"Chodzi o bezpieczeństwo i możliwości obrony". Marek Zagórski o ustawie ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 07:57
- Komentarze dotyczące zagrożenia, próby obejścia konstytucji są nie na miejscu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister cyfryzacji Marek Zagórski. Odniósł się do zarzutów opozycji, że przyjęta ustawa ws. koronawirusa może odbierać część praw obywatelskich.
Audio
  • Marek Zagórski o koronawirusie: ustawa została wypracowana w konsensusie, to bardzo dobry sygnał (Sygnały Dnia/Jedynka)

Gość radiowej Jedynki zaznaczył, że specjalna ustawa została wypracowana w konsensusie. - Myślę, że to jest bardzo dobry sygnał - powiedział minister cyfryzacji.

mz-1200-pap.jpg
"Podejmujemy działania wyprzedzające". Minister zdrowia o zagrożeniu koronawirusem

- Chodzi o to, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa i możliwości obrony przed zagrożeniem. Tak jest, że mamy sytuację zero-jedynkową – mamy stan normalny i stan awaryjny, nie mamy stanów pośrednich. W prawie nie były przygotowane rozwiązania do stosowania w okresie przejściowym, czyli skuteczne przygotowanie się do tego typu zagrożeń – wyjaśnił minister.

Wspólny wysiłek zapewnienia ochrony

- Mam nadzieję, że teraz wszyscy będą dokładać wspólnych wysiłków do tego, by wykorzystać te narzędzia, by rzeczywiście się chronić przed potencjalnym zagrożeniem, które przed nami – dodał. Podkreślił, że to dobrze, że w tak ważnej sprawie udało się osiągnąć porozumienie i może to być dobry symptom na przyszłość.

e-Polak potrafi

Gość audycji mówił także o kampanii "e-Polak potrafi", promującej korzystanie z internetu nie wyłącznie w celu załatwiania spraw urzędowych. Kampania informacyjna, której towarzyszy hasło "Internet ułatwia życie. Spróbuj!", ma pomóc w przekonaniu seniorów i nie tylko, że internet potrafi skutecznie ułatwiać życie, a korzystanie z niego nie jest trudne. Jedną z twarzy kampanii została dziennikarka Marta Manowska. 

- Zależało nam na osobie, którą będzie wiarygodna w grupie, do której kierujemy nasze działania. A tym razem chcemy dotrzeć do tych, których akurat nie ma w internecie lub pojawiają się w nim bardzo rzadko - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się przekonać nieprzekonanych, że ani wiek, ani umiejętności nie są przeszkodą do zostania e-Polakiem - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Grzegorz Jankowski
Gość: Marek Zagórski (minister cyfryzacji)
Data emisji: 04.03.2020
Godzina emisji: 07.15

pg/kh

Czytaj także

Miliony ulotek trafią do Polaków. Rząd rozszerza akcję informacyjną ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 16:26
- Blisko 15 mln gospodarstw domowych otrzyma bezpłatne druki do skrzynek pocztowych, w których będą zawarte ulotki informujące o postępowaniu w przypadku zetknięcia z choroba, czy objawów które mogą sugerować, że ktoś jest zarażony - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że ulotki będą dostępne także w oddziałach banków, czy na stacjach benzynowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia koronawirusa na świecie. GIS ostrzega podróżujących

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 01:15
Główny Inspektor Sanitarny w najnowszym komunikacie w związku z epidemią koronawirusa nadal nie zaleca podróży do Chin, Iranu, Korei Południowej oraz Włoch. Ostrzega też przez wyjazdami do Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT do 28 marca zawiesiły rejsy do Chin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce bez potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Zaplanowano ćwiczenia w szpitalach

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 07:04
W Polsce nie potwierdzono przypadku zakażenia koronawirusem, a liczba osób przebywających na obserwacji w szpitalach celem wykluczenia zakażenia zmniejszyła się do 68 - wynika z danych resortu zdrowia. Na świecie potwierdzono natomiast ponad 90 tys. zachorowań; 3,1 tys. osób zmarło - podał GIS. W środę, o godz. 18 w ramach działań prewencyjnych w związku z zagrożeniem koronawirusem zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Wśród planów są ćwiczenia w szpitalach na wypadek epidemii.
rozwiń zwiń