Sygnały Dnia 12 lutego 2020 roku, rozmowa z Marleną Maląg

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 07:15
Audio
  • Marlena Maląg o trzynastych emeryturach (Sygnały dnia/Jedynka)

Grzegorz Jankowski: Pierwszy gość to pani Marlena Maląg, minister rodziny. Witam panią serdecznie.

Marlena Maląg: Witam bardzo serdecznie.

Pani minister, pytanie w imieniu milionów polskich emerytów. Senat zmienił bowiem ustawę o wypłacie trzynastych emerytur, wyrzucił punkt, aby trzynastki były wypłacane z tzw. funduszu solidarnościowego. I ja się pytam: co to oznacza?

To oznacza, że dobry Sejm, posłowie Prawa i Sprawiedliwości odrzucą... i Zjednoczonej Prawicy odrzucą tę poprawkę i oczywiście nasi polscy emeryci, renciści, tak jak zapowiadaliśmy, otrzymają trzynastą emeryturę, czyli dodatkowe świadczenie, które będzie wypłacane rok w rok w miesiącu kwietniu, tak że już niebawem, przed świętami to świadczenie będzie uruchamiane. I przypomnę, nie trzeba składać żadnych wniosków, świadczenie będzie razem ze świadczeniem, z emeryturą, rentą wypłacone, nie podlega zajęciom komorniczym, nie wlicza się do dochodu, a więc przede wszystkim nasza międzypokoleniowa więź i dobra sytuacja gospodarcza powoduje, że możemy się podzielić tą dobrą sytuacją z naszymi emerytami i rencistami. Prawie 12 miliardów złotych zabezpieczonych na wypłatę tego świadczenia i świadczenie to będzie realizowane, tak jak obiecaliśmy.

To, pani minister, jeszcze raz w imieniu swoich rodziców i milionów emerytów – czy w takim razie ludzie starsi, ludzie na emeryturze stali się zakładnikami walki politycznej w Polsce? Tak to wygląda?

Ja bym powiedziała tak, że przede wszystkim my staramy się realizować to, jaki jest plan naszego rządu, rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego, dbamy o rodziny z małymi dziećmi, ale pamiętamy też o seniorach, o tych, którzy wychowali nas, wychowali... pomogli wychować nasze dzieci, bo u nas w Polsce jest jednak ta tradycja, że dziadkowie włączają się w wychowanie młodego pokolenia. I to jest ta nasza międzypokoleniowa solidarność, to jest to nasze podziękowanie. I my to obiecaliśmy w kampanii wyborczej i to realizujemy. I dokładnie tak jak trzynasta emerytura, ale też waloryzacja rent i emerytur, co może dzisiaj jest ważne, bo już do tej pory mówiliśmy o ustawie, która zakładała wskaźnik waloryzacji, który nie był jeszcze wyliczony, dzisiaj możemy powiedzieć jednoznacznie i z całą pewnością, bo dzisiaj będzie komunikat przeze mnie podpisany i w Monitorze...

To proszę powiedzieć, jaki to będzie wskaźnik w takim razie.

Wskaźnik będzie 103,56%. To oznacza to, że kiedy przyjęliśmy metodę kwotowo-procentową waloryzacji rent i emerytur, czyli minimalnie emerytura wzrośnie o 70 zł, natomiast te osoby, które będą miały kwotę i teraz w związku ze zmianą, bo będzie ten wskaźnik 103,56%, to osoby, które mają emeryturę powyżej 1966 złotych, te osoby będą miały waloryzację procentową. Osoby poniżej tej kwoty będą miały to 70 złotych. To oznacza, że waloryzacja rent i emerytur, która będzie przebiegała od marca tego roku, budżet tego to 9 miliardów 200 milionów złotych.

To uporządkujmy tę wiedzę w takim razie raz jeszcze, bo myślę, że wielu naszych słuchaczy dało teraz głośniej i chciałoby jeszcze raz powtórki tej informacji. Czyli od marca tego roku waloryzacja będzie na pewno. Ludzie, którzy mają poniżej tysiąc dziewięćset ile?

Sześćdziesiąt sześć złotych i dwadzieścia dziewięć groszy.

Ludzie, którzy mają poniżej 1966 złotych otrzymają co najmniej...

Co najmniej 70 złotych.

...co najmniej 70 złotych.

I tutaj zwróćmy uwagę, że gdyby nie było tej waloryzacji kwotowo-procentowej, to te osoby dostałyby niższą waloryzację emerytury. Dbamy o najuboższych, w związku z tym właśnie ta waloryzacja kwotowa.

To dobre wiadomości, drodzy emeryci, z samego rana specjalnie dla was tylko w Sygnałach Dnia Programu 1 Polskiego Radia. W takim razie kwiecień, będą wypłaty trzynastych emerytur, tak?

Kwiecień trzynaste emerytury, waloryzacja już od marca, a musimy pamiętać o tym, że wzrasta minimalna emerytura 1200 złotych i renta przy całkowitej niezdolności do pracy. Jeżeli jest częściowa niezdolność do pracy, 900 złotych. I to wszystko wzrasta. Mało tego, pamiętaliśmy w ustawie o waloryzacji o osobach niesamodzielnych, czyli o świadczeniu 500+ dla osób niesamodzielnych, podnieśliśmy próg dochodowy z kwoty 1600 złotych do 1700 złotych. To przede wszystkim zabezpieczy te osoby, które pobierają to świadczenie, że nie stracą na wysokości świadczenia. A więc staramy się pamiętać o tych, o których powinniśmy pamiętać, o tych, którzy potrzebują pomocy, wsparcia przede wszystkim rządu.

I teraz tak, pani minister, czy trzynastą emeryturę dostaną wszyscy polscy emeryci?

Ci emeryci, którzy pobierają świadczenie, to świadczenie dostaną, tą trzynastą emeryturę.

Czy będą musieli pisać jakieś specjalne podanie, wniosek, cokolwiek?

Chodzi o to, żeby państwo sprawnie funkcjonowało, i do tego dążymy i nasze państwo sprawnie funkcjonuje, a więc nie obarczamy dodatkowymi problemami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany, żadnych dodatkowych wniosków, żadnych dodatkowych telefonów, informacji, świadczenie automatycznie, to dodatkowe świadczenie będzie wypłacone przy emeryturze, która jest pobierana w okresie płatności emerytury.

Czyli sobie po prostu spokojnie w kwietniu, jeśli jesteśmy emerytami, czekamy po prostu na przelew lub przekaz.

Czekamy przede wszystkim i my przede wszystkim dziękujemy naszym emerytom i rencistom.

Pani minister, ile będzie na tym przelewie kwietniowym trzynastej emerytury?

Na tym przelewie będzie 1200 złotych brutto, czyli na przelewie będzie 986 złotych, bo będzie pomniejszona o podatek.

986 złotych. I w takim razie emeryci pytają: „A nie można by było znieść tego podatku, to wtedy bym dostał/dostała 1200?”.

Powiem tak, że pewnie wszystko by można, bo opozycja pewnie wszystko obiecuje, tak jak słyszymy tutaj w przestrzeni publicznej, natomiast w 1992 roku, kiedy wprowadzono opodatkowanie, zostały ubruttowione wszystkie dochody, od tego czasu tak naprawdę mamy ten system pobierania podatków. Kiedy pracujemy, jesteśmy czynni zawodowo, kiedy obliczany jest nasz podatek, on jest pomniejszany o koszty związane właśnie z odpisem emerytalno-rentowym i my przyjmujemy tę zasadę, że gdybyśmy tylko zwolnili od podatku, to tak naprawdę nie byłoby tej sprawiedliwości społecznej, gdyż patrząc... Bo to nie mówimy tylko o trzynastej emeryturze, ale także w ogóle ogólnie o emeryturach, osoby, które pobierają wyższe świadczenia, dostałyby wyższe świadczenie, bo z wyższej ulgi by skorzystały. Dlatego tej zasady nie zamierzamy wprowadzać.

Przypominamy, drodzy słuchacze, emerytury kwietniowe nie są zagrożone, obiecuje pani minister Marlena Maląg. Wiemy już, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,56%. I wiemy też, że dla osób, dla tych emerytów, którzy dostają poniżej 1966...

1966 i 29 groszy.

...i 29 groszy, ta waloryzacja jest co najmniej na poziomie 70 złotych. Drodzy państwo, przypominam, że gościem Programu 1 Polskiego Radia jest pani Marlena Maląg, minister rodziny. Ciąg dalszy tej rozmowy na stronie oraz w mediach społecznościowych radiowej Jedynki.

*

Pani minister, ile państwo wyda na te dodatkowe emerytury?

Przede wszystkim ja to mówię, że my nie wydamy, tylko my podziękujemy naszym emerytom, naszym seniorom i dodatkowe emerytury, czyli ta trzynasta emerytura, to w budżecie prawie 12 miliardów złotych.

12 miliardów złotych. Program 500+ dla porównania to około 30 miliardów, tak?

Ponad, w budżecie na 2020 rok mamy prawie 40 miliardów złotych zabezpieczone na program 500+. A tak dla przypomnienia – ta inwestycja w rodzinę z małymi dziećmi od początku funkcjonowania programu, czyli nasza pięćsetka, ponad 90 miliardów zainwestowanych pieniędzy w rodzinę.

90 miliardów, bardzo dużo. Dla przypomnienia, drodzy państwo, budżet państwa polskiego to jest coś około 400 miliardów złotych.

Ponad, dokładnie tak. Dokładnie tak, ale musimy pamiętać, że to tak naprawdę nie jedyne wsparcie, jeżeli chodzi o rodzinę z małymi dziećmi, bo to przecież jest jeszcze Dobry Start, program na rozpoczęcie roku, czyli 300 złotych tej wyprawki szkolnej, jest program Maluch Plus. Przede wszystkim chcemy wspierać te rodziny z małymi dziećmi, aby podejmowały decyzję o tym, żeby rodziło się więcej dzieci, a więc trzeba zapewnić opiekę nad dzieckiem do lat 3. My staramy się to czynić, program Maluch Plus. 25 tysięcy nowych miejsc w roku 2020 ma powstać w kraju, takie mamy szacunki ze złożonych wniosków, na końcu roku planujemy, że będziemy mieć 200 tysięcy miejsc w żłobkach, a więc to jest liczba, która z jednej strony zadowala, bo jest duży progres, ale oczekiwania są jeszcze większe. I tutaj chcemy wychodzić jak najszerzej naprzeciw przede wszystkim młodym ludziom, aby podejmowali decyzję, aby rodziły się dzieci.

Pani minister, a ja bym chciał jeszcze na chwilę wrócić do naszych kochanych emerytów. I oni zadają teraz pytanie: a co z czternastką? Obiecaliście czternastą emeryturę.

A czternastka, powiem... Nie wchodząc w szczegóły, jak będzie wyglądała ustawa o czternastce, to powiem, że dotrzymujemy słowa i dotrzymamy tego słowa, i będzie czternasta emerytura...

Kiedy?

...ale poczekajmy, bo ona jest zaplanowana do wypłaty na 2021 rok. A więc o szczegółach jeszcze momencik.

Na 2021 rok, dobrze, czekamy w takim razie. Pani minister, wracamy jeszcze do seniorów. Senior Plus program, właśnie o nim czytam: „Aktywizacja osób starszych i walka z wykluczeniem społecznym”. O co chodzi?

Chodzi przede wszystkim o to, że poza takim bezpośrednim wsparcie właśnie, o którym mówiliśmy przed chwilą, to ministerstwo realizuje programy, które przede wszystkim wspierają seniorów, pomagają aktywnie uczestniczyć w życiu, przede wszystkim żeby ta jesień życia była jak najbardziej taka dobra, wesoła, żeby w poczuciu zdrowia nasi seniorzy mogli spędzać czas. I Senior Plus, program dedykowany dla samorządów, budżet 80 milionów złotych. Na koniec 2019 roku w kraju mieliśmy około 800 domów i klubów seniora. Widzimy, że jest bardzo duże zapotrzebowanie przede wszystkim w małych miejscowościach, co cieszy. Seniorzy wychodzą z domu po południu, są to różnego typu zajęcia, bo naprawdę pomysłowość jest tak wielka – od rehabilitacji, po zajęcia kulturalne najróżniejsze. Widać, że jest bardzo duża potrzeba. Program skierowany do samorządowców i tutaj tworzymy tą wspólną  taką koalicję z samorządami, aby przede wszystkim przyczynić się do tego dobra naszych seniorów.

Ale program Aktywność Społeczne Osób Starszych adresowany jest do organizacji pozarządowych, one też uczestniczą w tworzeniu różnych ciekawych zajęć, przedsięwzięć, projektów. Tym projektem objęliśmy przez 4 lata ponad 1400 projektów i ponad 600 tysięcy osób zostało tym programem Aktywność Społeczna Osób Starszych objęta. Wnioski teraz będą rozpatrywane, tak że z tego, co... Informacje już do nas spłynęły, też od wojewodów, zainteresowanie jest bardzo duże, więc myślę, że będzie bardzo trudno wybrać takie wnioski, które będą jak najbardziej efektywne, a dofinansowanie przy programie ASOS jest od 20 tysięcy na projekt do 200 tysięcy złotych, czyli jest o co walczyć.

A teraz coś dla moich rodziców, którzy są po osiemdziesiątce. Widzę, że macie w planach Opieka 75+, taki punkt. Co to oznacza?

Opieka 75+ to jest właściwie zadanie, które realizują samorządy. Ja tutaj wielokrotnie podkreślam, że jesteśmy z samorządami, jeżeli jest ta dobra wola, współpracować i tworzymy taką dobrą koalicję. I program właśnie 75+ jest to dofinansowanie usług opiekuńczych. Rozszerzamy w tym roku ten program, że jednostki samorządu nie muszą same świadczyć tych usług, tylko mogą te usługi zakupić, mogą zlecić, tak żeby jak najszerzej swoich seniorów, którzy potrzebują tego wsparcia, taką opiekę domową zapewnić. Dlatego rozszerzyliśmy ten program, żeby program był jak najszerszy, bo z tego, co obserwowaliśmy w ubiegłym roku, był on adresowany tylko dla jednostek, które prowadzą same te usługi opiekuńcze, i nie byliśmy do końca zadowoleni z efektów, dlatego też rozszerzamy program w tym roku, aby jak największa liczba seniorów została tym wsparciem objęta.

Punkt kolejny, czyli program darmowych leków dla seniorów powyżej 75 roku życia. Czy można powiedzieć, czy to dużo będzie tych leków? To będzie wydatna pomoc?

Z tej pomocy z danych, które my mamy, ponad milion seniorów korzysta. Ministerstwo Zdrowia, bo tutaj koszyk tych leków określa Ministerstwo Zdrowia, rozszerza, ponad 2000 leków jest w tym koszyku. Jest to na pewno wydatna pomoc dla osób starszych, gdyż wiemy, że z wiekiem jednak żyjemy dłużej, ale też -stety, niestety chorujemy, a więc to na pewno pomaga przede wszystkim, aby to funkcjonowanie było lepsze, łatwiejsze, żeby życie było tańsze.

Pani minister, na koniec już – emerytura stażowa. O tym zaczyna mówić pan prezydent Andrzej Duda. Co to jest i czy ma szansę wejścia w życie?

Powiem tak, że tutaj na ocenę, czy ma szansę, może jeszcze przyjdzie czas, jest to też, oczywiście, jeden z postulatów Solidarności. Myślę, że przyjdzie moment na taką dyskusję nad tym. Dzisiaj mamy stan taki, że wiek emerytalny kobieta 60, 65, przy emeryturze stażowej będziemy rozmawiać zarówno z Solidarnością, jak i też czy rzeczywiście będzie to postulat pana prezydenta, natomiast póki co w tym stanie prawnym, przypomnę, przywróciliśmy wiek 60, 65 dla mężczyzn.

60, 65. Pani minister, bardzo pani serdecznie dziękuję, dziękuję za dobre wieści. Będziemy, oczywiście, częściej informować państwa o tym, jak wygląda stan podwyżek emerytur. Przypomnę, już najbliższe w marcu tego roku. Marlena Maląg, minister rodziny, była gościem Sygnałów Dnia. Dziękuję pani bardzo.

Dziękuję, dobrego dnia życzę.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak