Grille na polanach w okolicy lasu. Wirusolog: jestem rozczarowany

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 09:30
W sobotę (21 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. W sumie w Polsce zakażonych zostało 439 osób, w tym pięć zmarło.
Audio
  • Wirusolog prof. Włodzimierz Gut o epidemii koronawirusa (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Włodzimierz Gut
Prof. Włodzimierz GutFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Według profesora Włodzimierza Guta sposobem na uniknięcie kontaktu z koronawirusem jest pozostanie w domu. Pytany o doniesienia medialne dotyczące grupek ludzi w Lesie Kabackim, czy organizujących grille na polanach w okolicy lasu mówi, że jest "rozczarowany". - Obawiam się, że te tłumy zbiorą się również, kiedy sytuacja się pogorszy i będziemy mieli większy odsetek zakażeń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia.

- Wskaźnikiem jest liczba przypadków na milion. Jeszcze nie jesteśmy rewelacyjni, ale z czegoś takiego wynika, że już w populacji warszawskiej mamy szansę spotkania kogoś, kto będzie zakażony. W populacji mniejszej - małe prawdopodobieństwo - mówi prof. Gut. - Oczywiście daleko jest nam do Włochów, którzy próbują pobić wszelkie rekordy - dodaje.

Czytaj więcej
1200_koronawirus_Polska.jpg
Kilkanaście nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Tragiczna sytuacja we Włoszech

Dotychczasowy bilans we Włoszech to 4032 zmarłe zakażone osoby i 47 tysięcy potwierdzonych przypadków wirusa. W piątek (20 marca) z powodu patogenu zmarło tam ponad 600 osób. Zanotowano ponad 4 i pół tysiąca nowych zarażeń.

- Przy współczynniku 778 przypadków na milion, praktycznie nie ma możliwości uniknięcia (zakażenia - red.) jeżeli się opuści swoje legowisko, jak ja to nazywam - mówi 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z prof. Włodzimierzem Gutem, który ocenił także, czy i kiedy możemy spodziewać się szczepionki na koronawirusa. 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Daniel Wydrych

Gość: Prof. Włodzimierz Gut (wirusolog)

Data emisji: 21.03.2020

Godzina emisji: 08.15

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sukces polskich naukowców. Wyizolowali i scharakteryzowali wirusa z próbki od pacjenta "zero"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 20:07
"Kolejny sukces naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego: wyizolowali i scharakteryzowali wirusa z próbki pobranej od pierwszego polskiego pacjenta" - napisał na Twitterze wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń