Weterynarz: nie ma możliwości zarażenia się koronawirusem od psa i kota

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 07:44
Właściciele zwierząt mogą czuć się bezpiecznie. Koronawirus SARS-COV-2 wywołujący chorobę COVID 19 przenosi się wyłącznie z człowieka na człowieka przede wszystkim drogą kropelkową, czyli wtedy, kiedy ktoś chory kicha i kaszle.
Audio
  • Weterynarz uspokaja: zwierzęta nie przenoszą koronawirusa (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gerain0812/shutterstock

Koronawirus: starsze osoby potrzebują pomocy. Specjalny Telefon Zaufania.

Seniorzy potrzebują pomocy podczas pandemii koronawirusa Seniorzy potrzebują pomocy podczas pandemii koronawirusa

Na sierści może być koronawirus, ale tylko w specyficznej sytuacji
Witold Katner z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej przyznaje, że wirus może znaleźć się na sierści psa, czy kota, ale wyłącznie wtedy, kiedy ktoś chory nakicha na zwierzę. To sprawa mechanicznego przeniesienia wirusa. - To tak, jakby chory nakichał na klamkę. Na klamce jest wirus, ale klamka nie choruje - mówi obrazowo lekarz. Uspokaja, że możliwość przetrwania wirusa na sierści jest bardzo ograniczona.

Nie ma czegoś takiego, jak eutanazja zwierzęcia na życzenie właściciela
Weterynarz dementuje plotkę, że ludzie masowo chcą uśmiercać zwierzęta w obawie przed koronawirusem. - Sprawdziliśmy lecznice weterynaryjne w całej Polsce. Nie ma czegoś takiego, jak zwiększone zainteresowanie usypianiem zwierząt - mówi lekarz.

Zastrzega, że nawet jeżeli ktoś wpadłby na pomysł uśpienia swojego zwierzęcia w obawie przed koronawirusem, to każdy lekarz weterynarii ma obowiązek odmówić. Zgodnie z przepisami eutanazja jest możliwa tylko, kiedy zwierzę choruje i cierpi, a nie ma widoków na wyleczenie. Albo kiedy zwierzę jest wyjątkowo agresywne i zagraża otoczeniu. - Nie ma czegoś takiego jak eutanazja zwierzęcia na życzenie. Decyzję zawsze podejmuje lekarz - wyjaśnia weterynarz.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Witold Katner (rzecznik Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej)

Data emisji: 17.03.2020

Godzina emisji: 8.44

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Kwarantanna a spacer z psem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 13:54
Właściciele psów boją się, co stanie się z ich pupilami, jeśli będą zmuszeni poddać się kwarantannie. Jednocześnie weterynarze alarmują, że przybywa przypadków pozbywania się zwierząt domowych ze względu na strach przed koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszustwa na koronawirusa. Nowa metoda przestępców

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 13:40
Nadzwyczajną sytuację związaną z epidemią koronawirusa usiłują wykorzystać oszuści chcący wzbogacić się na ludzkim strachu. Lista oszustw jest długa. Jednym z nich jest rzekome wynalezienie szczepionki na wirusa i prośba o wniesienie opłaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rodziny: koronawirus to sprawdzian naszej odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 08:38
- Jesteśmy w szczególnym czasie pełnej mobilizacji. Rząd, państwo, jednostki samorządu terytorialnego są w pełnej gotowości. To koalicja pomocy naszym obywatelom – mówiła w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń