Wójcik: wchodząc do UE, nie umawialiśmy się na ingerencję w wymiar sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 07:28
- Dyskurs w ostatnim czasie toczy się wokół pytania o to, czy UE, KE mogą wkraczać w funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, gdyż na to się nie umawialiśmy, wstępując do UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Audio
  • Michał Wójcik w Programie 1 Polskiego Radia o praworządności i TSUE (Sygnały dnia/Jedynka)

Parlament Europejski shutt-1200.jpg
Debata w PE. Beata Szydło: reformy w wymiarze sprawiedliwości będą kontynuowane

10 października 2019 r. KE zdecydowała o skierowaniu skargi do TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce, "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną". Komisja wystąpiła wówczas do TSUE o zajęcie się sprawą w trybie przyspieszonym, ale jej wniosek dotychczas nie został uwzględniony. Dziś poznamy odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości i rządu udzieloną TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN.

Michał Wójcik przyznał, że "dyskurs w ostatnim czasie toczy się wokół pytania o to, czy UE, KE mogą wkraczać w funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, bo na to się nie umawialiśmy, wstępując do UE".

"Nie ma również zagrożenia dla interesów obywateli"

- Jeżeli nie mogą wkraczać, to również nie powinien wkraczać TSUE. Jeżeli miałby on prawo zawiesić organ państwowy - jakim jest Izba Dyscyplinarna SN - to pozbawiłby funkcji kreacyjnej polski parlament. To niedopuszczalne. Nie ma również zagrożenia dla interesów obywateli - powiedział wiceminister.

 Trzeba pamiętać, w kontekście dyskusji na temat odpowiedzi do TSUE, że sprawa jest w toku. Na tym etapie niedopuszczalne jest - w naszym przekonaniu - stosowanie środka zabezpieczającego - mówił gość audycji. - Najwyższą moc ma konstytucja, a zatem jest ważniejsza niż prawo unijne. Jest ona najwyższym prawem. Obywatele wiedzą, że konstytucja jest kręgosłupem. Nikt nie wpływa na funkcjonowanie KRS. Debata w PE dot. praworządności w Polsce to była kompromitacja opozycji - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 13.02.2020

Godzina emisji: 7.14

dn

Czytaj także

Michał Wójcik: nie możemy pozwolić na anarchię w wymiarze sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 08:24
- Sędzia nie może podważyć statusu innego sędziego. To bardzo niebezpieczne, bo to by oznaczało, że wkracza się w sferę wolności praw obywateli - powiedział w radiowej Jedynce Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wójcik: postanowienie TSUE musi być zgodne z polskim porządkiem prawnym

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 13:46
- We wniosku KE nie ma informacji o żadnych karach. (...) Postanowienie TSUE musi być zgodne z polską konstytucją  - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik komentując doniesienia medialne o karach finansowych które, TSUE chce nałożyć na Polskę w związku z działalnością Izby Dyscyplinarnej SN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strachy na Lachy". Wiceminister sprawiedliwości o ewentualnej karze ze strony TSUE

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 08:41
- Jak na razie mamy do czynienia z dziwnymi przeciekami ze środowiska skupionego wokół Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Traktaty nie uprawniają tej instytucji do oceny reformy strukturalnej polskiego sądownictwa - skomentował doniesienia wskazujące na możliwość kary finansowej wymierzonej w nasz kraj Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń