Obowiązek zakrywania ust i nosa. Jaką maseczkę wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 06:59
Od dziś (16 kwietnia) zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej jest naszym obowiązkiem. Możemy wybrać do tego maseczkę, szalik bądź chustkę. Istotne, by zachować przy tym niezbędną higienę.
Audio
  • Co trzeba wiedzieć o maseczkach? (Sygnały dnia/Jedynka)
16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej
16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznejFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W aptekach dostępne są różnego rodzaju maski: chirurgiczne, przeciwpyłowe, jednorazowe czy też wielorazowego użytku. Żadna z nich, jak podkreśla główna farmaceutka jednej z sieci aptek Sylwia Krauze, nie chroni jednak w pełni przed koronawirusem.

- Chronią natomiast otoczenie przed nami, przed wydzielaniem przez nas wydzieliny kropelkowej i w niewielkim stopniu ograniczają dopływ drobnoustrojów do nas - mówi w Programie 1 Polskiego Radia.

Czytaj też
kran picie woda shutterstock 1200.jpg
Czy woda z kranu jest bezpieczna?

Zrób to sam 

Zastosowanie się do nowych przepisów nie musi być kosztowne - jeśli nie stać nas na zakup maseczek - bo jak informował minister zdrowia Łukasz Szumowski, usta i nos będzie można zakrywać nie tylko profesjonalnymi maseczkami, ale także domowymi sposobami. - Może być to chustka, może być to szalik - mówił minister. 

Maski, które mamy nosić, możemy też zrobić sami. Najważniejsze, jak podkreśla farmaceutka Sylwia Krauze, to dobrać odpowiednią tkaninę. - Najlepiej, żeby była dość naturalna, czyli żeby pochłaniała wilgoć, czyli może to być jak najbardziej bawełna, i żeby nie powodowała podrażnienia. Natomiast, żeby miało to jakikolwiek sens, to warto zaznaczyć, żeby taka maska nie była z ażurowej tkaniny, bo wtedy celowość jej noszenia jest żadna - mówi. 

Uwaga alergicy!

Dodaje także, że jeżeli maska będzie uszyta z dość gęstego materiału, to wszywanie do niej filtra np. od kawy nie ma większego sensu. - Pamiętajmy też, że filtr typu papierowego będzie pochłaniał wilgoć, a im dłużej będziemy go nosić, tym więcej pochłonie drobnoustrojów i tym bardziej stanie się szkodliwy dla osoby noszącej maseczkę - wyjaśnia farmaceutka.

Nie zakładajmy też filtra, który będzie zupełnie szczelny, bo utrudni nam to oddychanie. 

Lekarz Adam Pietrzak zaznacza także, aby zwrócić uwagę, czy materiał nie powoduje uczulenia. - Uwaga alergicy, dobierajcie materiały, w których da się chodzić i które przylepione do naszego ciała, zwilżone śliną czy potem nie skończą się wysypką, zaczerwienieniem czy świądem - przestrzega. 

Maseczka powinna przylegać do twarzy, dlatego w części nosowej warto dodać usztywnienie np. drucik albo blaszkę. Maseczka bawełniana po każdym użyciu powinna być wyprana w temperaturze minimum 60 stopni i wyprasowana.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Karolina Rożej

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 15.04.2020

Godzina: 6.32

Jedynka/IAR/kh

Czytaj także

"Zakrywanie nosa i ust może tylko pomóc". Wiceminister zdrowia o nakazie noszenia maseczek

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 18:20
- W Polsce występują tzw. osoby bezobjawowe. Choć nie mają gorączki czy kaszlu, to mogą w sposób nieświadomy zakażać innych. Zakrywanie nosa i ust może tylko pomóc i zabezpieczyć innych - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń