Müller: aktywność Rosji ma charakter niebezpieczny, potrzebne działania zabezpieczające

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 08:35
- Nie jest niczym nadzwyczajnym, że również w kontekście wyborów prezydenckich działania zabezpieczające są potrzebne, nie tylko na wypadek aktywności Rosji, ale też potencjalnego zaangażowania innych krajów, podmiotów z zewnątrz - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
Audio
  • Rzecznik rządu Piotr Müller o wyborach prezydenckich, zagrożeniu ze strony Rosji, rezolucji ws. Polski (Jedynka/Sygnały dnia)

Polska powinna zabezpieczyć się przed wpływem Kremla na wybory prezydenckie - pisze oficjalny periodyk Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Poland's Internal Security Agency Image by ABW.jpg
"Polska powinna zabezpieczyć się przed wpływem Kremla na wybory prezydenckie"

- Działania Rosjan generalnie mają charakter niebezpieczny - widzimy to w zakresie polityki historycznej, w zakresie polityki militarnej na Ukrainie. Nie jest niczym nadzwyczajnym, że także w kontekście wyborów prezydenckich działania zabezpieczające są potrzebne, nie tylko na wypadek działań Rosji, ale też na wypadek działań innych krajów, podmiotów z zewnątrz - mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller, komentując tę kwestię.

Według autora artykułu w "Przeglądzie Bezpieczeństwa Wewnętrznego" możliwe są "eksplozje informacyjne, fale informacyjne i operacje wpływu" - tych trzech rodzajów operacji informacyjno-psychologicznych Rosjanie dopuszczają się przed wyborami prezydenckimi w innych krajach.

Jak mówił rzecznik rządu, generalnie w przypadku wpływu krajów z zewnątrz ma się na uwadze kwestie polityki informacyjnej, działanie w Internecie, uruchamianie agentów wpływu.

Kwestie sądownictwa

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział też, że ministrowie czekają na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wniosków, skierowanych do niego przez prezydenta i premiera.

Wnioski te dotyczą uchwały trzech izb Sądu Najwyższego. W minionym tygodniu izby te uznały między innymi, że sędziowie wyłonieni przez obecny skład Krajowej Rady Sądownictwa nie powinni orzekać.

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości uchwała Sądu Najwyższego jest z mocy prawa nieważna i została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Resort sprawiedliwości wskazał, że uchwała Sądu Najwyższego narusza trzy artykuły Konstytucji.

Sprawa koronawirusa

Nie ma powodów do niepokoju w związku z koronawirusem - zapewnił rzecznik rządu. Jak mówił w "Sygnałach Dnia" nie można lekceważyć zagrożenia, ale "sytuacja nie jest na ten moment na tyle niebezpieczna, żeby niepokoić się bardziej niż w przypadku ciężkich odmian grypy, które co roku występują w Polsce".

Rzecznik rządu dodał, że obecnie wszystkie osoby, które chciałyby wyjechać z Chin, mogą skorzystać z tak zwanego mostu powietrznego ze Stanami Zjednoczonymi. Na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia zamieszczane są bieżące komunikaty dotyczące zasad postępowania osób z podejrzeniem zakażenia nowym koronawirusem. Informacje dla podróżnych zamieszcza na swych stronach MSZ. Resort dyplomacji odradza także wszelkie podróże do prowincji Hubei i zachowanie szczególnej ostrożności na pozostałym terytorium Chin.

***

W audycji była także mowa m.in. o rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce, kampanii prezydenckiej, doniesieniach o pozwie Komisji Europejskiej do TSUE w kwestii przekopu przez Mierzeję Wiślaną.

Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Data emisji: 29.01.2020

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski 

Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)

Godzina emisji: 08: 15

Jedynka/IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Müller o kandydatach PiS do TK: mają dobry dorobek

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 09:44
W czwartek wieczorem Sejm zagłosuje nad wyborem nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik rządu podkreślił, że "kandydaci PiS mają dobry dorobek". - Szczególnie prawnicze osiągnięcia prof. Krystyny Pawłowicz są niepowtarzalne, chociażby w zakresie hierarchii źródeł prawa. Z kolei w przypadku Stanisława Piotrowicza nie należy łączyć sprawy wyborów do Sejmu i Trybunału - uważa Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja może ingerować w wybory w Polsce. ABW ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 08:43
W oficjalnym czasopiśmie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - "Przeglądzie Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - opublikowano artykuł z analizą rosyjskich ingerencji w proces wyborczy innych państw oraz zaleceniami do wdrożenia w Polsce. Wśród wniosków konieczność zabezpieczenia się przed i przygotowania na możliwe "operacje informacyjno-psychologiczne".
rozwiń zwiń