Polskie Radio i Polska Fundacja Narodowa: słuchowiska historyczne dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 09:40
Polskie Radio we współpracy z Polską Fundacją Narodową szykują nie lada gratkę dla najmłodszych słuchaczy. Chodzi o 22 słuchowiska historyczne, których emisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia już od połowy marca. 
Audio
  • Janusz Kukuła i dr Marcin Zarzecki o słuchowiskach historycznych dla dzieci (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/sirtravelalot

- Polską Fundację Narodową i Teatr Polskiego Radia łączy wspólnota działań w obszarze dobrych intencji oraz dobrych i skutecznych metod komunikowania się z różnymi grupami i zbiorowościami, w tym oczywiście z tak trudną i wymagającą należytej opieki i atencji zbiorowością, jaką są dzieci - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prezes Polskiej Fundacji Narodowej dr Maciej Zarzecki.

Prezes PFN podkreśla, że fundacja nie bez powodu podjęła współpracę właśnie z Polskim Radiem. - Kto inny niż twórcy Polskiego Radia, osoby posiadające tak wielkie doświadczenie, mogą konwertować tematy trudne i kod językowy dostosowany do tematów trudnych, w sposób zrozumiały przez dzieci. To wymaga profesjonalizmu oraz poczucia misji, wagi, nieprzypadkowości i przeanalizowania wszystkich czynników. Złożenia pewnej całości, którą nazywamy słuchowiskiem. Mamy świadomość, że jest to coś niezmiernie trudnego, ale dlatego kooperujemy z Polskim Radiem, bo wiemy, że ta kooperacja przyniesie nam dobre rezultaty - zaznacza.  

"Tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli"

- Szukaliśmy motta, które w jakiś sposób uogólniałoby nasze działania i wybraliśmy takie, które wszyscy znają, a brzmi ono: "Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie" - zdradza dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - Nie każdy zna jednak dalszą część, która brzmi, że "tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli" i my wybieramy tę drugą część. W takim marzeniu wielkim o dobru i pięknie chcemy pomagać młodzieży i dzieciom zrozumieć historię - dodaje. 

Janusz Kukuła poinformował, że do końca roku na antenie radiowej Jedynki ukażą się 22 utwory. - Będzie m.in. piękne słuchowisko o kardynale Wyszyńskim, które wyemitujemy w czerwcu, będą słuchowiska o marszałku Piłsudskim, o odzyskiwaniu niepodległości. Tematyka bardzo inspirująca i mam nadzieję, że w domach naszych słuchaczy rozgorzeją piękne, mądre dyskusje o historii - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Pierwszy utwór - poświęcony Powstaniu Styczniowemu - pojawi się na antenie Programu 1 Polskiego Radia 15 marca. - Napisał je znakomity pisarz i dramaturg Wacław Holewiński - zdradza Janusz Kukuła. - Twórczość dla dzieci wymaga tego, żeby bohater był również dzieckiem. Zdradzę tajemnicę. Bohaterem będzie 12-letni chłopiec, który otrzymał dwóję z historii i mama szuka sposobu, by zachęcić go do zainteresowania się historią. Idą na spacer i czytają nazwy ulic. Chłopiec próbuje odtworzyć biografię powstańca styczniowego, kreuje rzeczywistość, wymyśla, jak to się mogło odbywać. Pięknie to Wacław Holewiński wymyślił a ja miałem przyjemność to zrealizować - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia. - Wszyscy, którzy zajmują się sztuką wiedzą, że dla dzieci trzeba pisać tak doskonale, jak dla dorosłych... tylko znacznie lepiej - dodaje.

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową. 

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia), dr Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej)

Data emisji: 29.02.2020

Godzina: 8.15

kh


Czytaj także

Premiera spektaklu muzycznego "Krzyżacy" w Teatrze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 16:00
"Krzyżacy" to słuchowisko w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego do słów pieśni Jacka Korczakowskiego. Główne wątki opowieści to wątek romansowy  - miłość Danusi Jurandówny i Zbyszka z Bogdańca oraz zakochanej w nim Jagienki Zychówny, wątek polityczno-historyczny – konflikt polsko-krzyżacki i wielka wojna w 1410 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa Warszawska. Konkurs na scenariusz słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 12:38
- Wszystkie rozwiązania są dopuszczalne, pod warunkiem, że będziemy mogli - my, jurorzy - zastosować zasadę stopniowania przymiotnika "dobry" - powiedział w radiowej Jedynce dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń