Sygnały Dnia 23 marca 2020 roku, rozmowa z Pawłem Szefernakerem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 07:40
Audio
  • Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych (PiS) o tarczy antyryzysowej i koronawirusie w Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)

Katarzyna Gójska: Kolejnym gościem Sygnałów Dnia jest pan minister Paweł Szefernaker, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Witam bardzo serdecznie.

Paweł Szefernaker: Dzień dobry pani, dzień dobry państwu.

Panie ministrze, bardzo dużo rozmawiamy w kontekście walki z epidemią i z kryzysem, i rozmawiając na temat pakietu antykryzysowego mówimy o pieniądzach. Ale przecież to nie tylko pieniądze, to również pewne procedury, które normalnie w państwie obowiązują, a które w tej chwili są co najmniej zaburzone, chociażby przez to, że wszyscy mamy obowiązek raczej spędzania czasu w domu i również część , już część urzędników pracuje zdalnie. Proszę powiedzieć w takim razie, co z biegiem terminów administracyjnych? No bo to w tym momencie może być bardzo ważna kwestia dla bardzo wielu osób. No i co z możliwością kontaktowania się urzędów? Czy ciągłość ich pracy w tej trudnej sytuacji zostanie utrzymana?

Tak jak informował rzecznik rządu w weekend, przez cały weekend pracowaliśmy, praktycznie wszystkie resorty, nad tym, aby w specustawie, którą rząd przygotowuje, znalazły się różnego rodzaju rozwiązania takie proobywatelskie, takie, żeby Polacy dziś będąc w kwarantannie czy będąc po prostu w domu, nie wychodząc z domu, nie byli poszkodowani w wielu sytuacjach. I takie przepisy także były przygotowywane w ministerstwie, które właśnie odpowiada za administrację. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowaliśmy rozwiązania dotyczące właśnie zawieszenia biegu terminów administracyjnych na czas trwania epidemii, tak aby nikt nie był poszkodowany upływem terminów czynności urzędowych oczywiście w zakresie prawa administracyjnego, ale także w zakresie innych dziedzin inne ministerstwa także przygotowywały różne rozwiązania. One będą przedstawiane w tym tygodniu przez rząd. Ważne jest to, żeby była ciągłość pracy w urzędach. Tak że są także przepisy, które pozwalają na to, że jeżeli jeden urząd, na przykład jednostki samorządu terytorialnego, urząd gminy, ze względu na to, że na przykład część pracowników może zostać poddanych kwarantannie, nie może pewnych działań wykonywać, na przykład związanych z opieką społeczną, to wtedy będzie możliwość, aby wojewoda wskazał inny urząd samorządowy, inny MOPS, aby mógł tego typu działania wykonywać, tak żeby była ciągłość pracy urzędów. Chcemy przede wszystkim, aby te rozwiązania nie były wytłumaczeniem dla urzędników, że pewne terminy należy przesuwać, że nie należy ich dotrzymywać, tylko chcemy, żeby nie było wytłumaczenia dla urzędników, tylko żeby to było... przede wszystkim żeby nie byli poszkodowani Polacy, którzy mają w tym czasie jakieś terminy czynności urzędowych i nie mogą po prostu ich zrealizować. Ale przede wszystkim chcemy także, żeby urzędy cały czas pracowały i te sprawy najpilniejsze dla Polaków załatwiały.

Panie ministrze, ja zapytam w takim razie teraz o współpracę pomiędzy administracją rządową a samorządową. Wiemy, że w przeszłości (mówię teraz już o czasie sprzed epidemii, bo to zupełnie nowy rozdział się otworzył w tej chwili) dochodziło do pewnych perturbacji czasami. Proszę powiedzieć, jak dzisiaj ta współpraca wygląda?

Po tym, jak wczoraj zapowiedziałem te rozwiązania, które uwzględniają prośby samorządów, bo to także rozwiązanie, które znajdzie się w specustawie, oprócz zawieszenia biegu terminów administracyjnych, możliwość zdalnego trybu obradowania organów jednostek samorządu terytorialnego, to znaczy że teraz na czas epidemii będzie możliwość zdalnego trybu obradowania rad miast, rad gmin, rad powiatów, sejmików województw. Wielu samorządowców przekazuje informacje, że właśnie na takie rozwiązania czekało, także wiele tych rozwiązań to są rozwiązania, które były proponowane w ostatnim czasie przez samorządy. Tak że w tej chwili ta współpraca w obliczu epidemii także wygląda w moim przekonaniu dużo lepiej, bo w niej nie ma w niej w tej chwili polityki.

Mieliśmy spotkanie także pana premiera z marszałkami województw, z prezydentami miast wojewódzkich i wszyscy na tym spotkaniu, także ci prezydenci, którzy na co dzień bardzo często są w sporze politycznym z ugrupowaniem rządzącym, dziś podczas tego spotkania, to znaczy parę dni temu podczas tego spotkania bardzo z troską i z takim przejęciem podchodzili do rozwiązań, dopytywali, przekazywali swoje propozycje. Spotkanie to odbyło się w takiej trosce o to, aby mieszkańcy mieli takie rozwiązania, które pozwolą na to, żeby przejść w miarę możliwości przez tą epidemię tak, aby było jak najmniej problemów.

Więc tutaj współpraca rządu i samorządów się w tej sytuacji bardzo dobrze układa w moim przekonaniu. Oczywiście zawsze będą takie kwestie, które będą nas różniły, no bo samorządowcy trochę inaczej patrzą na wiele kwestii, inaczej to wygląda z punktu widzenia patrzenia holistycznie, całościowo na cały system od strony rządu, ale naprawdę robimy dziś wszystko i mam nadzieję, że samorządy dalej będą współpracowały z nami, aby wszystkie działania były przede wszystkim nastawione na pomoc mieszkańcom. I dzisiaj (...) i zapraszamy także samorządy do współpracy.

Panie ministrze, ja teraz też zapytam o to, w jaki sposób... Czy tak samo dobrze jak jeszcze jakiś czas temu przestrzegamy kwarantanny? W tej chwili kilkadziesiąt tysięcy Polaków znajduje się w tej kwarantannie i będzie ich coraz więcej, chociażby ci, którzy przyjeżdżają z zagranicy w sposób jakby automatyczny trafiają na taką dwutygodniową kwarantannę. Wiemy, że te pierwsze informacje z kontroli były bardzo dobre, no ale to jest też tak, o tym też mówią lekarze, że obawiają się takiego pewnego rozprężenia, zmęczenia już tą bardzo trudną sytuacją. Też docierają do nas zdjęcia pokazujące chociażby tutaj okolice Warszawy, gdzie duże parkingi przy lasach, bo tak wiele osób wyjechało za miasto, żeby po prostu odetchnąć świeżym powietrzem. Proszę powiedzieć, jak w tej chwili wygląda i przestrzeganie kwarantanny, ale również przestrzeganie takich zasad, o którym mówią wszyscy, żeby jednak unikać skupisk większych, żeby jednak pozostawać w odosobnieniu?

Wczoraj odbyła się wideokonferencja pana premiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji z wojewodami, gdzie wojewodowie wskazywali właśnie na to, jak u nich w regionach, w poszczególnych regionach kraju wygląda sytuacja związana z tymi skupiskami, gdzie są takie miejsca, gdzie ludzie się w tej chwili spotykają, gdzie jest rzeczywiście dużo więcej niż 50 osób, które są określone te 50 osób rozporządzeniem ministra zdrowia. I teraz trwają pewnego rodzaju rozmowy z ekspertami, w jaki sposób tego typu sytuacji unikać i w jaki sposób na te sytuacje reagować. I na pewno także rząd będzie reagował na tego typu informacje, które rzeczywiście media w ostatnim czasie podawały, ale nie tylko media. Tak jak mówię, wczoraj stan sytuacji, w których tego typu skupiska większej ilości osób mają miejsce, także monitoring tego przedstawili wojewodowie panu premierowi. Więc w porozumieniu z ekspertami i w porozumieniu ze specjalistami od epidemii rząd od samego początku współpracuje i podejmuje decyzje. I tak też będzie w tym przypadku. Jeżeli zaś chodzi o tę pierwszą kwestię...

Czyli o kwarantannę.

...o którą pani pytała, czyli o kwarantannę, cały czas liczba osób, które pozostają w kwarantannie, które przestrzegają kwarantanny, jest poniżej jednego procenta... liczba osób, które nie dotrzymują kwarantanny, jest poniżej...

No właśnie, podkreślmy to.

Tak, liczba osób, które nie dotrzymują kwarantanny, jest jedynie poniżej procenta. Oczywiście, w liczbach bezwzględnych ta liczba się zwiększa, ponieważ dużo więcej osób jest w kwarantannie, stąd też decyzje rządu dotyczące zwiększenia kary za niedotrzymanie kwarantanny, aczkolwiek cały czas ponad 99% Polaków, którzy mają decyzję o kwarantannie, tej kwarantanny przestrzegają.

Więc to bardzo dobre informacje. Bardzo dziękuję. Pan minister Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, był gościem Sygnałów Dnia.

Dziękuję, życzę wszystkich miłego dnia.

JM