Konsul Generalny RP w Nowym Jorku: najważniejsze jest pokazanie, że Polska jest atrakcyjnym krajem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 11:00
- Najważniejsze dla nas jest to, żeby pokazać, że Polska jest atrakcyjnym krajem, atrakcyjnym partnerem biznesowym i miejscem, do którego warto przyjeżdżać na wakacje i odwiedzać nasz kraj ze względu na historię, kulturę i naukę - mówił Adrian Kubicki, nowo mianowany Konsul Generalny RP w Nowym Jorku. 
Audio
  • Rozmowa Marka Wałkuskiego z Adrianem Kubickim (Sygnały dnia/Jedynka)
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i Adrian Kubacki podczas uroczystości  nominacji w Nowym Jorku
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i Adrian Kubacki podczas uroczystości nominacji w Nowym Jorku Foto: Źródło: Twitter/ Sejm RP / @KancelarjaSejmu

W dniach 4-6 marca 2020 r. podsekretarz stanu Paweł Jabłoński przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Wizyta poświęcona była przede wszystkim kwestiom współpracy gospodarczej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, a także dyplomacji publicznej i kulturalnej. 

Podczas uroczystości w Konsulacie RP w Nowym Jorku wiceminister Jabłoński wręczył nominację na Konsula Generalnego RP Adrianowi Kubickiemu. Minister podkreślił, że placówka w Nowym Jorku jest jednym z najważniejszych przedstawicielstw Polski za granicą, nie tylko ze względu na ogromne skupisko Polonii, ale również ze względu na wymiar publiczno-kulturalny i potencjał współpracy gospodarczej. - Konsulat musi działać dla Polonii i załatwiać wszystkie sprawy, z którymi zwraca się Polonia - podkreślił Adrian Kubicki. - Placówka w Nowym Jorku jest specyficzna bo to tutaj jest druga alternatywna stolica USA. W Waszyngtonie decydują się wszystkie kwestie polityczne, a tutaj większość najróżniejszych kwestii jest rozstrzygana na polu biznesu, życia społecznego i relacji z mediami - zaznaczył.  

Nowo wybrany Konsul RP w Nowym Jorku deklarował, że wraz z ambasadorem Pawłem Wilczkiem będą robić wszystko, aby ich praca w Stanach Zjednoczonych przyniosła pozytywne rezultaty. - Mam dobre relacje z ambasadorem Wilczkiem i razem pod jego patronatem będziemy się starać, żeby cała misja w USA była sukcesem - powiedział. 

 Relacje ze środowiskiem żydowskim 

Adrian Kubicki w rozmowie z Markiem Wałkuskim zapowiedział, że jako Polska będą starać się nawiązać relacje biznesowe na linii Polska-USA-Izrael. - Łączy nas piękna przedwojenna historia, w której Polska była najbardziej tolerancyjnym krajem spośród innych krajów Europy, która pozwalała rozwijać się kulturze żydowskiej. To powoduje, że mamy na czym budować i chcemy się zwrócić do tutejszej diaspory żydowskiej, aby zacząć prace w trójkącie Polska-USA-Izrael nad rozwijaniem relacji biznesowych i współpracy w sektorze bezpieczeństwa - informował konsul. 

***

Adrian Kubicki we wrześniu 2019 roku został dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Przedtem przez ponad pięć lat pracował w PLL LOT. Najpierw był international PR managerem, a jesienią 2015 roku objął funkcję dyrektora wykonawczego ds. komunikacji, jednocześnie pełnił obowiązki rzecznika prasowego firmy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Rozmawiał: Marek Wałkuski 

Gość: Adrian Kubicki (Konsul RP w Nowym Jorku) 

Data emisji: 7.03.2020 r. 

Godzina emisji: 8.20

IAR/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: tysiące przedstawicieli Polonii na Paradzie Pułaskiego w Buffalo

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 07:01
Tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia przemaszerowało w dorocznej Paradzie Pułaskiego, która po raz 81. odbyła się w Buffalo w stanie Nowy Jork.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W konsulacie RP w Nowym Jorku dyskutowano o zaletach dwujęzycznej edukacji

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 21:00
Zaletom dwujęzycznej edukacji, którą w Nowym Jorku są też objęte dzieci polonijne, było poświęcone poniedziałkowe spotkanie w konsulacie RP. Jego gościem honorowym był francuski pedagog i dyplomata, autor książki "Rewolucja dwujęzyczna", Fabrice Jaumont.
rozwiń zwiń