Groźne e-papierosy? Powodują choroby płuc, a nawet śmierć

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 12:49
E-papierosy są często przedstawiane jako zdrowsza alternatywa dla tych tradycyjnych. Tymczasem w USA od kwietnia 2019 r. zanotowano 2290 przypadków ostrej niewydolności oddechowej i ciężkiego uszkodzenia płuc wskutek użycia e-papierosa oraz 47 zgonów z tym związanych. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, także w Polsce odnotowano już przypadki niewydolności oddechowej związanej z używaniem e-papierosów. 
Audio
  • E-papierosy tak samo groźne jak te zwykłe? (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Oleggg

Coraz więcej wskazuje zatem na to, iż w tym przypadku pojęcie "mniejszej szkodliwości" jest złudne, a eksperci alarmują, że liczba palaczy e-papierosów, szczególnie nieletnich, rośnie. Jak wynika z badania CBOS, wykonanego dla Biura Spraw Substancji Chemicznych, przeprowadzonego w 2019 r., liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 r. prawie sześciokrotnie. Regularnie papierosy elektroniczne pali 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat, a 60 proc. co najmniej raz próbowało. 

Papieros elektroniczny, inaczej zwany e-papierosem, jest elektronicznym urządzeniem inhalacyjnym. Specjalny element grzewczy, z którego składa się urządzenie, podgrzewa płyn inhalacyjny (e-liquid) do około 200-330 st. C. W ten sposób wytworzony aerozol trafia do układu oddechowego palacza.

- Wyobraźcie sobie państwo, jaki to szok dla organizmu. Może to być elementem, który przyczynia się do tak szybkich zmian chorobowych na skutek używania e-papierosa - zaznacza  pracownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Renata Trzaskowska-Misztal. - Najczęściej notowane są podrażnienia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, zmiany w płucach - dodaje. 

Pulmonolog Małgorzata Kwiatkowska podkreśla z kolei, że e-papierosy mają taką samą szkodliwość, jak wszystkie inne papierosy.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenie, aby szpitale monitorowały sytuację dotyczącą skutków palenia e-papierosów. Od początku tego roku szpitale muszą zgłaszać do powiatowych stacji sanitarnych każdą hospitalizację, która może mieć związek z używaniem elektronicznych papierosów. Raport ze zbiorczymi danymi ze wszystkich placówek w danym województwie co tydzień trafia do Głównego Inspektora Sanitarnego.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Daniel Wydrych, Piotr Gociek

Materiał: Liliana Kaczmarczyk 

Data emisji: 28.01.2020

Godzina: 6.32

Jedynka/PAP/kh

Czytaj także

Śmiertelne wapowanie. GIS ostrzega przed szkodliwym działaniem e-papierosów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 17:30
Prawie co trzeci uczeń w wieku 15-19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 procent przynajmniej raz próbowało wapowania. W ciągu ostatnich 8 lat sześciokrotnie wzrosła liczba polskich nastolatków, którzy sięgali po e-papierosy - wynika z badań przedstawionych na konferencji prasowej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.
rozwiń zwiń