Kołodziejski: Polska ze swoim abonamentem jest na szarym końcu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 08:32
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że trzeba zmienić ustawę abonamentową i naprawić system finansowania mediów publicznych. W ten sposób odniósł się do rekompensaty budżetowej dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.
Audio
  • Witold Kołodziejski o rekompensacie dla mediów publicznych (Sygnały dnia/Jedynka)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zauważył, że w krajach europejskich wpływy z abonamentu są wyższe niż w Polsce. - W Niemczech to jest odpowiednik prawie 34 miliardów złotych, w Wielkiej Brytanii prawie 18 miliardów złotych, we Francji prawie 16 miliardów. Polska ze swoim abonamentem jest na szarym końcu, tak że to nie są wcale duże pieniądze, jeśli chodzi o media publiczne. Do tego trzeba się przyzwyczaić, tyle kosztuje to na całym świecie. Jeśli chodzi o przeliczenie tego abonamentu na głowę mieszkańca to w Niemczech, Francji, Austrii czy Szwecji to jest od 250 do 400 złotych rocznie na głowę, w Polsce jest to 21 złotych - mówił w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Witold Kołodziejski.

Witold Kołodziejski 1200 F.jpg
Witold Kołodziejski: Polskie Radio liderem w procesie cyfryzacji

Gość Programu 1 Polskiego Radia ocenił, że "największym nieszczęściem dzisiaj, jeżeli mówimy o rekompensacie, o dwóch miliardach na media publiczne, jest fakt, że to dyskusja na poziomie stricte politycznym". Kołodziejski dodał, że "bez rekompensaty, sam abonament, pokrywa dzisiaj wydatki misyjne w TVP na poziomie 25 procent, w Polskim Radiu na poziomie 70 procent, w spółkach regionalnych na poziomie 80 procent".

Kołodziejski przypomniał, że za czasów koalicji PO-PSL Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyliczyła, że przychody telewizji publicznej powinny wynosić 2,7 mld złotych.

- Gdyby rząd wtedy to zrobił, to byśmy dzisiaj problem mieli załatwiony. Bo to był projekt ustawy abonamentowej powiązany z PIT-em, który uważam za zupełnie sensowny pomysł, ale do tego projektu były robione wyliczenia i te wyliczenia właśnie wskazywały na publiczny poziom finansowania na poziomie dwóch miliardów, bo tam były jeszcze przychody własne związane z działalnością reklamową i sponsorską. Natomiast, jeżeli mówimy o takich kwotach, czyli jeżeli telewizja rok w rok dostawałaby dwa miliardy, to wtedy możemy się zastanawiać nad dalszym ograniczeniem reklam w mediach publicznych - ocenił przewodniczący KRRiT.

- To jest piąty rok rządów prawicy, wcześniej było osiem lat PO-PSL, jeszcze wcześniej SLD. Zawsze była mowa o tym, że ustawę abonamentową trzeba zmienić, naprawić, uzdrowić. Jakoś nikt wcześniej tego nie zrobił, dlatego, że jest to niesłychanie wrażliwy temat politycznie. Uważam, że wreszcie trzeba to zrobić i każdy pomysł, który leży na stole, jest dobry, czy to będzie PIT, gniazdko elektryczne czy budżet. Dzisiaj wygląda na to, że coraz bardziej zwracamy się w stronę budżetową - dodał Kołodziejski.

"Argument opozycji jest niegodziwy"

Przewodniczący KRRiT ocenił, że argument opozycji, aby rekompensata na media publiczne została przekazana na onkologię, jest niegodziwy.

- Można nie lubić mediów publicznych, można uważać, że takie pieniądze w budżecie nie powinny być przeznaczane na telewizję i radio, ale nie można używać takiego argumentu. Przecież każdy z nas jest w jakiś sposób dotknięty tą chorobą - albo się stykał bezpośrednio, albo pośrednio przez rodzinę czy bliskich. Takie akurat argumenty są naprawdę argumentami nikczemnymi. Oczywiście można by się spytać, dlaczego jakichkolwiek innych pieniędzy nie można wziąć z budżetu, przecież wydajemy na wszystko w budżecie i przesunąć na onkologię. Z tego, co wiem, to rząd to robi właśnie, więc te argumenty o chorobie naprawdę są kompletnie poniżej pasa - stwierdził przewodniczący KRRiT.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Piotr Gociek
Gość: Witold Kołodziejski (przewodniczący KRRiT)
Data emisji: 25.02.2020
Godzina emisji: 08.14

mg/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień Bezpiecznego Internetu. Minister cyfryzacji: 5 mln osób posiada profil zaufany

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 08:28
- Z e-administracji korzysta już w tej chwili kilkanaście milionów Polaków rocznie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"My dotrzymujemy obietnic". Minister rodziny o trzynastej emeryturze

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 07:20
- Byliśmy świadkami, kiedy w Senacie opozycja nie chciała, żeby emeryci dostali to świadczenie. My natomiast pokazujemy, że dotrzymujemy słowa - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, odnosząc się do ustawy o trzynastej emeryturze.
rozwiń zwiń