Szef MEN: planujemy otwarcie żłobków i przedszkoli, by rodzice mogli wrócić do pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 07:46
- Chodzi o to, by umożliwić opiekę nad najmłodszymi dziećmi i aby rodzice, którzy z powodu opieki nad tymi małymi dziećmi dotąd przez kilka tygodni nie chodzili do pracy, mogli do pracy wrócić – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Audio
  • Dariusz Piontkowski: chcemy doprowadzić do tego, aby egzaminy się odbyły (Sygnały Dnia/Jedynka)
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Rząd zapowiedział, że w planie kolejnych etapów łagodzenia obostrzeń jest wznowienie pracy żłobków i przedszkoli. Minister był pytany w radiowej Jedynce, czy placówki te będą wracały do funkcjonowania na zasadzie pełnej pracy dydaktycznej.

- W przypadku żłobków trudno mówić o czymś więcej niż opieka nad dziećmi. W przypadku przedszkoli raczej będzie to na zasadzie głównie zajęć opiekuńczych, wychowawczych, ale nikt nie zabroni nauczycielom wprowadzać elementy dydaktyczne – stwierdził minister.

Shutterstock klasa sala pusta ławki 1200.jpg
We wrześniu nauczanie także zdalne? Szef MEN wyjaśnia

Edukacja zdalna

Odnosząc się do sytuacji w szkołach i uczelniach, Dariusz Piontkowski zaznaczył, że nie wiadomo, czy nauka zdalna zostanie utrzymana do końca roku szkolnego. - Nie wiemy, jak się będzie rozwijała epidemia - podkreślił. - Jeżeli rozwój epidemii na to pozwoli, będziemy chcieli także pozwolić uczniom i nauczycielom wrócić do szkół - powiedział szef MEN.

- Zdalne nauczanie przynosi pewne efekty, jest duże zaangażowanie ze strony nauczycieli, uczniów, czasami także i rodziców, zwłaszcza w przypadku dzieci młodszych, gdy np. jest potrzebna zwykła pomoc techniczna, ale mimo wszystko wydaje mi się, że wszyscy tęsknią do tego, by szkoły mogły wrócić do tradycyjnej formy nauczania - mówił Piontkowski.

Minister zastrzegł, że rząd nie rozważa ewentualnego przedłużenia roku szkolnego kosztem wakacji, a aktualnym celem jest umożliwienie egzaminów.

- Chcemy doprowadzić do tego, aby egzaminy się odbyły. Zarówno 8-klasisty, maturzystów jak i egzamin zawodowy - wyjaśnił szef MEN.

* * *

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Dariusz Piontkowski (minister edukacji narodowej)

Data emisji: 22.04.2020

Godzina emisji: 7:15

pg/kh

Czytaj także

Egzamin ósmoklasisty i matury przełożone. Szef MEN: nowy termin podamy z 3-tygodniowym wyprzedzeniem

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 14:21
- Ze względów zdrowotnych odkładamy matury i egzamin ósmoklasisty. Nowy termin egzaminów będzie podany z dużym wyprzedzeniem, co najmniej trzytygodniowym - powiedział na konferencji prasowej Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. Dodał, że nie ma powodu do przedłużenia roku szkolnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydłużenie roku szkolnego kosztem wakacji? Szef MEN wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 10:30
- Na siłę wydłużanie roku szkolnego - moim zdaniem - nie będzie służyło wcale poszerzeniu wiedzy i umiejętności uczniów, bo uczniowie też potrzebują odpoczynku - powiedział Dariusz Piontkowski. Szef resortu edukacji zabrał również głos ws. automatycznej promocji uczniów do następnych klas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

We wrześniu nauczanie także zdalne? Szef MEN wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 19:12
- Jeśli będzie taka konieczność, w nowym roku szkolnym będziemy kontynuować nauczanie na odległość - powiedział minister edukacji narodowej. Dariusz Piontkowski powiedział, że kierowany przez niego resort "rozważa, w jakich warunkach mógłby się odbyć powrót dzieci do szkół lub przedszkoli".
rozwiń zwiń