Szumowski: pacjentom nie służy wykorzystywanie ich tragedii do rozgrywek politycznych

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 07:04
- Rząd zwiększył w roku 2019 liczbę refundowanych leków onkologicznych o blisko 25 procent i jest zaplanowanie rozszerzenie tej listy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaznaczył również, że rząd podniósł w tym roku nakłady na onkologię - wyniosą one 11 mld złotych.
Audio
  • Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił m.in. o sytuacji w onkologii, zagrożeniu koronawirusem i opłacie cukrowej (Jedynka/Sygnały dnia)

Łukasz Szumowski powiedział w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce, że pieniądze na onkologię w czasie rządów opozycji nie były najlepiej wykorzystywane, co pokazał raport NIK za lata 2009-2014.

PAP Łukasz Szumowski 1200.jpg
Szumowski o Krajowej Sieci Onkologicznej: mamy już ogromne efekty

- Polska miała wydatki na onkologię o połowę mniejsze niż w Czechach. To jest sytuacja, którą zastaliśmy. Mieliśmy wydatki na programy lekowe na poziomie 7 mld zł. To cyfry, które nie powalają - mówił minister. - W związku z tym przyjęliśmy, że onkologia musi być jednym z priorytetów - o czym mówił też premier w exposé - i zwiększyliśmy liczbę refundowanych leków o blisko 25 procent w roku 2019, to jest ogromny skok - podkreślił Szumowski. Jak dodał, "w niektórych obszarach ta ilość leków jest już taka sama jak w Europie Zachodniej".

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Sasin: politycy PO wykorzystują tragedię chorych do swojej walki politycznej

Gość Jedynki zwrócił też uwagę na ilość programów lekowych, która - jak podkreślił - też została zwiększona. - To wynika też ze zwiększenia nakładów na zdrowie w ogóle. Lokujemy ćwierć miliarda złotych na psychiatrię dziecięca, która jest równie ważna jak onkologia - powiedział.

"Onkologia powinna stać się przedmiotem realnych działań"

Szumowski zapytany, czy onkologia stanie się głównym tematem kampanii prezydenckiej, wyraził nadzieję, "że nie, bo onkologia powinna stać się przedmiotem realnych działań". - To robimy - podkreślił. Jego zdaniem, "pacjentom nie służy wykorzystywanie ewidentnych tragedii ludzkich do rozgrywek politycznych". - W związku z tym zawsze byłem i jestem przekonany, że lepiej współpracować w zakresie poprawy sytuacji polskich pacjentów onkologicznych, a nie przerzucać się hasłami - dodał.

TVP Info

Szumowski mówił również na temat krajowej sieci onkologicznej. - To jest pilotaż, który ruszył w dwóch województwach, w tym roku będzie w czterech. Chcielibyśmy, żeby w tym roku został rozszerzony na całą Polskę jako standard opieki nad pacjentem.

***

Ministerstwo Zdrowia chce w tym roku przeznaczyć na finansowanie Narodowej Strategii Onkologicznej ponad 11 miliardów złotych.

Narodowa Strategia Onkologiczna to cały system opieki nad chorymi na nowotwór. Jej podstawą jest ustawa przyjęta w 2018 roku. System wprowadza nowoczesne rozwiązania w zakresie leczenia, profilaktyki, zapobiegania i wczesnego wykrywania, a także ustanowienie koordynatora dla każdej osoby, która prowadzi indywidualnie tok leczenia pacjenta. Ustawa i program powstały z inicjatywy i zostały opracowane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której minister zdrowia mówił też na temat koronawirusa i tzw. opłaty cukrowej.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Łukasz Szumowski (minister zdrowia)

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 7.15

paw/

Czytaj także

Szumowski: grypa to obecnie poważniejszy problem niż koronawirus

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 00:03
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że nie jest jeszcze za późno, by zaszczepić się przeciwko grypie. Jak przyznał ta choroba oraz inne infekcje stanowią w tej chwili "większy problem niż koronawirus". - Mamy już przypadki śmiertelne powikłań grypowych - wskazał na antenie TVN24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szumowski: 13 osób w Polsce przebywa w szpitalu w związku z zagrożeniem koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 02:07
- W Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem - zapewnił w poniedziałek w Polsat News Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Dodał, że 13 osób, które przyjechały z chińskiego miasta Wuhan do Polski, przebywa w szpitalu, a 17 w reżimie domowym.
rozwiń zwiń