Kosiniak-Kamysz: nie ma powrotu do podnoszenia wieku emerytalnego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 08:25
- Zaproponowaliśmy takie rozwiązanie, które zostało zakwestionowane w wyborach 2015 roku. Ja tę decyzję wyborców akceptuję, rozumiem. Nie ma do tego powrotu, trzeba szukać innych rozwiązań na rzecz zmian w systemie emerytalnym - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Audio
  • Władysław Kosiniak-Kamysz o propozycjach zmian w systemie emerytalnym ("Sygnały dnia" / Jedynka)
Audio
  • Władysław Kosiniak-Kamysz o propozycjach zmian w systemie emerytalnym ("Sygnały dnia" / Jedynka)

Władysław Kosiniak-Kamysz jest kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego na prezydenta oraz jego prezesem. Ma jednak na swoim koncie także doświadczenie pełnienia funkcji ministerialnej. I to właśnie ten okres kariery jest mu najczęściej wypominany.

Libicki1200.jpg
Libicki: Kosiniak-Kamysz jest za likwidacją przesłanki eugenicznej w prawie aborcyjnym

Zmiana systemu emerytalnego

W okresie rządów PO-PSL Władysław Kosiniak-Kamysz był ministrem pracy i pełniąc to stanowisko, postulował podniesienie wieku emerytalnego. Teraz został zapytany, czy uważa, że Polacy o tym zapomnieli.

- Przedstawialiśmy propozycję, która wynikała z analizy demograficznej. Ta analiza pokazuje, że dzisiaj na jednego emeryta przypadają 4 osoby pracujące. W roku 2030-2035 to już będą dwie osoby pracujące na jednego emeryta - tłumaczył tamte decyzje prezes PSL.

- Zaproponowaliśmy takie rozwiązanie, które zostało zakwestionowane w wyborach 2015 roku. Ja tę decyzję wyborców akceptuję, rozumiem. Nie ma do tego powrotu, trzeba szukać innych rozwiązań na rzecz zmian w systemie emerytalnym - podkreślił.

Propozycje Kosiniaka-Kamysza

- Dziś na przykład będzie dyskusja o emeryturach stażowych, projekt obywatelski, który złożyliśmy. To projekt obywatelski, który będzie po raz kolejny rozpatrywany. Mam nadzieję, że teraz będzie skuteczniejszy, niż w poprzedniej kadencji - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL był pytany także o inne swoje postulaty i proponowane rozwiązania. Jednym z tematów poruszonych w rozmowie był dobrowolny ZUS, w którego sprawie podkreślił, że przedsiębiorcy powinni mieć wolność wyboru, "bo jak stracą zakład pracy, swoje miejsce pracy, to nie będą żadnych składek odprowadzać na ubezpieczenia społeczne".

Krzysztof Sobolewski 1200.jpg
Sobolewski: Parlament Europejski próbuje ingerować w wybory w Polsce

Zapytany o to, czy ludzie ci nie powinni odprowadzać choćby minimalnych składek, żeby mieć jakąkolwiek gwarancję stabilizacji, potwierdził.

Kampania wyborcza

Kandydat PSL na prezydenta został zapytany, czy "kąsając" konkurentów z opozycji oczyszcza sobie przedpole przed wyborami. W rozmowie zacytowany został Borys Budka, który stwierdził, że Władysław Kosiniak-Kamysz nie powinien "szczypać" Szymona Hołowni czy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, bo "wróg jest po drugiej stronie".

- Czy "kąsaniem" jest domaganie się debaty? (...) Ja nie szczypię nikogo. Jeśli ktoś uważa, że debata jest "szczypaniem", to obraża obywateli. Bo debata jest dla obywateli - odparł Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszono też wątek pozycji Polski w Unii Europejskiej.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (prezes PSL)
Data emisji: 13.02.2020
Godzina emisji: 8.15

jmo/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o kampanii wyborczej: początek niemrawy, koniec będzie zależał od poparcia kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 20:23
- Początek kampanii jest dosyć niemrawy, co może trochę zaskakiwać, bo były to już ostatnie dni, w których mogły być zarządzone wybory. Co do końca kampanii - zobaczymy, bo wiele zależeć będzie od tego, jakie zmiany nastąpią w poparciu dla poszczególnych kandydatów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Kampanię wyborczą komentował także na antenie politolog Paweł Krulikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielkie słowa i nic z tego nie wynika". Marian Kowalski o programie Szymona Hołowni

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 10:55
- Szymon Hołownia wskazał personalnie Donalda Trumpa jako przyczynę zła na świecie. Chodzi mu więc o to, żeby Polska nie zadawała się z USA tylko była zdana na łaskę Berlina i Paryża - tak w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski, działacz polityczny, skomentował program wyborczy jednego z kandydatów na prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Ścigaj: warto mieć dobrą pozycję negocjacyjną w UE

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 14:55
- Ważne jest by mieć twardą, wyraźną pozycję, taką, którą nie jest łatwo zbić rzucając hasła, które się w tej chwili pojawiają, oskarżając nas o łamanie praworządności – komentowała dyskusje wokół reformy sądownictwa Agnieszka Ścigaj, poseł Koalicji Polskiej.
rozwiń zwiń