Dwa wdechy i trzydzieści uciśnięć, które mogą uratować czyjeś życie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 13:00
Kilka dni temu, 84-letni gliwiczanin dostał zawału przechodząc przez przejście dla pieszych. Na nagraniu z monitoringu miejskiego widać, że w tłumie ludzi nie znalazł się nikt, kto przystąpiłby do udzielenia pierwszej pomocy. Zrobili to dopiero wezwani na miejsce strażnicy miejscy, ale było za późno. Mężczyzna zmarł. Czy żyłby dzisiaj gdyby ktoś podjął się reanimacji? 
Audio
  • Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Platoo Fotography

Marcin Mokrowiecki, instruktor z centrum ratownictwa, zaznacza, że nie trzeba być ratownikiem medycznym i znać wszystkich zasad udzielania pierwszej pomocy, by uratować komuś życie. - Wystarczy znać kilka podstawowych zasad. Jeżeli nie będziemy panikować, zachowamy spokój, każdy sobie doskonale poradzi z tymi prostymi czynnościami, jakie trzeba wykonać na miejscu zdarzenia - podkreśla.


Czytaj więcej
sztuczne oddychanie reanimacja 1200.jpg
Pierwsza pomoc. Jak jej udzielić?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić przytomność poszkodowanego, jeżeli jest taka możliwość - zapewnić sobie pomoc i sprawdzić czy poszkodowany oddycha. Należy podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), czyli wykonywać 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy powtarzane cyklicznie. Resuscytację należy prowadzić do momentu przybycia zespołu ratownictwa medycznego.

Do udzielenia pierwszej pomocy zniechęca nas często nie tyle brak wiedzy, co strach przed zrobieniem komuś krzywdy lub opór przed zbliżeniem się do obcej osoby. Tymczasem liczy się każda sekunda, bo szansa uratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia z każdą upływającą sekundą maleje. Od momentu zatrzymania krążenia oraz oddychania w ciągu czterech minut dochodzi do nieodwracalnych zmian w wyniku niedotlenienia mózgu.

"To największy błąd"

Podinspektor Marek Słomski z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach mówi, że ma nadzieję, iż zdarzenie , do którego doszło w Gliwicach, uczuli ludzi na podobne sytuacje i zaznacza, że nie nagłośniono tej sprawy po to, żeby kogoś potępiać. - Nie chcemy potępiać tych osób, tego tłumu, który akurat przechodził, osób, które nie potrafiły prawidłowo zareagować. Chcemy uzmysłowić ludziom, że takie sytuacje się zdarzają i mogą spotkać każdego z nas - zaznacza policjant.

- Często kiedy ktoś bliski traci przytomność ludzie wzywają karetkę i zagryzając palce wyglądają przez okno czekając kiedy ona w końcu przyjedzie. To największy błąd, że nie podejmujemy natychmiast akcji reanimacyjnej, bo najważniejsze są pierwsze 3-4 minuty - podkreśla. 

Czytaj więcej
ratownik 1200.jpg
Nieudzielenie pierwszej pomocy to przestępstwo

Za nieudzielnie pierwszej pomocy grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności, ale jak podkreśla aspirant Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji, to nie obawa przed konsekwencjami powinna motywować do działania, a czyste sumienie i naturalny odruch. 

Na czym polega zasada RKO? 

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) to zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem.

s

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Daniel WydrychKatarzyna Gójska 

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 31.01.2020

Godzina: 6.22

kh

Czytaj także

Pierwsza pomoc u dzieci w wieku 0-5 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 23:57
Przyczyną zagrożenia życia u niemowląt i małych dzieci mogą być pozornie niegroźne sytuacje życia codziennego. Zadławienia, biegunka, zatrucie, wysoka temperatura i wiele innych sytuacji, w których jako pierwsi udzielić pomocy mogą rodzice lub opiekunowie
rozwiń zwiń