Jarosław Gowin: o wyniku wyborów zdecydują ci, którzy dziś są niezdecydowani

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 09:00
- Badania pokazują, że niezdecydowani to dziś 5-7 procent tych, którzy wezmą udział w głosowaniu w wyborach prezydenckich. Ale to właśnie ta grupa zadecyduje, dlatego że po obu stronach mamy silne i zwarte elektoraty - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prezes partii Porozumienie
Audio
  • Jarosław Gowin o kampanii prezydenckiej, reformie sądownictwa, szkolnictwie wyższym (Jedynka/Sygnały dnia)

Zdaniem Jarosława Gowina II tura wyborów prezydenckich będzie wyrównana. - Wszystkie badania pokazują, że w wyborach prezydenckich będzie II tura, i że w II turze zmierzą się ze sobą Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska. Wymieniam w takiej kolejności, bo pewnie takie będą miejsca na podium – mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prezes partii Porozumienie.

Adam Bielan 1200.jpg
Ogłoszenie sztabu Andrzeja Dudy. Adam Bielan: prezydent osobiście przedstawi skład

Jarosław Gowin podkreślił, że wybory będą wymagać mobilizacji i jedności, zawieszenia sporów wśród koalicjantów. - Stąd tak ogromne zaangażowanie Porozumienia, stąd moje apele przy każdej okazji do sympatyków Zjednoczonej Prawicy, by się maksymalnie mobilizować, nie tylko w sensie osobistego pójścia do lokalu wyborczego – mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa.

Zdecydują dziś niezdecydowani

Wicepremier podkreślił, że wynik wyborów zależy od osób dziś niezdecydowanych. - O wyniku wyborów rozstrzygną, ci którzy dziś jeszcze nie mają jednoznacznego stanowiska. To nie jest wielka grupa. Badania pokazują, że to 5-7 procent tych, którzy pójdą do wyborów. Ale to właśnie ta grupa zadecyduje. Dlatego że po obu stronach mamy silne i zwarte elektoraty – to jednej strony elektorat PiS, czy szerzej Zjednoczonej Prawicy, z drugiej strony elektorat anty-PiS-u – połączonych ugrupowań Kolacji Obywatelskiej, Lewicy, częściowo także PSL - tłumaczył. - Między tymi elektoratami jest grupa kilkuset tysięcy osób, może przeszło miliona, które zdecydują, kto będzie prezydentem Polski, tym samym zdecydują o tym, czy działania, które realizuje od czterech lat Zjednoczona Prawica, będą kontynuowane – dodał.

Jarosław Gowin stwierdził, że według badań socjologicznych Andrzej Duda musi mieć o trzy miliony więcej głosów, niż te które zapewniły zwycięstwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego i o milion więcej niż koalicja zdobyła w wyborach do parlamentu.

Sprawa sądownictwa

Pytany o spory wokół wymiaru sprawiedliwości, gość Jedynki ocenił, że z badań nie wynika, iż uda się zdobyć te głosy dzięki zaostrzeniu kursu wobec kwestii sądownictwa. Dodał, że wkrótce zapadnie orzeczenie TSUE, a to stworzy nowy kontekst. Zaznaczył, że w tej kwestii potrzebna jest nieustępliwość, ale z jednoczesną gotowością do szukania kompromisów.  

Jarosław Gowin poinformował także, że przygotował poprawkę do ustawy, która gwarantuje znacznie szerszą niż obecnie przestrzeń wolności badań i wykładów, choć i teraz ta przestrzeń jest szeroka.

Wicepremier podkreślał też, że kampania to nie czas na wewnętrzne spory w obozie Zjednoczonej Prawicy.

Jak wicepremiera można przekonać tę grupę niezdecydowanych wyborców? M.in. o tym więcej w nagraniu audycji.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prezes partii Porozumienie

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 8.14

agkm

Czytaj także

Waldemar Buda: Polacy będą zadowoleni z propozycji programowych Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 17:13
- Propozycje programowe na bieżącą kampanię pojawią się w odpowiednim czasie, muszą być opracowane i uzgodnione - zapewnił Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Doskonale wiemy, kiedy i z jakimi propozycjami wychodzić. Lada moment nasz program się pojawi - dodał polityk Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DudaBus rusza w trasę. Wiemy, które miasta prezydent odwiedzi w pierwszej kolejności

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 07:20
W czwartek prezydent Andrzej Duda rozpocznie kampanijny objazd po kraju DudaBusem. Jako pierwsze odwiedzi Łowicz (Łódzkie) oraz Turek (Wielkopolska) - wynika z informacji od polityków zaangażowanych w organizację objazdu.
rozwiń zwiń