Poncyljusz: naszą rolą jest dementowanie propagandy rosyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 09:00
- Bezsprzeczne jest to, że Polska poniosła w czasie II wojny światowej potężne straty i nie jest państwem agresorem, co ostatnio próbowali nam wmówić Rosjanie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Poncyljusz, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Audio
  • Paweł Poncyljusz o obchodach wyzwolenia Auschwitz (Sygnały dnia/Jedynka)
Paweł Poncyljusz
Paweł Poncyljusz Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W poniedziałek odbyły się główne obchody 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, których gospodarzem był prezydent Andrzej Duda. W uroczystości w Oświęcimiu wzięli udział członkowie ponad 50 delegacji państwowych i byli więźniowie obozu.

Czytaj więcej
 Stanisław Zalewski 1200
Były więzień Auschwitz: pojednanie bez prawdy historycznej będzie mostem bez poręczy

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent: trzeba mówić o Auschwitz, żeby świat tego nie zbagatelizował i nie zrelatywizował

Paweł Poncyljusz pochwalił organizację obchodów. - Dobrze, że te uroczystości z odpowiednim echem odbyły się w Polsce - stwierdził.

Poseł Koalicji Obywatelskiej zauważył również, że całe wydarzenie było w cieniu ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Rosji, którzy zakłamywali historię II wojny światowej. - Niedobrze, że Rosja w ostatnich miesiącach próbuje budować swoją tożsamość kosztem Polski. Naszą rolą jest ogłaszać światu fakty, pokazywać jak naprawdę było i dementować propagandę rosyjską - stwierdził.

Krytyka reformy sądownictwa

Gość radiowej Jedynki odniósł się również do słów wicemarszałka senatu Stanisława Karczewskiego, który stwierdził w Polskim Radiu, że Polacy oczekują twardych zmian w systemie sądownictwa, dlatego PiS powinno konsekwentnie przeprowadzać zapowiedziane reformy.

Paweł Poncyljusz odpowiedział, że przez reformę wymiaru sprawiedliwości "Polska staje się w opinii międzynarodowej niesfornym dzieciakiem, którego usadza się na końcu stołu rodzinnego". - To jest najgorsze, co może nas spotkać, bo stajemy się kimś, od kogo wszyscy stronią - ocenił.

Czytaj więcej
karczewski stanislaw_1200.jpg
Stanisław Karczewski: przekazywanie prawdziwej historii to nasz obowiązek

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Czynności Juszczyszyna wykraczają poza Konstytucję". Komunikat ministerstwa

- Konkurenci na to tylko się cieszą. Szczególnie dotyczy to krajów Europy Wschodniej, które mogą dzięki temu przesunąć się bliżej centrum decyzyjnego kosztem polskich przedstawicieli. To jest smutne - powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 28.01.2020

Godzina emisji: 8.15

jp/ag

Czytaj także

Prezydent: trzeba mówić o Auschwitz, żeby świat tego nie zbagatelizował i nie zrelatywizował

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 21:50
- Kiedy jest się na terenie Auschwitz, to człowiek najchętniej by milczał, ale paradoks jest taki, że powinniśmy mówić o tej lekcji, która światu jest bardzo potrzebna - powiedział prezydent Andrzej Duda w TVP Info. - Mam nadzieję, że ludzkość więcej takiej tragedii nie doświadczy - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Karczewski: przekazywanie prawdziwej historii to nasz obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 07:28
- Chodzi o to, by pokazywać, jakim dzielnym narodem byli Polacy i to, co się wydarzyło w czasie II wojny światowej, po to by nigdy nie doszło już do takiego zniszczenia - mówił w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu. 
rozwiń zwiń