Adam Borowski: wymiar sprawiedliwości to skamielina, nieruszona ręką reformy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 09:01
- Chcemy podziękować panu prezydentowi za to, że podpisał tę ustawę, ale to jest początek drogi, początek reformy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Borowski, przewodniczący warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej". - Reformy sądów nie przeprowadzono od 30 lat - ocenił.
Audio
  • Adam Borowski: manifestacja przez TK jest manifestacją "za", nie "przeciwko" ("Sygnały dnia"/ Jedynka)
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: shutterstock.com

W południe przed Trybunałem Konstytucyjnym rozpocznie się demonstracja poparcia dla reformy wymiaru sprawiedliwości. - Nie jest to demonstracja "przeciw", jest to demonstracja "za" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Borowski.

tk pap 1200.jpg
"Kasta basta". 8 lutego demonstracja w obronie reformy sądownictwa

"Skamielina" po rządach komunistycznych

- Chcemy wyrazić poparcie dla rządzących, chcących przeprowadzić reformę sądów. Nie zrobiono tego od 30 lat. Rządy komunistów się skończyły, a wymiar sprawiedliwości jest ostatnią skamieliną nieruszoną ręką reform - ocenił publicysta. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Tomasz Sakiewicz: bez reformy sądów nigdy nie wyjdziemy z postkomunizmu

- To, co pan prezydent podpisał - chodzi o ustawę pozwalającą pociągnąć do odpowiedzialności tych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, którzy popełniają przestępstwa i sprzeniewierzają się niezawisłości sędziowskiej - to nie jest ustawa, mająca zmusić do jakichkolwiek działań, czy wydawania wyroków wbrew sumieniu sędziego. To jest ustawa, mająca spowodować, by sędziowie nie wychodzili poza uprawnienia, które mają z mocy ustawy - ocenił.

"Początek drogi"

Gość Polskiego radia ocenił, że "sędziowie mają ogromne uprawnienia". - Mają narzędzie, które albo będzie sprawiedliwie używane - a niestety, przez dziesięciolecia rzesze ludzi zostało przez sąd pokrzywdzonych kuriozalnymi wyrokami - argumentował.

- Chcemy podziękować panu prezydentowi za to, że podpisał tę ustawę, ale to jest początek drogi, początek reformy - podkreślił publicysta.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Sędziowie są bogami, panami życia i śmierci". Były opozycjonista ostrzega i organizuje demonstrację

W rozmowie także komentarz do buntu środowiska sędziowskiego wobec proponowanej reformy sądownictwa. Publicysta przypomniał przypadek ustawy o powołaniu sądu lustracyjnego z początku lat 90. - Środowisko sędziowskie ogłosiła bojkot tego sądu, zbuntowało się. Teraz jest dokładnie tak samo: sędziowie nie chcą być kontrolowani, nie chcą mieć narzędzia Izby Dyscyplinarnej nad sobą - ocenił Adam Borowski. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Adam Borowski (wydawca, przewodniczący warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej")

Data emisji: 08.02.2020

Godzina emisji: 08.15

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zaprzeczenie władzy sądowniczej". Jan Kanthak o działalności Pawła Juszczyszna

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 13:39
- Jeśli pozwolimy na to, by sędziowie sądów rejonowych (...) decydowali o tym, które przepisy mogą obowiązywać, a które nie, to doprowadzimy do kompletnego paraliżu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Kanthak, rzecznik Solidarnej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel: chcemy, żeby obywatele mieli pełną kontrolę nad sędziami

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 16:41
- Jeśli uznamy, że ten sędzia jest zły, wydaje złe wyroki, to żeby obywatele mogli go odwołać. Ale obywatele, a nie politycy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Apel, szef łódzkich struktur Kukiz'15, przedstawiając pomysł Koalicji Polskiej na reformę sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konwencja Solidarnej Polski. Partia chce "przypomnieć założenia reformy sądownictwa"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 05:08
Dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości to jeden z głównych tematów konwencji Solidarnej Polski. Liderzy jednej z głównych partii współtworzących rząd spotkają się w Warszawie. Konwencja Solidarnej Polski odbędzie się pod hasłem "Stańcie razem z nami w walce o prawo Polski do zmian w sądownictwie".
rozwiń zwiń