Szef SLD: domagam się, aby Marian Banaś zrezygnował, a CBA i ABW zostały rozwiązane

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 09:15
Szef SLD Włodzimierz Czarzasty w Programie 1 Polskiego Radia stwierdził, że Marian Banaś powinien zrezygnować z funkcji prezesa NIK. - Domagam się, żeby CBA i ABW zostały rozwiązane - oznajmił polityk.
Audio
  • Włodzimierz Czarzasty o Stanisławie Ciosku i o sprawie Mariana Banasia (Jedynka/Sygnały dnia)

W ocenie szefa SLD Włodzimierza Czarzastego służby są "skompromitowane". - Konspirowali poprzez "agenta Tomka", którego w środę wsadzili do ciupy - ocenił przewodniczący SLD i wicemarszałek Sejmu.

CZYTAJ TAKŻE
PAP piotr Mueller 1200.jpg
"Może faktycznie i Leszek Miller w czasach SLD widział wojny gangów u siebie"

Zastępca Prokuratora Regionalnego w Białymstoku Paweł Sawoń poinformował, że agenci CBA przeszukali w środę 20 miejsc w ramach śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych prezesa NIK. Paweł Sawoń powiedział IAR, że o przeszukania wnioskowało CBA.

- Przeszukania były przeprowadzane w mieszkaniach prywatnych, siedzibach firm, miejscach prowadzenia działalności gospodarczej, jak również w pomieszczeniach służbowych NIK. I przeprowadzenie tych czynności jest konsekwencją szeregu ustaleń dowodowych, jakich dokonało Centralne Biuro Antykorupcyjne, które zawnioskowało o przeprowadzenie przeszukań. Prokuratura wydała postanowienia o żądaniu wydania rzeczy i przeszukaniu, w związku z tym zostały przeprowadzone (...) czynności - wyjaśnił.

Sprawa agenta Tomka

Tomasz K., znany w mediach jako "agent Tomek", usłyszał w środę w prokuraturze regionalnej w Białymstoku kolejne dziewięć zarzutów. Wcześniej został zatrzymany przez policję.

Zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku Paweł Sawoń powiedział IAR, że zarzuty dotyczą tak zwanego prania brudnych pieniędzy. Na podejrzanym łącznie ciąży 15 zarzutów, ponieważ w listopadzie ubiegłego roku prokurator przedstawił mu sześć zarzutów: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia ponad 10 milionów złotych oraz oszustwa związane z nienależnym przyznaniem dotacji w wysokości ponad 39 milionów złotych.

Prokurator złożył wniosek do Sądu Rejonowego w Białymstoku o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Tomasza K. Za każdy z zarzucanych mu piętnastu czynów grozi kara do 10 lat więzienia.

***

W programie była mowa też o tym, że Stanisław Ciosek ma być doradcą ds. międzynarodowych Roberta Biedronia.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Włodzimierz Czarzasty (SLD)

Data emisji: 20.02.2020

Godzina emisji: 8.15

***

PAP/IAR/ Jedynka/ agkm

Czytaj także

Przeszukania CBA ws. Mariana Banasia. Prokuratura: służby weszły do 20 miejsc

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 19:41
Dwudziestu miejsc dotyczyły środowe przeszukania, prowadzone przez CBA dla potrzeb śledztwa dotyczącego m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia - podała prokuratura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: Marian Banaś to człowiek o dwóch twarzach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 20:45
- Z jednej strony mamy urzędnika, który twardo potrafił walczyć z mafiami VAT-owskimi, a z drugiej człowieka podejmującego szereg dość dziwnych działań, z których nie potrafił w sposób logiczny i przekonujący się wytłumaczyć - powiedział Tomasz Latos, poseł Prawa i Sprawiedliwości, nawiązując do czynności podjętych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wobec prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
rozwiń zwiń