Wiceminister rozwoju: potrzebujemy spokojnych i konsekwentnych działań

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 07:48
- Wszystko, co służy w walce z koronawirusem, obciąża gospodarkę. Mówimy tu przede wszystkim o branży turystycznej czy transportowej, ale to dotknie każdej branży. Dlatego potrzebujemy spokojnych i konsekwentnych działań oraz pewnej solidarności - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
Audio
  • Krzysztof Mazur o działaniach rządu na rzecz pomocy przedsiębiorcom w związku z koronawirusem (Sygnały dnia/Jedynka)
Krzysztof Mazur
Krzysztof MazurFoto: Polskie Radio

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd wprowadził szereg obostrzeń, w tym m.in. zawiesił naukę w szkołach i na uczelniach, a także zamknął instytucje kultury i lokale gastronomiczne. W efekcie nastała trudna sytuacja dla przedsiębiorców, dlatego władze polskiego państwa przedstawiły rozwiązania antykryzysowe w ramach tzw. "tarczy antykryzysowej". Ich priorytetem jest ochrona miejsc pracy oraz wsparcie przedsiębiorców, także tych na samozatrudnieniu. W poniedziałek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, podczas którego omówiono i przedyskutowano strategię działania w walce z wirusem SARS-CoV-2.

pap_duda-1200.jpg
Prezydent: ogromna szansa, że rozwiązania dot. "tarczy antykryzysowej" zostaną przyjęte w zgodzie

Jak podkreślił Krzysztof Mazur, sytuacja jest naprawdę wyjątkowa. - Mierzymy się z medycznym zagadnieniem, na które najlepszym remedium, jak mówi minister zdrowia, jest izolacja i kwarantanna. To oznacza, że mamy minimalizować wszystkie relacje społeczne, a przecież właśnie na nich opiera się gospodarka. Nie ma jej bez ciągłej interakcji pracowników i producentów, bez wymiany towarów i usług. Zatem wszystko, co służy w walce z koronawirusem, obciąża gospodarkę. Mówimy tu przede wszystkim o branży turystycznej czy transportowej, ale to dotknie każdej branży. Dlatego potrzebujemy spokojnych i konsekwentnych działań oraz pewnej solidarności - zaznaczył wiceminister rozwoju.

"To rozwiązanie bez precedensu"

Gość "Sygnałów dnia" przypomniał, że najpierw należy wesprzeć tych, którzy mają najtrudniejszą sytuację. - Jest takie przekonanie, że powinniśmy w pierwszej kolejności pomóc najsłabszym. Zaproponowaliśmy więc rozwiązanie w postaci 2080 zł dla osób zatrudnionych na tzw. śmieciówkach - powiedział Krzysztof Mazur. I zaznaczył, że ta propozycja obejmuje pomoc na jeden miesiąc, ale "z możliwością przedłużenia na drugi".

shutterstock_pieniądze 1200.jpg
"Tarcza antykryzysowa". Zobacz, na jaką pomoc mogą liczyć pracownicy i firmy

- Osób na takich umowach jest ponad milion. Dlatego jest to rozwiązanie bez precedensu. Taka pomoc jest dużym obciążeniem dla budżetu państwa - podkreślił wiceminister rozwoju.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Piotr Gociek
Gość: Krzysztof Mazur (wiceminister rozwoju)
Data emisji: 24.03.2020
Godzina emisji: 7.15

bb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

212 mld zł na "tarczę antykryzysową". Oto projekt wsparcia gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 12:25
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podczas posiedzenia Rady Gabinetowej powstał projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2. - Szacunkowa wartość tego projektu to ok. 212 mld złotych - powiedział premier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rodziny: wszystkie programy społeczne będą realizowane

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 08:05
- Chcę uspokoić nasze rodziny, także te z małymi dziećmi, ale i seniorów. Świadczenie 500+, Dobry Start, ale także 13. emerytura będą wypłacane. Budżet jest do tego przygotowany – powiedziała w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg, minister rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicy czasowo zwolnieni ze składki do KRUS. Zgoda rządu na inicjatywę prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 14:57
Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, pierwszą pomocą dla rolników, która uzyskała zgodę rządu, jest zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń