Polska Fundacja Narodowa włączyła się w walkę z epidemią koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 08:39
Polska Fundacja Narodowa do tej pory sfinansowała m.in. zakup sprzętu diagnostycznego, środków zabezpieczenia bezpośredniego oraz ambulansu - poinformował w Programie 1 Polskiego Radia prezes PFN Marcin Zarzecki. 
Audio
  • Polska Fundacja Narodowa włączyła się walkę z epidemią koronawirusa (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezes PFN Marcin Zarzecki
Prezes PFN Marcin ZarzeckiFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Polska Fundacja Narodowa, kierując się społeczną odpowiedzialnością organizacji i działając w sytuacji wymagającej integracji celów i zasobów podmiotów publicznych, komercyjnych oraz NGO's, podjęła decyzję o udzieleniu wsparcia szpitalom, zmierzając do ograniczenia skutków kryzysu wynikającego z zagrożenia epidemią koronawirusa dla zdrowia i życia Polaków.

- PFN bardzo szybko, bardzo intensywnie włączyła się w walkę z koronawirusem. Dokonaliśmy rewizji całego budżetu. W koordynacji z Ministerstwem Zdrowia rozpoczęliśmy działania związane ze wspieraniem konkretnych jednostek, konkretnych placówek szpitalnych - podkreślił w audycji "Sygnały dnia" prezes Fundacji.

Marcin Zarzecki wskazał, że do tej pory - działania będą kontynuowane i rozszerzane - zakupiono m.in. kardiomonitory, defibrylatory, pompy infuzyjne, aparaty AMBU, LUCAS do reanimacji, wózki transportowe dla pacjentów, wózki anestezjologiczne, krzesełko kardiologiczne, komorę do transportu pacjentów zakaźnych, pompę do żywienia dojelitowego, ciśnieniomierze, stetoskopy elektroniczne, aparaty do mierzenia ciśnienia, termometry na podczerwień oraz bezdotykowe.

- A także to, czego najbardziej brakuje w takiej codziennej walce z koronawirusem, czyli środki do dezynfekcji skóry, powierzchni oraz środki zabezpieczenia bezpośredniego. PFN sfinansowała zakup kilkudziesięciu tysięcy masek chirurgicznych i filtrujących, tysięcy rękawic ochronnych, wzmocnionych fartuchów chirurgicznych, gogli ochronnych, przyłbic, czepków chirurgicznych, kombinezonów, okularów ochronnych i ochraniaczy na buty - wymienił gość radiowej Jedynki.

Zarzecki poinformował, że sfinansowano także zakup ambulansu transportowego typu "A2" dializówka, który będzie wykorzystywany w szpitalu zakaźnym na Mazowszu oraz - to jest wiadomość z ostatniej chwili - zakup komory laminarnej i automatycznej stacji pipetującej dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 

- Nasze portfolio działań pomocowych stale rozszerzamy, na przykład w następnym tygodniu zaczniemy wspierać osoby z grup podwyższonego ryzyka, kombatantów - powiedział prezes PFN. Przypomniał, że w ramach akcji #zostańwdomu Fundacja razem z Programem 1 Polskiego Radia prowadzi działalność o charakterze edukacyjnym - na antenie Jedynki w weekendy emitowane są słuchowiska.

Polska Fundacja Narodowa została założona w 2016 roku i jest w całości finansowana z budżetów 17 spółek skarbu państwa. Ma za zadanie promocję Polski za granicą. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej)
Data emisji: 27.03.2020
Godzina emisji: 7.40

kk