Koronawirus a turystyka. Co z wakacjami?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 08:59
Anulowane loty i wycieczki, zamknięte hotele, muzea, restauracje, odwołane koncerty i imprezy sportowe - w efekcie epidemii koronawirusa turystyka zamarła.
Audio
  • Koronawirus a turystyka. Co z wakacjami? (Sygnały dnia/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Ahmet Misirligul

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział niedawno, że powinniśmy zapomnieć o wakacjach, jakie mieliśmy do tej pory. Zapytany o obozy i kolonie stwierdził: możemy zakładać, że ich nie będzie. Te wypowiedzi dotyczą tegorocznego lata, ale coraz częściej pojawiają się opinie, że te konsekwencje dla turystyki mogą być znacznie rozleglejsze. Czy epidemia sprawi, że na dłużej zmieni się to, w jaki sposób podróżujemy i odpoczywamy? - Myślę, że tak - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Podemski z UAM.

Gość radiowej Jedynki zauważył, że istnieje kilka czynników, które mają obecnie wpływ na turystykę. W efekcie epidemii, wprowadzonych zakazów, obostrzeń i restrykcji, splajtuje wiele hoteli i linii lotniczych. Jeśli sytuacja lockdownu utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy, to siła nabywcza ludności tak się obniży, że ludzie przestaną podróżować. Na decyzję o wyjeździe wpływać będzie także lęk - szczególnie do tanich lotów na duże odległości przylgnęła łatka roznosicieli wirusów. Do tego dochodzi zamykanie granic, któremu często towarzyszy wzbudzanie lęku przed wszystkim, co obce.

- Ja myślę, że podstawowa rzecz, która się wydarzy, to będziemy znacznie częściej korzystać z zasobów rodzimych, będziemy rzadziej wyjeżdżać za granicę. Będziemy częściej podróżować samochodami - powiedział prof. Podemski. - Z drugiej strony, trzeba powiedzieć, że coś takiego się stało w tej ostatniej dekadzie, że turystyka już osiągnęła pewne granice absurdu. Może to potwierdzić każdy, kto stał parę godzin w kolejce do Luwru. Pojawiło się zjawisko, że turyści wypierają mieszkańców centrów wielkich miast. Atmosfera wokół masowej turystyki psuje się od kilku lat - zwrócił uwagę. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Daniel Wydrych
Rozmawiał: Błażej Prośniewski
Gość: prof. Krzysztof Podemski (socjolog, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Data emisji: 18.04.2020
Godzina emisji: 8.15

kk

Zobacz więcej na temat: Daniel Wydrych
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bez nich społeczeństwo nie mogłoby normalnie funkcjonować". Alvin Gajadhur docenia przewoźników

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 07:40
- Jesteśmy w stałym kontakcie z przewoźnikami. Staramy się wspólnie z innymi resortami - w tym z Ministerstwem Infrastruktury - wspierać polskich przewoźników, podejmować działania, które ułatwią firmom transportowym funkcjonowanie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GDDKiA: z powodu koronawirusa znacząco zmalał ruch na polskich drogach

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 23:31
Od 25 proc. w dni powszednie do 55 proc. w niedzielę - o tyle zmalał ruch na drogach krajowych pomiędzy 16 a 22 marca w porównaniu do początku tego miesiąca - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
rozwiń zwiń