Jacek Sasin: opozycja kwestionuje funkcjonowanie instytucji państwa

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 08:40
- Prezydent odpowiedział na potrzeby opozycji, organizując spotkanie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, minister aktywów państwowych komentując spotkanie Andrzeja Dudy z przewodniczącymi klubów sejmowych. - Uważamy, że propozycja okrągłego stołu ws. sądownictwa mija się z celem w sytuacji, w której opozycja tak naprawdę kwestionuje funkcjonowanie instytucji państwa - dodał.
Audio
  • Jacek Sasin o spotkaniu prezydenta przedstawicielami klubów parlamentarnych ws. reformy sądownictwa (Sygnały Dnia)
Audio
  • Jacek Sasin o spotkaniu prezydenta przedstawicielami klubów parlamentarnych ws. reformy sądownictwa (Sygnały Dnia)

mucha pap 1200.jpg
Mucha: prezydent wskazał na konstytucyjne prerogatywy do powoływania sędziów

W środę odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów PiS, KO, Lewicy, PSL-Kukiz'15 oraz koła Konfederacji w Pałacu Prezydenckim.

Spotkanie dotyczyło reformy wymiaru sprawiedliwości. - Trzeba docenić to, że prezydent takie forum i spotkanie zorganizował. Chciał, przed podjęciem decyzji, wysłuchać głosu opozycji i odpowiedział na jej potrzeby - wskazywał wicepremier Jacek Sasin.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Klub PiS: poprosiliśmy prezydenta, by podpisał nowelę ustaw sądowych

- Przedstawiciele opozycji chcieli tego spotkania. Ale trudno było spodziewać się, że opozycja przekona prezydenta do swojej wizji reformy sądownictwa - dodał.

duda-1200-kprp.jpg
Prezydent liderem rankingu zaufania społecznego. Tuż za nim premier

Czy prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę?

Minister Jasek Sasin podkreślał, że nie chce wybiegać w przyszłość. - To decyzja tylko i wyłącznie prezydenta Andrzeja Dudy. Sygnały formułowane przez pracowników Kancelarii Prezydenta wskazują, że prezydent raczej podpisze ustawę, która jest odpowiedzią na anarchizujące działania części środowiska sędziowskiego, która kwestionuje konstytucyjne fundamenty naszego państwa - mówił.

- Te fundamenty, te ustawy, które regulują działanie sądów, konstytuują system sądowniczy, to domena parlamentu, a powoływanie sędziów to wyłączna kwestia prezydenta, a nie Sądu Najwyższego czy jakiejkolwiek innej instytucji - wyjaśniał.

Vera-Jourova-F-1200.jpg
Wiceszefowa KE spotkała się z Elżbietą Witek. Rozmowy o sądach i praworządności

"Vera Jourova nie chciała poznać różnych punktów widzenia"

Gość "Sygnałów Dnia" skomentował także wizytę wiceszefowej Komisji Europejskiej w Polsce. - Jeżeli pani Jourova miała czas, żeby spotkać się z Borysem Budką, który towarzyszył marszałkowi Grodzkiemu, a nie miała czasu, żeby spotkać się choćby z KRS, to pokazuje, że tak naprawdę nie chciała poznać różnych punktów widzenia - ocenił.

- W Unii Europejskiej nie ma żadnych mechanizmów, które wiązałyby ocenę stanu praworządności, ocenę subiektywną, z odebraniem funduszy - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Jacek Sasin (minister aktywów państwowych)

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 8.15

kstar/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Borowiak: Polacy oczekują od PiS, że nie wycofa się z reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 17:04
- Każdej nowelizacji ustawy sądowniczej przeprowadzanej przez PiS towarzyszyły protesty, ponieważ pewne środowiska i opozycja chcą, "żeby było tak jak było" - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak, poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Prezydent rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół poselskich

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 18:30
Zakończyło się spotkanie Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów PiS, KO, Lewicy, PSL-Kukiz'15 oraz koła Konfederacji w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie dotyczyło reformy wymiaru sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klub PiS: poprosiliśmy prezydenta, by podpisał nowelę ustaw sądowych

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 21:07
- Prawo i Konstytucja muszą być przestrzegane, a środowisko sędziów jest do tego najbardziej zobowiązane - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Przedstawiciele klubu PiS przyznali, że poprosili prezydenta o podpisanie noweli ustaw sądowych.
rozwiń zwiń