Oszustwa na koronawirusa. Nowa metoda przestępców

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 13:40
Nadzwyczajną sytuację związaną z epidemią koronawirusa usiłują wykorzystać oszuści chcący wzbogacić się na ludzkim strachu. Lista oszustw jest długa. Jednym z nich jest rzekome wynalezienie szczepionki na wirusa i prośba o wniesienie opłaty.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Song_about_summer/ Shutterstock

- Nie ma masowych szczepień, bo szczepionki na koronawirusa nie ma - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Także policja i FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP - ostrzegają przed fałszywymi ogłoszeniami zachęcającymi do zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi, czy przejęciem przez NBP środków klientów zdeponowanych w bankach jako tzw. "rezerw krajowych NBP" - poinformowała Komenda Główna Policji.

Fałszywe wiadomości

W przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców. W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość.

Do naszych mieszkań mogą też pukać osoby podające się za ekipy dezynfekcyjne, Inspekcję Sanitarną albo inne służby chroniące nas przed wirusem. Policja apeluje o zachowanie czujności.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że prokuratura będzie ścigała oszustów, chcących zarabiać na epidemii koronawirusa. Na jego polecenie Prokurator Krajowy Bogdan Świeczkowski powołał specjalny zespół.

Do prób oszustwa dochodzi nie tylko w Polsce

Trzej mężczyźni, którzy przedstawiali się jako "inspektorzy ds. koronawirusa", pod pretekstem epidemii odwiedzili prywatny dom niedaleko Helsinek. Właściciel zgłosił, że w trakcie "inspekcji" skradziono mu gotówkę oraz kosztowności.

Na Węgrzech wszczęto z kolei postępowanie o wprowadzanie konsumentów w błąd przeciw węgierskiej firmie, która reklamowała usługę odkażania samochodu, chroniącą jakoby przed koronawirusem.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzą: Piotr Gociek, Daniel Wydrych

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 17.03.2020

Godzina: 6.46

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus. Czy można wyjść na spacer z małym dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 12:46
- Czy można wyjść z dzieckiem w wieku przedszkolnym na spacer ? Czy takie małe dziecko powinno zostać w domu? - pyta pani Regina z Warszawy. Odpowiedź w specjalnym poradniku Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń