Jacek Sasin: muszą być stworzone mechanizmy nadzoru nad firmami państwowymi

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 07:32
- Właściciel ma prawo wiedzieć, co dzieje się z jego własnością - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Programie 1 Polskiego Radia, zapowiadając reformę wzmacniającą nadzór nad firmami państwowymi. 
Audio
  • Jacek Sasin o zmianach w nadzorze nad firmami państwowymi (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Jacek Sasin o zmianach w nadzorze nad firmami państwowymi (Jedynka/Sygnały dnia)

- Dzisiaj powołamy specjalną radę złożoną z autorytetów prawniczych, ekonomicznych, która wypracuje zmiany w prawie, które wzmacniałyby nadzór właścicielski - zapowiedział w "Sygnałach dnia" Jacek Sasin. Wskazał, że będzie to początek reformy. 

- Właściciel ma prawo, żeby wiedzieć, co dzieje się z jego własnością - podkreślił wicepremier. - Dzisiaj w wielu obszarach jest tak, że ten nadzór jest iluzoryczny - dodał, dzieląc się swoimi obserwacjami po prawie 3 miesiącach na stanowisku ministra aktywów państwowych.  - Chodzi o to, żeby właściciele, nie tylko publiczni, mieli takie poczucie, że mają rzeczywisty wpływ na to, co się z ich majątkiem dzieje - wyjaśnił cel reformy.

shutterstock_przemysl.jpg
Fuzja państwowych spółek. Firmy mają być bardziej konkurencyjne

- Dzisiaj często jest tak, że rada nadzorcza może opierać się tylko i wyłącznie na tych informacjach, które przekazuje zarząd, a on przekazuje to, co może być dla niego wygodne. Rada nadzorcza często ma utrudniony dostęp do pełnej wiedzy o stanie przedsiębiorstwa, o tym, jakie decyzje są podejmowane - powiedział Jacek Sasin. Podkreślił, że "jeśli nadzór ma być skuteczny, to muszą być również stworzone mechanizmy nadzoru".

Pytany, kiedy zmiany miałyby wejść w życie, Jacek Sasin powiedział, że zależy mu na ich szybkim wprowadzeniu, aby w tej kadencji można było z nowych mechanizmów korzystać. Stwierdził, że chodzi o "niewiele miesięcy". 

"Bardzo trudno sobie wyobrazić skuteczne rządzenie w przypadku kohabitacji"

Gość Jedynki mówił też o kampanii przed wyborami prezydenckimi. Jak wskazał,  określi ona "czy jako PiS będziemy mogli realizować program i zamierzenia na tę kadencję". - Bardzo trudno sobie wyobrazić skuteczne rządzenie w sytuacji, kiedy miałoby dojść do kohabitacji, czyli do tego, że będziemy współpracować z prezydentem, który nie będzie podzielał naszego poglądu co do kierunku, w którym powinna iść Polska - wyjaśnił.

Przypomniał, że prezydent ma "potężne narzędzia, by blokować działania, które większość parlamentarna podejmuje". Dodał też, że obecna większość nie daje możliwości skutecznego przełamania weta prezydenta.

kidawa 1200 pap.jpg
Zakłócali uroczystości państwowe, Kidawa-Błońska im pogratulowała

"Używanie wobec prezydenta słów obelżywych przypomina mi przemysł pogardy"

Wicepremier komentował też zakłócanie przez działaczy KOD uroczystości w Pucku z okazji rocznicy zaślubin Polski z morzem. - To pokazuje, że nasi przeciwnicy polityczni niestety nie mają klasy i nie potrafią zachować się w takich podniosłych sytuacjach - ocenił. - Używanie wobec prezydenta słów obelżywych przypomina mi niestety bardzo mocno to, co myślałem, że jest za nami, czyli przemysł pogardy, jaki był stosowany wobec śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego - dodał Sasin.

W drugiej części audycji mówiono o reformie sądownictwa i zastrzeżeniach instytucji europejskich dotyczących przestrzegania praworządności w Polsce oraz o pracach Sejmu w najbliższym tygodniu m.in. nad przepisami o 13. emeryturze po senackich zmianach.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych)

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 07:15

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rytualne zaklęcia". Sasin o słowach Macrona ws. praworządności

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 10:00
- Cieszy mnie zmiana tonu prezydenta Francji Emmanuela Macrona wobec Polski. Myślę, że to dobry sygnał, że relacje polsko-francuskie wracają na normalne tory. Pewne "zaklęcia" musiały być wypowiedziane, ale mamy to już za sobą - powiedział wicepremier Jacek Sasin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy wicepremiera Jacka Sasina z górnikami. "Częściowy kompromis"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 21:35
Częściowym kompromisem zakończyły się rozmowy wicepremiera Jacka Sasina i delegacji rządowej wraz z zarządem Polskiej Grupy Górniczej i przedstawicielami związków zawodowych. Ustalono między innymi zasady wypłaty tak zwanej 14. pensji i sposób obliczania jej wysokości.
rozwiń zwiń