"Medyczne służby wojskowe są przygotowane, by nieść pomoc". Szef MON o działaniach ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 07:46
- Medyczne służby wojskowe są gotowe, żeby nieść pomoc, żeby reagować w sytuacji zagrożenia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odnosząc się do kwestii przygotowania naszego kraju na koronawirusa.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o działaniach ws. koronawirusa (Sygnały dnia/Jedynka)

Na świecie odnotowuje się coraz więcej przypadków zakażenia koronawirusem. Wirus dotarł również do Europy, m.in. do Włoch i Francji. W Polsce jednak nie stwierdzono ani jednego przypadku.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Zachowanie spokoju i profilaktyka". Zalecenia prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej ws. koronawirusa

- Administracja, szczególnie administracja medyczna, jest przygotowana do tego, żeby udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia. Wczoraj odbyło się spotkanie u pana prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem zdrowia, z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, a także  z głównym inspektorem sanitarnym - powiedział w radiowej Jedynce Mariusz Błaszczak.

elzbieta witek 1200 tt.jpg
Dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa. W czwartek o terminie zdecyduje prezydium izby

 - Chciałem potwierdzić i podkreślić, że Wojsko Polskie – które dysponuje całą częścią medyczną – jest przygotowane do tego,  żeby nieść pomoc w sytuacji zagrożenia. Już na początku lutego 30 osób, które zostały ewakuowane z Chin przez Francję do Polski – właśnie samolotami wojskowymi, odbyło kwarantannę we Wrocławiu w szpitalu wojskowym. Okazało się, że nie są nosicielami wirusa, że wszystko jest w porządku - dodał minister.

Podkreślił również, że wojsko dysponuje 14 szpitalami na terenie całego kraju, a także odpowiednim transportem.

Kwestia koronawirusa wykorzystywana politycznie?

Gość radiowej Jedynki odniósł się także do słów kandydata na prezydenta Władysława Kosiniaka-Kamysza, który apelował o to, aby w sprawie koronawirusa interweniował minister zdrowia.

- Mamy kampanię wyborczą i są tacy, którzy próbują wykorzystać do walki wyborczej to wszystko, co dzieje się w sprawie wirusa. Mieliśmy z tym do czynienia w Warszawie. "Politycznie" zarzucono, że wojewódzki szpital zakaźny żąda zapłaty za badania. Okazało się, że ten szpital prowadzi zarząd województwa mazowieckiego na czele z politykiem PSL-u, czyli kolegą partyjnym pana Kosiniaka-Kamysza, Adamem Struzikiem – skomentował Mariusz Błaszczak.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 27.02.2020

Godzina: 7.15

Jedynka/IAR/PAP/bartos/kh

Czytaj także

Koronawirus w Europie. Pierwsze przypadki zakażeń w kolejnych państwach

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 21:20
Pierwsze przypadki koronawirusa potwierdzono w Macedonii Północnej i Grecji. Zakażenie stwierdzono u dwóch kobiet, które niedawno powróciły z północnych Włoch. Z kolei gruzińska minister zdrowia Ekaterine Tikaradze poinformowała, że lekarze w Gruzji również zdiagnozowali u obywatela tego kraju pierwszy przypadek nowego wirusa. Pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzono również w Norwegii i Rumunii.
rozwiń zwiń