Sygnały Dnia 16 kwietnia 2020 roku, rozmowa z Michałem Dworczykiem

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 07:15
Audio
  • Szef KPRM o znoszeniu ograniczeń (Sygnały dnia/Jedynka)

Krzysztof Świątek: Gościem Sygnałów Dnia Programu 1 Polskiego Radia minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Dzień dobry, panie ministrze.

Michał Dworczyk: Dzień dobry panu, dzień dobry państwu.

Panie ministrze, prawdę pisze Dziennik Gazeta Prawna, że minister Szumowski wyda rekomendację, iż w ciągu dwóch najbliższych lat nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów w sposób tradycyjny i trzeba przejść na tryb korespondencyjny?

Ja nie mam takiej wiedzy, zwłaszcza jeśli chodzi o tak precyzyjne informacje, które przekazuje cytowany przez pana dziennik, natomiast oczywiście minister Szumowski zapowiadał, że w okresie poświątecznym przedstawi swoją rekomendację dotyczącą wyborów. Też jest jasne i widzimy to na przykładach innych krajów, że dzisiaj przeprowadzanie wyborów tradycyjnych wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem, w związku z tym inne kraje, które są podobnie jak Polska w czasie wyborczym, przyjmują rozwiązania głosowania korespondencyjnego i realizują takie głosowanie korespondencyjne.

Pojawiły się także informacje, panie ministrze, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych otrzymała już zlecenie na druk pakietów wyborczych.

Nie mam takiej wiedzy. Wydaje mi się, że nie jest to prawdziwa informacja. Natomiast bez wątpienia w jakimś momencie trzeba będzie zacząć przygotowywać cały proces wyborczy, bo przypomnę, że już w tej chwili obowiązują... Mówię o procesie wyborczym związanym z głosowaniem korespondencyjnym, bo przypomnę, że już w tej chwili obowiązują przepisy, które seniorom oraz osobom przebywającym w kwarantannie gwarantują możliwość głosowania korespondencyjnego.

Panie ministrze, które sektory gospodarki zostaną odmrożone i kiedy to nastąpi? Czy od początku maja?

Dzisiaj pan premier zaprezentuje te etapy znoszenia ograniczeń, które zostały wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Najbardziej precyzyjnie, oczywiście, będzie zaprezentowany pierwszy etap, w którym pewne ograniczenia zostaną zniesione, a kolejne będą wprowadzane zgodnie z możliwościami i sytuacją, jaka będzie panowała w kraju. Tutaj po każdych takich decyzjach będziemy prowadzili ewaluację i dostosowywali kolejne decyzje do sytuacji. W tej chwili w Europie szereg krajów podejmuje takie decyzje o tym, żeby poluzowywać pewien reżim nowych przepisów, które wprowadzały szereg ograniczeń, ale tak naprawdę chyba najwłaściwiej określić to słowem, że wchodzimy w nową rzeczywistość. I w tej rzeczywistości będziemy funkcjonowali na pewno przez wiele, wiele miesięcy.

Słyszymy w serwisie Jedynki między innymi o tym, że Niemcy poluzowują pewne rygory dotąd stosowane, na przykład dotyczy to większych placówek handlowych. Czy w Polsce w takim razie to będzie dotyczyło na przykład zakładów produkcyjnych, zakładów przemysłowych, czy także firm handlowych, a może firm tych drobnych usługowych, jednoosobowych, rodzinnych, no bo one są też bardzo zagrożone?

Firmy produkcyjne, zakłady, przypomnę, że funkcjonują, tu nie było ograniczeń. Zostały wprowadzone pewne nakazy związane z funkcjonowaniem dotyczącym przestrzegania odległości, dezynfekcji, używania rękawiczek czy masek, ale firmy produkcyjne nie były ograniczane w swojej działalności. Natomiast szereg innych przedsiębiorstw owszem. I tak jak powiedziałem, pan premier będzie przedstawiał dzisiaj szczegóły dotyczące tych zmian. To nie tylko Niemcy, ale również Austria, Czechy, nawet Hiszpania, w której jest przecież ponad 170 tysięcy osób chorych i taki dzienny przyrost zachorowań to jest ponad 2,5 tysiąca, również wprowadza przepisy, które pozwalają na powrót do pracy w niektórych sektorach. W związku z tym jest to trend ogólnoeuropejski, ale każdy kraj... i Polska właśnie w taki sposób działa, każdy kraj dostosowuje to do swojej sytuacji, dostosowuje te decyzje do swojej sytuacji, bo oczywiście bardzo ważne jest, żeby gospodarka funkcjonowała, no ale kluczową sprawą z punktu widzenia rządu Rzeczpospolitej Polskiej jest bezpieczeństwo Polaków. W związku z tym my będziemy tutaj działali w myśl takiej zasady: tyle wolności, ile to możliwe, a tyle ograniczeń, ile to konieczne. Konieczne właśnie ze względu na zadbanie o bezpieczeństwo Polaków.

Panie ministrze, rozumiem, że pan nie może zdradzić szczegółów przed konferencją premiera Morawieckiego, ale w takim razie zapytam o pana opinię. Czy w pana opinii rozpoczęcie tego luzowania, odmrażania polskiej gospodarki mogłoby się rozpocząć właśnie od firm handlowych czy drobnych firm usługowych? Czy to byłby właściwy pana zdaniem krok?

Nie chcę wychodzić przed szereg, jak to się kolokwialnie mówi, i tak już jak sam pan redaktor stwierdził, to pan premier będzie podawał szczegóły dotyczące tych zmian w regulacjach prawnych. Natomiast to, co mogę powiedzieć, to że jeszcze w tym miesiącu te przepisy w pewnym zakresie zostaną zmienione. I do funkcjonowania w tej nowej rzeczywistości będziemy musieli przywyknąć, bo tak jak mówił wczoraj profesor Szumowski, najprawdopodobniej z koronawirusem będziemy musieli żyć do momentu, aż zostanie wymyślona, wynaleziona czy stworzona skuteczna szczepionka, czyli to jest perspektywa roku, a może nawet dwóch.

Panie ministrze, pan mówi o tym, cytując ministra Szumowskiego, że będziemy musieli żyć z koronawirusem może wiele jeszcze miesięcy. Polacy to naród kreatywny, pojawiły się w Internecie oferty domów jednorodzinnych pod wynajem wakacyjny. Jest setki takich ofert. Pytanie: czy gdyby... No bo też chcemy ratować turystykę, o tym mówi też pan premier. Czy byłoby możliwe, gdyby na przykład jedna rodzina jechała do takiego domu, była tam w odosobnieniu, potem ten dom przechodziłby dezynfekcję, tak żeby jednak jakieś wakacje można było spędzić, czy sądzi pan, że to byłoby rozsądne?

Wie pan, po pierwsze jeśli mówi pan o kreatywności Polaków, to ja absolutnie się zgadzam z tą tezą i też jestem dumny, jak potrafimy w różnych trudnych sytuacjach, nieoczekiwanych sytuacjach odnaleźć się. Natomiast to, co trzeba też podkreślić i za każdym razem chwalić, bo naprawdę tutaj wyróżniamy się pozytywnie na tle czy naszych sąsiadów, czy nawet Unii Europejskiej, to poważne podejście do epidemii koronawirusa, to dyscyplina, jakiej przestrzegają Polacy czy nawet samodyscyplina, można powiedzieć, której przestrzegają Polacy. To wszystko spowodowało, że przyrost zachorowań w Polsce był w miarę stabilny i mógł być w miarę opanowany. Nie mieliśmy do czynienia i miejmy nadzieję, bardzo liczymy na to, że nie będziemy mieli do czynienia z takimi sytuacjami, jakie mogliśmy oglądać we Włoszech czy w Hiszpanii. W związku z tym to jeszcze warto za każdym razie podkreślać. Natomiast jeśli chodzi o różnego rodzaju rozwiązania czy to związane z wakacjami, czy z innymi kwestiami i ograniczeniami, które funkcjonują i pewnie będą jeszcze funkcjonować, to będziemy w miarę rozwoju sytuacji podejmować decyzje i informować wszystkich państwa o możliwościach, o zmianach w tych regulacjach (...)

To jeszcze jedno pytanie, panie ministrze – jak obronić narodowego przewoźnika LOT?

LOT, jak państwo wiedzą, zresztą jak i inne linie lotnicze w Europie dzisiaj, przeżywa trudne chwile i mierzy się z wyzwaniami związanymi z zamknięciem nieba. Natomiast rząd miał podpisaną umowę przez ostatnie tygodnie w związku z rządowym programem „Lot do domu”. Dzięki tej umowie świadczył usługi na zlecenie rządu i teraz planujemy podpisanie kolejnej umowy związanej z lotami cargo, czyli z zabezpieczeniem transportu do Polski asortymentu medycznego. Natomiast z wyzwaniami dzisiaj ekonomicznymi, gospodarczymi mierzą się wszystkie linie lotnicze w całej Europie i na świecie, a my jako rząd jesteśmy zdeterminowani, żeby naszego narodowego przewoźnika wspierać.

Bardzo dziękuję. Minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, był gościem Sygnałów Dnia. Dziękuję, panie ministrze.

Dziękuję bardzo, miłego dnia.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak