Widzisz fokę na plaży? Nie podchodź do niej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 17:30
Jeżeli na spacerze po plaży spotkasz młodą fokę, nie podchodź do niej. Stres spowodowany obecnością człowieka może być dla niej śmiertelnie niebezpieczny. - Nie podchodzimy, nie niepokoimy i nie staramy się pomagać, ponieważ nie wiemy, dlaczego wyszła na brzeg - mówi Wojciech Bagiński z Błękitnego Patrolu WWF.
Audio
  • Dlaczego nie można podchodzić do foki? (Jedynka/ Sygnały Dnia)
Foka szara
Foka szaraFoto: pixabay

Bałtyckie foki rodzą się na przełomie lutego i marca. Matka opiekuje się potomstwem przez 3 tygodnie. Co roku na bałtyckich plażach ląduje od kilku do kilkudziesięciu małych fok szarych. Na całym Bałtyku żyje ich około 30 tys.

- Kiedy znajdziemy fokę, nie podchodzimy do niej. Nie wiemy przecież, czy wyszła tylko odpocząć lub zmienić futro, wyschnąć czy jest po prostu osłabiona i chora. Należy zawiadomić najlepiej bezpośrednio Niebieski Patrol, Stację Morską w Helu, a jeśli nie mamy żadnego numeru telefonu, to policję, straż gminną lub miejską czy leśników - informuje Wojciech Bagiński.

Wojciech Bagiński zwraca uwagę, że fokom szkodzi stres, dlatego trzeba zachować od nich bezpieczną odległość. - Musimy zachowywać się cicho. Jeżeli jest z nami na plaży pies, musimy go wziąć na smycz i też nie podchodzić zbyt blisko. Stres potrafi zabić zwierzaka - dodaje.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Daniel Wydrych

Reporter: Paweł Drożdż

Data emisji: 28.03.2020

Godzina emisji: 8.28

DS

Zobacz więcej na temat: Daniel Wydrych Morze Bałtyckie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ratownicy ze Stegny. Jak wygląda ich praca?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 12:36
Ekipa Lata z Radiem nadal podróżuje po Polsce. Tym razem odwiedziła plażę w Stegnie, a Anna Hardej wcieliła się w rolę… ratownika wodnego. Czy nasza reporterka zobaczyła jak wygląda pierwsza pomoc przedmedyczna?
rozwiń zwiń