Piotr Müller: oburzające jest "odbieranie meldunku" przez Kidawę-Błońską od protestujących w Pucku

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 08:33
- Są protesty, taka jest polityka. Natomiast to, że wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska "odbiera meldunek" od osób, które protestowały, mnie osobiście oburza - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu, odnosząc się do manifestujących Pucku, którzy zakłócali wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.
Audio
  • Piotr Müller o TSUE i trzynastych emeryturach (Sygnały dnia/Jedynka)

shutter-tsue-1200.jpg
KE i TSUE stawiają się ponad prawem? "Próbują straszyć Polaków"

W poniedziałek, na Pomorzu prezydent Andrzej Duda uczestniczył w uroczystościach z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W Pucku i Wejherowie grupa manifestujących próbowała zakłócić spotkanie z prezydentem. Pikietujący mieli ze sobą transparenty, na których widniały hasła m.in. "Konstytucja", "Duda jesteś wstydem narodu", "Duda = 4 litery", "Przestańcie kraść, wyPAD 2020". Demonstrujący gwizdali i wykrzykiwali hasła: "Marionetka", "Będziesz siedział".

W uroczystościach uczestniczyła też wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), kontrkandydatka Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Na filmikach zamieszczonych w internecie widać, że spotyka się ona z protestującymi wcześniej osobami, które pytają: "było słychać?".

- To, że zdarzają się protesty, to oczywiście taka jest polityka. Natomiast to, że marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska odbiera meldunek od osób, które to robiły, to druga część, która mnie osobiście oburza - powiedział w środę w radiowej Jedynce rzecznik rządu.

PO wywołuje temat polexitu i wzbudza antyunijne nastroje

Pod koniec ubiegłego tygodnia dziennik "Rzeczpospolita" powołując się na unijne źródła poinformował, że w tym tygodniu ogłoszone zostanie postanowienie wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym przewidziane jest zastosowanie tymczasowego środka wobec Polski. Przewiduje on aż dwa miliony euro kary dziennie, jeżeli nasz kraj "nie zamrozi" działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 

- Ta informacja jest wyssana z palca, to jest straszenie Polaków. Wywoływanie tematu polexitu przez PO wzbudza nastroje antyunijne. To jest nieracjonalne i niemądre. Wszyscy wyborcy, nie tylko ci ze Zjednoczonej Prawicy, mają dosyć konfliktu ws. sądownictwa, jednak w dużej części jest on wywoływane przez niewielką część środowisk sędziowskiego, która uzurpuje sobie kompetencje niezgodne z ustawą np. o tym, kto jest sędzią, a kto nim nie jest. Nie możemy dopuścić do anarchii w wymiarze sprawiedliwości. Nie wolno podważać statusu sędziego - powiedział Piotr Müller

13. emerytura

Podczas posiedzenia Sejmu w środę posłowie będą głosować m.in. nad poprawkami Senatu do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Zgodnie z tą propozycją tzw. trzynasta emerytura ma wynieść tyle, ile emerytura minimalna, czyli 1200 zł brutto. Jedna z przyjętych przez senatorów poprawek zakłada m.in. sprzeciw, aby "trzynastki" finansować z Funduszu Solidarnościowego.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Waloryzacja świadczeń i tzw. trzynasta emerytura. Senat jest za

- Senat rzuca piach w tryby, ale tak jak zapowiadaliśmy, 13. emerytury zostaną wypłacone. Opozycja próbowała zniweczyć tę ustawę w Sejmie i zablokować wypłaty 13. emerytur - stwierdził rzecznik rządu. Gość audycji przyznał, że "sondaże są ważne, ale nie należy się nimi szczególnie przejmować w okresie, kiedy nie ma bezpośrednio wyborów parlamentarnych."

- Ważniejsze są w tej chwili sondaże w wyborach prezydenckich, bo to jest cel na najbliższe miesiące - wygrana prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta, z którym nam się bardzo dobrze współpracuje. pamiętajmy o tym, że wybory prezydenckie przed nami. Jeżeli prezydentem nie będzie Andrzej Duda, to bez wątpienia nastąpi bardzo ostry konflikt pomiędzy nowym prezydentem a większością parlamentarną - dodał polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 8.14

dn/PAP

Czytaj także

Müller: rząd popiera decyzję prezydenta ws. obchodów w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 07:19
Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że rząd popiera decyzję prezydenta, żeby nie jechać na Światowe Forum Holocaustu w Izraelu. Wczoraj prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie poleci 23 stycznia do Izraela na wydarzenie organizowane w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bielan o wizycie Grodzkiego w Brukseli: aktywność sprzeczna z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 08:37
- Ta wizyta wpisuje się w szerszy kontekst aktywności marszałka Grodzkiego na arenie międzynarodowej. Konstytucja mówi wyraźnie, że w Polsce za politykę zagraniczną odpowiada Rada Ministrów działająca w porozumieniu z głową państwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Porozumienia Adam Bielan.
rozwiń zwiń