Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja: nie grozi nam epidemia koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 09:47
Władze Chin oficjalnie potwierdziły w sobotę rano czasu miejscowego 41 ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa. Zarażonych jest już ponad 1000 osób, spośród których 57 jest stanie krytycznym. Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekonuje w Programie 1 Polskiego Radia, że Polsce wirus nie grozi.
Audio
  • Rzecznik GIS zapewnia, że nie grozi nam epidemia koronawirusa (Sygnały dnia/Jedynka)
Opustoszałe ulice w Chinach z powodu epidemii koronawirusa
Opustoszałe ulice w Chinach z powodu epidemii koronawirusaFoto: PAP/EPA/WU HONG

Do tej pory wszystkie 41 potwierdzone zgony miały miejsce w Chinach, ale wirus wykryto również w Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie, Nepalu, a także Australii, Francji i USA. Jest wysoce prawdopodobne, że w Wielkiej Brytanii są również przypadki zakażonych.

W Wietnamie odnotowano dwa przypadki zakażeń koronawirusem, który rozprzestrzenia się z Chin W Wietnamie odnotowano dwa przypadki zakażeń koronawirusem, który rozprzestrzenia się z Chin

Wirus nie taki straszny
- To czy wirus dotrze do Polski zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rozwoju sytuacji w Chinach - mówi rzecznik. Przypomina, że w Chinach i wielu państwach Azji dziś (25.01) rozpoczynają się obchody się księżycowego nowego roku, a w związku z tym masowe migracje ludności, bo jest to okazja do spotkań rodzinnych. Przyznaje, że na terenie Europy wirus się pojawi, ale - jego zdaniem - nie grozi nam epidemia. Naukowcy uważają, że koronawirus jest mniej zjadliwy, niż wirus SARS, którego największe nasilenie miało miejsce w 2002 roku.

Chiny i Polska w środku sezonu grypowego
Jan Bondar podkreśla, że Chiny to ogromny kraj, który - tak jak Polska - jest obecnie w środku sezonu grypowego. - To, że jest ileś tysięcy osób chorych danego dnia w Chinach jeszcze na mnie nie robi wrażenia - przyznaje rzecznik. Wrażenie natomiast robią środki zaradcze podjęte przez Chiny. W 13 miastach prowincji Hubei zawieszono komunikację miejską i ograniczono transport oraz odwołano imprezy publiczne. Ocenia się, że wprowadzone przez władze ograniczenia i blokady komunikacyjne dotknęły bezpośrednio 26 mln ludzi w tym zamieszkiwanym przez 60 mln mieszkańców regionie. - Albo nie wiemy czegoś, co wiedzą Chińczycy, albo władze tego kraju chcą pokazać światu, jak sprawnie działają - mówi.

To nie pierwszy taki wirus
Jan Bondar podkreśla, że to nie pierwszy koronawirus, jaki wykryto. W XX wieku były cztery epidemie. Także w Polsce wykrywano tego wirusa. - To jedna z najczęstszych przyczyn przeziębień i chorób grypopochodnych - mówi. Wskazuje, że zdecydowana większość zmarłych to osoby starsze, obciążone innymi chorobami. Podobnie jest w Polsce w sezonie grypowym, gdzie najciężej chorują seniorzy z rozpoznanymi innymi chorobami. W naszym kraju w ostatnich dwóch tygodniach do lekarzy przyszło 120 tysięcy osób chorych na grypę i przeziębienia, z których około 600 trafiło do szpitali. U części chorych wirus grypy, czy koronawirus powodują zapalenie płuc, a u części chorych z zapaleniem płuc dochodzi do zgonu. - Taki jest to mechanizm - wyjaśnia.

Jan Bondar dodał, że na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego są informacje dla wyjeżdżających do Chin i powracających z Państwa Środka oraz dla personelu medycznego. Wdrożono specjalne procedury na lotniskach, a personel pokładowy samolotów jest poinformowany o koronawirusie.
Mazowiecki sanepid poinformował w tym tygodniu, że należy unikać bliskiego kontaktu z osobami z ostrymi objawami infekcji dróg oddechowych, trzeba często dezynfekować ręce i unikać bliskiego kontaktu z żywymi lub martwymi zwierzętami. "Ponadto podróżni z objawami zakażenia dróg oddechowych powinni zakrywać usta i noc podczas kichania" - dodał w komunikacie.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Jan Bondar (rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego)

Data emisji: 25.01.2020

Godzina emisji: 08.15

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus w Europie. Potwierdzono pierwsze przypadki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 20:59
We Francji odkryto w piątek trzeci przypadek zakażenia nowym koronawirusem, którego epidemia wybuchła kilka tygodni temu w chińskim Wuhan - poinformowały miejscowe władze. To pierwsze przypadki tego wirusa w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia koronawirusa w Chinach. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 01:43
Władze Chin oficjalnie potwierdziły w sobotę rano czasu miejscowego 41 ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa. Zarażonych jest już ponad tysiąc osób, spośród których 57 jest w stanie krytycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus z Chin dotarł do Australii. Stabilny stan zakażonej osoby

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 05:50
W Australii zgłoszono pierwszy przypadek koronawirusa. Osoba, u której stwierdzono objawy choroby, jest chińskiej narodowości.
rozwiń zwiń