Szczerski o forum w Jerozolimie: są pomysły, by mówić o historii i aliantach, nie wspominając Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 07:36
- Te uroczystości przebiegły tak, jak się spodziewaliśmy, taki miał być ich sens, by opowiedzieć historię nie tylko roku 1939, ale też 1944 i 1945 bez wspominania Polski – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Audio
  • Krzysztof Szczerski o Światowym Forum Holokaustu (Sygnały Dnia/Jedynka)

W Jerozolimie zakończyło się Światowe Forum Holokaustu, na którym prezydentowi Andrzejowi Dudzie odmówiono prawa głosu. - Podjąłem słuszną decyzję, nie będąc w Jerozolimie na Światowym Forum Holokaustu, gdyż nie powinniśmy autoryzować tak zafałszowanego przekazu historycznego. Musimy głośno mówić prawdę - powiedział prezydent, komentując wydarzenia z Izraela.

Do wystąpień i prezentacji nowej wizji historii II wojny światowej podczas Forum odniósł się w "Sygnałach dnia" prezydencki minister, Krzysztof Szczerski. - To taka historia, w której polski czyn zbrojny, Polskie Państwo Podziemne, wysiłek polskiej armii na Wschodzie, która się wykrwawiała w walce z Hitlerem, a także na Zachodzie, gdzie Polacy walczyli ramię w ramię z aliantami, tej historii nie było i ma już jej nie być – podkreślił Szczerski.

Jak zaznaczył szef gabinetu prezydenta, to co zaprezentowano w Jerozolimie, to po prostu rosyjska narracja. Wyjaśnił, że podczas wydarzenia gloryfikowano Jałtę i "wyraźnie mówiono, że porządek jałtański przyniósł Europie stabilność, a rozpad ZSRR i całego układu, w którym Związek Radziecki dominował w naszej części Europy, był katastrofą geopolityczną".

Kłamliwa wersja historii

- Chodziło o to, żeby polski prezydent milcząco był tam na miejscu i swoją obecnością legitymizował taką historię, żeby wysłuchał, ale nie mógł odpowiedzieć. Na tym polegała pułapka tych uroczystości - ocenił Krzysztof Szczerski. - Prezydent swoją trafną decyzją znakomicie z tego wybrnął - dodał.

- Nigdy nie podpiszemy się pod kłamliwą wersją historii - podkreślił polityk. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszono także temat jubileuszowego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Davos oraz reformy sądownictwa.
***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Krzysztof Szczerski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 7.15

pg/kh

Czytaj także

"Andrzej Duda powinien mieć prawo głosu". Szewach Weiss o forum w Yad Vashem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 16:35
- To mi się bardzo nie podoba. Prezydent Polski powinien mieć prawo głosu podczas konferencji, która odbywa się obecnie w Izraelu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja w Yad Vashem. Rak: celem Kremla była nieobecność Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 19:45
- Nie było ataków na Polskę w przemówieniu Władimira Putina. Prezydent Rosji zdawał sobie sprawę, że nie na miejscu byłoby atakowanie innych państw - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Krzysztof Rak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Przełomiec ws. forum w Yad Vashem: Putin chce znów tasować i rozdawać karty na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 13:30
- Czeka nas jeszcze wiele. Putin zapowiedział artykuł na temat II wojny światowej. Czeka nas 9 maja, także rocznica bitwy warszawskiej, okrągła rocznica mordu katyńskiego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Maria Przełomiec, dziennikarka, ekspertka ds. polityki wschodniej, odnosząc się do kampanii historycznej Kremla. Podkreśla, że potrzebujemy publikacji po rosyjsku i po angielsku, poświęconych polskiej historii, a losy takich postaci jak Witold Pilecki czy Jan Karski, to gotowe scenariusze na film.
rozwiń zwiń