, które będą wspierać przekaz.  - Zarówno prezydent jak i premier podkreślają, że nie może być zgody na fałszowanie polskiej historii, na to by sowiecka propaganda narzucała nam narrację - powiedział Góras.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Goście: Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej), Michał Góras (wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej)

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 7.40

fc


Czytaj także

"Ciąg historycznych kłamstw i próba rehabilitacji zbrodni". Gowin odpowiada Zacharowej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 09:54
- Wypowiedź rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej wpisuje się w długi ciąg historycznych kłamstw strony rosyjskiej - powiedział wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin. Twierdzenia rzeczniczki wicepremier nazwał "kolejną próbą rehabilitacji zbrodni stalinowskich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szynkowski vel Sęk: narracja historyczna Rosji jest jaskrawym kłamstwem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 16:25
- Przedstawiciele Federacji Rosyjskiej powinni zrozumieć, że ich narracja nie znajduje posłuchu poza Rosją. Nie jest postrzegana na świecie jako wiarygodna, jest jaskrawym kłamstwem. Dlatego apelujemy, by z niej zrezygnować. Ona szkodzi Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
rozwiń zwiń