Ks. Waldemar Chrostowski: świadkiem męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa jest Całun Turyński

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 09:42
- Całun Turyński ma to do siebie, ze przeżywa się go nie wtedy, gdy się o nim opowiada, ale wtedy, gdy ma się możliwość go widzieć – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski, teolog i biblista. W Wielką Sobotę odbędzie się nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego.
Audio
  • Ks. prof. Chrostowski: Całun Turyński jest szczególnym świadkiem Paschy, męki, śmierci i Zmartwychwstania (Sygnały Dnia/Jedynka)
Jean Colombe, Złożenie do grobu (Modlitwa Stabat Mater), ok. 1480, The Art Institute of Chicago
Jean Colombe, Złożenie do grobu (Modlitwa Stabat Mater), ok. 1480, The Art Institute of ChicagoFoto: Creative Commons Zero (CC0)

Wystawienie cudownej relikwii będzie transmitowane na cały świat za pośrednictwem mediów w Wielką Sobotę o godz. 17. Poprzednie takie wydarzenie odbyło się 5 lat temu. Gość radiowej Jedynki wyjaśnił, że wiele wiemy o Całunie Turyńskim.

Kosciol-Triduum-pap-1200.jpg
Trwa Triduum Paschalne. Obowiązuje ograniczenie udziału wiernych

- To płótno ma 4,30 m długości i 1,1 m szerokości. Jest to płótno, na które według wszelkiego podobieństwa, a niektórzy mówią wręcz o pewności - dlatego, że Całun Turyński był wielokrotnie przebadany - złożone było martwe ciało Jezusa Chrystusa - wyjaśnił ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Duchowny mówił o naukowych badaniach Całunu Turyńskiego, z których najistotniejsze były nowożytne badania przeprowadzane w roku 1978 i 2011. Wyjaśnił, że wiele kontrowersji przyniosło badanie datowania metodą izotopu węgla C14 z 1988 r. - Wtedy wykorzystano do badań fragment bawełny, który miał pochodzić ze średniowiecznych rekonstrukcji uszkodzeń Całunu - zaznaczył.

Szczególny świadek Paschy

papiez-1200-pap.jpg
Papież: w dramacie pandemii potrzebna jest odwaga i służenie innym

Odnosząc się do słów papieża Benedykta XVI, że Całun jest największą relikwią Wielkiej Soboty, biblista przypomniał wypowiedź papieża Jana Pawła II, który oglądał płótno w kwietniu 1980 r., gdy był w Turynie.

- Święty Całun Turyński jest szczególnym świadkiem Paschy, męki, śmierci i Zmartwychwstania. Świadek milczący, lecz jednocześnie zaskakująco wymowny – przywołał słowa papieża Polaka ks. Chrostowski.

Data śmierci Chrystusa

Teolog mówił także o obliczeniach możliwej daty śmierci Jezusa. - Według wszelkich obliczeń wydaje się, że śmierć Jezusa w Wielki Piątek miała miejsce 3 kwietnia 30 r. - powiedział ks. prof. Chrostowski.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: ks. prof. Waldemar Chrostowski (teolog, biblista)

Data emisji: 10.04.2020

Godzina emisji: 08.17

pg/kh

Czytaj także

Msze św. bez udziału wiernych, brak procesji. Triduum Paschalne w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 13:05
Archidiecezja warszawska przedstawiła szczegółowy plan uroczystości Triduum Paschalnego Męki i Zmartwychwstania Pańskiego, które będzie sprawowane w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczyste msze św. będą odprawiane bez udziału wiernych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O. Stanisław Tasiemski: Kościół pragnie błogosławić świat pomimo ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 15:44
- Musimy zachowywać dystans i nie możemy pozwolić sobie na radość we wspólnocie, ale Kościół można urządzić u siebie w domu i trzeba też pamiętać, że w domu ma początek - powiedział w Polskim Radiu 24 o. Stanisław Tasiemski, dominikanin, KAI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Piątek - pamiątka męki i śmierci Chrystusa. Przez koronawirusa bez Dróg Krzyżowych

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 07:47
Liturgia Wielkiego Piątku w Kościele katolickim jest upamiętnieniem męki Pańskiej i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana msza św., bo to dzień największej żałoby w Kościele.
rozwiń zwiń