"Była kompletnie nieprzygotowana". Prof. Krasnodębski o działaniach UE ws. COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 07:35
- Można powiedzieć, że Unia Europejska była kompletnie nieprzygotowana na pandemię koronawirusa. Powinna była przygotowywać się już w grudniu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
Audio
  • Prof. Zdzisław Krasnodębski: w tym momencie trwa europejska kampania medialna (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Zdzisław Krasnodębski
Prof. Zdzisław Krasnodębski Foto: PR1
PAP UE Parlament Europejski sesja koronawirus 1200.jpg
Ciąg dalszy nadzwyczajnej sesji europarlamentu. Głosowanie nad rezolucją ws. koronawirusa

Europosłowie mają przyjąć rezolucję dotyczącą walki z koronawirusem i zaakceptować propozycje działań w tej sprawie przygotowane przez Komisję Europejską. W związku z pandemią sesja jest organizowana na odległość, deputowani są w swoich krajach i będą głosować zdalnie, wysyłając głosy pocztą mailową.

- Ta rezolucja dotyczy koordynowania działań w zwalczaniu pandemii koronawirusa i konsekwencji tegoż. Jest tam sporo przepisów, które są sensowne - dotyczą one m.in. przenoszenia środków. Pojawiły się też inne rzeczy - jak na przykład wezwanie do rozszerzenia kompetencji Unii Europejskiej - mówił europoseł.

- Pojawiło się tam również potępienie Węgier i Polski. Tę rezolucję podpisały cztery duże grupy w Parlamencie Europejskim. Patrząc na to, jakie tam są sformułowania, to można wysnuć wniosek, że ta rezolucja wyszła z Polski - stwierdził prof. Krasnodębski. - Pojawił się także zapis, że wyraża się zaniepokojenie krokami podjętymi w Polsce ws. wyborów - dodał.

Ursula vin der Leyen 1200 pap.jpg
Unijny szczyt ws. budżetu. Szefowa KE: musi być odpowiedzią na "koronakryzys"

Spóźniona UE?

Prof. Zdzisław Krasnodębski ocenił również szybkość reakcji Unii Europejskiej na pandemię koronawirusa. - Można powiedzieć, że UE była kompletnie nieprzygotowana na pandemię COVID-19. Powinna była przygotowywać się już w grudniu - podkreślił.

- Trwa europejska kampania medialna. Jak się włączy jakiekolwiek radio zagraniczne, głównie niemieckie, cały czas jest powtarzane, że niektóre państwa wykorzystują pandemię, żeby ograniczać wolności konstytucyjne i prawa człowieka - zauważył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadząca: Katarzyna Gójska
Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski (europoseł PiS)
Data emisji: 17.04.2020
Godzina emisji: 07.15

PR1/IAR/pb/kh

Czytaj także

"Nikt nie był przygotowany na pandemię". Szefowa KE przeprasza Włochy za spóźnioną pomoc

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:59
Przewodnicząca Komisji Europejskiej przeprosiła Włochy za spóźnioną pomoc unijnych instytucji i krajów członkowskich w związku z koronawirusem. Ursula von der Leyen mówiła o tym podczas nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego poświęconej pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel o solidarność UE. Rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 15:07
Sytuacja w Polsce i Gruzji związana z pandemią koronawirusa była tematem rozmowy telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potrzeba pakietu, który ożywiłby gospodarkę". Premier w "El Mundo" o reakcji UE na epidemię

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 04:57
- Powolność działania i partykularyzmy państw członkowskich to główne problemy Unii Europejskiej - ocenił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w piątek w hiszpańskim dzienniku "El Mundo". Wskazał na potrzebę pakietu UE, który ożywiłby gospodarkę po epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń