Sygnały Dnia 4 marca 2020, rozmowa z Marleną Maląg

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 08:15
Audio
  • Marlena Maląg o waloryzacji emerytur (Sygnały dnia/Jedynka)

Grzegorz Jankowski: Naszym gościem jest pani minister Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Witam panią serdecznie.

Marlena Maląg: Witam bardzo serdecznie.

Pani minister, minister Szumowski przed chwilą potwierdził: mamy pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Jest to pacjent, który przyjechał z Niemiec.

Najważniejsze jest to... Spodziewaliśmy się, że prędzej czy później wirus do Polski trafi, natomiast trzeba powiedzieć jednoznacznie, że państwo polskie działa sprawnie, jesteśmy przygotowani przede wszystkim do tego, aby jak najlepiej zabezpieczyć Polki i Polaków, a więc pełna gotowość wszystkich służb, zarówno oczywiście Ministerstwo Zdrowia, ale także Główny Inspektor Sanitarny, wojewodowie, systematyczne spotkania zarówno z panem premierem, jak i też pod kierunkiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. I służby są w pełnej gotowości. I to jest najważniejsze, abyśmy nie wpadali w panikę, aby tutaj dali wiarę temu, że jesteśmy przygotowani i pełna gotowość jest państwa i służb do tego, aby zabezpieczyć obywateli.

Służba zdrowia jest przygotowana. Jak będą zgłaszali się kolejni pacjenci, którzy będą widzieli u siebie, zaobserwują objawy, które są grypopodobne tak naprawdę, służba zdrowia jest gotowa na to?

Służba zdrowia jest gotowa, odpowiednie procedury zostały przygotowane, przekazane, tak że tutaj pełna gotowość jest służb. Pełna informacja i przepływ informacji, bo to jest ważne, codzienne odprawy, wideokonferencje, które przekazują przede wszystkim instrukcje do postępowania. Ale także ostatni poniedziałek, czyli przyjęta ustawa, specustawa związana... porządkująca pewne rzeczy i usprawniająca, abyśmy przede wszystkim w różnych obszarach byli gotowi do tego, żeby sprawnie działać, żeby obywatelom zapewnić spokój i bezpieczeństwo, bo to jest podstawa, abyśmy czuli się bezpiecznie.

W niektórych sklepach, widzieliśmy, brakuje artykułów higienicznych, brakuje mydeł, płynów do mycia, antybakteryjnych środków, w niektórych sklepach ludzie również wykupują żywność. Co można tym ludziom powiedzieć, co doradzić?

Przede wszystkim wiadomo, że każdy z nas przygotowując się na to, że może jakiś czas spędzi w domu, jakaś taka nasza natura jest, że chcemy zabezpieczyć, żeby te nasze szafy były pełne. Ale przede wszystkim spokój, przede wszystkim musimy zachować spokój i wiara w to, że jesteśmy przygotowani, bo jesteśmy przygotowani. Państwo polskie wyjątkowo sprawnie działa i tak naprawdę wyprzedzające działania, które zostały już podjęte, tak jak pan minister Szumowski w Sejmie przedstawiał, krok po kroku, działania, które podjęło państwo polskie, zainicjowało też, bo przecież spotkanie ministrów służb zdrowia jest z polskiej inicjatywy, które będzie właśnie też zajmowało się postępowaniem w Unii Europejskiej, wspólnym postępowaniem. I to jest bardzo ważne. I przede wszystkim właśnie zachowanie spokoju, zachowanie tych podstawowych też warunków higieny, to, o czym wielokrotnie mówimy. Także polityka informacyjna, która jest przekazywana w mediach, która pokazuje, jak należy i kiedy należy już trafić do lekarza. Też przygotowanie szpitali, będziemy starali się, aby oddzielić izby przyjęć dla... te zakaźne od izb dla osób, które nie podejrzewają u siebie symptomu koronawirusa. Tak że przede wszystkim spokój, a gotowość służb jest pełna, służb sanitarnych, służb epidemiologicznych. Działają laboratoria, także tu pełna gotowość całego państwa.

Drodzy państwo, mamy pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, to jest przypadek w Zielonej Górze, pacjent przyjechał z Niemiec. I ja powiem państwu tak już od siebie – to, że mamy pierwszy przypadek, nie oznacza wcale, że mamy wpadać w panikę, nie oznacza wcale, że trzeba lecieć do sklepu i wykupywać wszystkie towary, nie oznacza, że trzeba kupować chusteczki antybakteryjne, i nie oznacza wcale, że każdy objaw – kaszel, nie wiem, coś w mięśniach nas łamie czy boli – trzeba interpretować jako koronawirus. Spokojnie, drodzy państwo, spokojnie. Przyszło, jest, odejdzie, po prostu tak jak to zawsze w życiu bywa.

I bardzo słusznie pan redaktor powiedział. Przede wszystkim spokój, siła spokoju i siła przygotowania i wiara w to, że po prostu jesteśmy przygotowani, bo jesteśmy przygotowani. I to wielokrotnie trzeba powtarzać Polkom, Polakom, abyśmy ze spokojem przebrnęli ten trudny czas.

Drodzy państwo, jesteśmy w normalnym trybie, nie ma trybu żadnego nadzwyczajnego. Jeszcze raz mówię: spokój, spokój, spokój, nie ma żadnego powodu do paniki.

Wracamy do spraw normalnych, przyziemnych, a właściwie nawet dla wielu osób radosnych, bo oto od 1 marca weszła w życie waloryzacja rent i emerytur. Jak duża, jak duże są zmiany?

Waloryzacja stała się faktem i to jest właśnie ten nasz pakiet Emerytura Plus, bo tak ten pakiet nazywamy, a więc waloryzacja, trzynasta emerytura, no i już zapowiedź, bo rząd przyjął projekt czternastej emerytury, ale to rok przyszły. Jeżeli chodzi o waloryzację, tak jak powtarzamy, waloryzacja kwotowo-procentowa, a więc przy emeryturach 70 zł, tam gdzie emerytura jest niższa niż 1966 zł, a procentowa, czyli wskaźnik waloryzacji 3,56 powyżej tej kwoty. Przede wszystkim zależy nam na tym, aby zabezpieczyć tych emerytów, którzy mają najniższe emerytury, najniższe renty. Przy częściowej niezdolności do pracy ta kwota gwarantowana to 52,50. Fakt, że ruszyła już waloryzacja, środki będą przekazywane przez ZUS na konto, wczoraj też zapewniała pani prezes ZUS-u, a więc jest pełna gotowość.

Za chwilę trzynasta emerytura już w miesiącu kwietniu. Tutaj ważną rzeczą jest to, że decyzje pójdą w jednej kopercie, a więc też ZUS szukając środków, żebyśmy przede wszystkim służyli obywatelom, aby pieniądze trafiały do obywateli, wysyłka decyzji o waloryzacji i trzynastej emeryturze pójdzie w jednej kopercie, co tak może obywateli nie do końca interesuje, ale to jest oszczędność 9 milionów złotych. A więc te 9 milionów też może być dobrze zagospodarowane.

I chciałabym jeszcze podkreślić jeszcze to, bo bardzo ważne jest, że wielokrotnie się mówi, że ta waloryzacja, że ta trzynasta emerytura jest kosztem osób niepełnosprawnych, a tak naprawdę to dobre gospodarowanie budżetem, uszczelnienie luki vatowskiej pozwala, żebyśmy podejmowali takie decyzje, które przede wszystkim służą Polkom i Polakom, tutaj ta więź międzypokoleniowa, naszym seniorom i możemy wypłacać świadczenia.

To pani minister, w takim razie, bo słucha nas wiele osób starszych, jeszcze raz proszę o powtórzenie. Jeżeli ktoś otrzymuje emeryturę do tysiąca dziewięciuset ilu złotych?

Sześćdziesięciu sześciu.

Otrzyma?

Otrzyma 70 zł. To jest to minimalna podwyżka. Jeżeli powyżej tej kwoty, to jest o wskaźnik waloryzacji, czyli 3,56% wzrostu. I mało tego, emerytura minimalna wzrasta z 1100 zł do 1200 zł.

1200 zł w takim razie. I to obejmuje wszystkich biorących świadczenia emerytalne i rentowe również.

Rentowe w zależności, czy to jest renta przy całkowitej niezdolności, czy częściowej. To są oczywiście różnice, bo przy częściowej...

A jakie to różnice?

Różnica jest taka, że przy częściowej niezdolności do pracy, przy rencie to jest ta gwarantowana kwota to 52,50 i minimalna renta przy częściowej niezdolności do pracy to jest 900 zł.

W takim razie dziękuję pani serdecznie.

Dziękuję bardzo.

Drodzy państwo, przypominam, że gościem Programu 1 Polskiego Radia jest pani Marlena Maląg. Ciąg dalszy tej rozmowy na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych radiowej Jedynki.

*

Pani minister, ciąg dalszy naszej rozmowy. Podniesiony został także próg uprawniający do wypłaty świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Proszę o szczegóły.

Tak, ustawa waloryzacyjna, tutaj nie zapomnieliśmy o osobach niesamodzielnych, które pobierają tak zwaną pięćsetkę dla osób niesamodzielnych. Próg podniesiony z 1600 do 1700. To gwarantuje przede wszystkim, że osoby nie utracą świadczenia do tej pory pobieranego. Nie trzeba składać żadnych wniosków, to z automatu, ZUS jest przygotowany w swoich systemach informatycznych do tego przeliczenia.

Bardzo ważna informacja przede wszystkim właśnie dla osób z niepełnosprawnościami, bo w tej przestrzeni medialnej takiej kreowanej przez opozycję często mówi się o tym, że my zabieramy jakieś świadczenia osobom niepełnosprawnym. Nie, my nie zabieramy. Te ostatnie 4 lata to tak naprawdę jest potężne wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Mówiąc o pieniądzach, to ponad 10 miliardów więcej, ale przede wszystkim z Funduszu Solidarnościowego, bo ten Fundusz wzdłuż i wszerz jest przez opozycję omawiany. Programy, które zostały zaproponowane, a więc powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalnych czy opieka wytchnieniowa, czy asystent osoby niepełnosprawnej, a także opieka osoby niepełnosprawnej, w pełni są realizowane. Nawet wczoraj właśnie analizowaliśmy w Ministerstwie, jak realizowane są te programy, i zainteresowanie programem „Asystent osoby niepełnosprawnej” jest tak duże, że alokacja środków na ten rok 80-milionowa, właściwie 78 milionów jest zapotrzebowania na te środki. Więc prawdopodobnie będziemy zwiększać alokację środków dla asystenta osoby niepełnosprawnej, czyli widać to duże zainteresowanie. Ale także, tak jak wspominałam, będziemy dostosowywać programy, które funkcjonują, po konsultacjach do tego, aby one jeszcze lepiej i sprawniej funkcjonowały. I to pewnie w przyszłym tygodniu lub z końcówką tego ogłosimy właśnie, jakie zmiany w programach będą. Ale przede wszystkim zależy nam na tym, aby wspierać osoby z niepełnosprawnościami i te grupy, które są najsłabsze. I myślę, że gwarantem tego jest nasz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, pan minister Paweł Wdówik, który z wielkim zaangażowaniem przygląda się tym programom, ale także patrzy przez pryzmat sam osoby niepełnosprawnej, jak te programy powinny działać, jak powinny funkcjonować, żeby bezpośrednio to wsparcie trafiało dla osoby niepełnosprawnej.

To jeszcze w takim razie o jednym programie, który się nazywa „Senior Plus”. O co chodzi?

Senior Plus, wczoraj rozstrzygnięcie programu, 80-milionowy budżet, zainteresowanie samorządów bardzo duże, w tym roku ma powstać 191 nowych domów seniora i klubów seniora. I cieszymy się bardzo, że jest takie zainteresowanie. Również będziemy dofinansowywać uczestników w tych domach i klubach seniora, ale cała alokacja środków z tych 80 milionów złotych, zostało zapotrzebowanie złożone na ponad 60 milionów złotych. I to zostało w stu procentach przez nas zabezpieczone. I teraz rozważamy, czy ogłosimy kolejną edycję jeszcze Seniora, czy uda nam się te środki przerzucić do programu „Aktywność społeczna osób starszych”, bo tam jest bardzo duże zainteresowanie...

Aktywność społeczna osób starszych, czyli co?

Program adresowany dla organizacji pozarządowych, które też organizują różne przedsięwzięcia dla naszych seniorów. I tam jest tak duże zainteresowanie tym programem,  że może uda nam się zwiększyć z 40 milionów na większy budżet, aby zabezpieczyć.

To są różne kółka zainteresowań, takie różne rzeczy?

Bardzo różne – od edukacji poprzez działalność kulturalną, sportową, rehabilitacyjną, najróżniejsza działalność dla seniorów. A więc staramy się przede wszystkim tak międzypokoleniowo zadbać o rodzinę z małymi dziećmi, ale nie zapominamy właśnie o naszych seniorach.

Wiem, że, o tym rozmawialiśmy już raz, ale dopytać warto, zawsze powtarzać, program trzynasta emerytura, kiedy rusza, w jakiej wysokości?

Trzynasta emerytura  od miesiąca kwietnia bez składania wniosków, na poziomie minimalnej emerytury, czyli 1200 zł brutto. Trafi do naszych seniorów w miesiącu kwietniu razem z pobieranym świadczeniem. ZUS w pełnej gotowości, świadczenia będą wypłacane. Warto podkreślić, że świadczenie to nie podlega zajęciom komorniczym, co jest istotne, bo czasami są różne trudne sytuacje, również dotyczące seniorów...

Bo dziadek podżyrował wnuczkowi kredyt.

Może się zdarzyć i to świadczenie jest właśnie dla naszych seniorów. Jak rozmawiamy z seniorami, jest duże zaintereso... cieszą się seniorzy przede wszystkim, że będą mogli te środki przeznaczyć na różne rzeczy, bo zarówno na potrzeby związane z bieżącym życiem, ale także związane takie trochę z przyjemnościami, czyli wyjazd do sanatorium, wyjazd na wakacje. A więc to jest to nasze podziękowanie dla seniorów.

A dożyjemy kiedyś czasów, jak w niektórych krajach za granicą, że państwo dofinansuje wyjazdy zagraniczne naszym emerytom?

To jest pewna forma dofinansowania, bo jeżeli jest ta trzynasta emerytura, a w przyszłym roku ma być czternasta emerytura, no to jest właśnie ta pomoc państwa, przede wszystkim to podziękowanie.

To ostatnie pytanie. Czternasta emerytura, kiedy, ile?

Czternasta emerytura rok 2021, planujemy, że będą wypłaty listopad, grudzień. Dla uprawnionych na 31 października świadczenie to ma być też na poziomie minimalnej emerytury, która będzie w roku 2021, natomiast tutaj jest próg dochodowy 2900, to jest ten próg dochodowy. Jeżeli osoby przekroczą to swoje świadczenie, pobierają...

Brutto czy netto te dwa tysiące...

Brutto. Jeżeli świadczenie jest wyższe, to będzie złotówka za złotówkę, czyli ktoś pobiera emeryturę na poziomie 3000 złotych, to wtedy minus 100 złotych od tej minimalnej emerytury. Ona będzie w przyszłym roku ustalona na rok 2021. Ale dziś myślę, że warto uspokoić naszych słuchaczy, że przede wszystkim jesteśmy przygotowani i koronawirus, który został stwierdzony, państwo jest przygotowane i ze spokojem przede wszystkim będziemy walczyć z tym wirusem.

Nie boimy się koronawirusa.

Nie boimy się.

Tak jest. Pani Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Dziękuję pani serdecznie.

Dziękuję pięknie.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak