Dyrektor Narodowego Centrum Kultury: budżet programu "Kultura w sieci" został zwiększony czterokrotnie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 08:39
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, w uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, zdecydował o zwiększeniu budżetu programu "Kultura w sieci" z 20 do 80 mln zł. 
Audio
  • Budżet programu "Kultura w sieci" został zwiększony czterokrotnie (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Rafał Wiśniewski
Prof. Rafał WiśniewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Inicjatywa "Kultura w sieci" jest elementem tarczy antykryzysowej. To program wsparcia dla artystów, twórców oraz instytucji, którzy ze względu na epidemię nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. Środki mają być przeznaczone na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub prezentacji jej efektów w elektronicznych kanałach komunikacji, przede wszystkim w internecie.

Program składa się z dwóch elementów - programu stypendialnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz programu dotacyjnego, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. Program stypendialny jest kierowany do osób fizycznych, twórców i artystów. O dotację z programu NCK mogły się starać firmy, organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury oraz kościoły, związki wyznaniowe i ich osoby prawne.

Gigantyczne zainteresowanie

Twitter Kultura w sieci 1200.jpg
Wsparcie dla artystów w czasie pandemii. Opublikowano projekt rozporządzenia

- Pierwotnie program był projektowany na 20 mln, ale w trakcie okazało się, że jest gigantyczne zainteresowanie. Poprosiłem wicepremiera Glińskiego o rozważenie zwiększenia budżetu - teraz mamy 80 mln. Myślę, że wiele inicjatyw zostanie zrealizowanych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę, że do programu złożono ponad 12 tys. wniosków. 

Rafał Wiśniewski stwierdził, że artyści szybko zareagowali na sytuację związaną z koronawirusem - swoje utwory, aranżacje i projekty zaczęli umieszczać w internecie. - Szeroka oferta kulturalna trafiła "pod strzechy". Serwery się grzeją. Odbiorcy mają naprawdę szerokie możliwości, mogą wybrać projekty, które ich interesują. A tych ofert jest naprawdę wiele - koncerty, audiobooki, gry, aplikacje - wymienił i opowiedział o tym, jak NCK wspiera artystów m.in. poprzez projekt Webinarium.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury, NCK)

Data emisji: 24.04.2020

Godzina emisji: 7.40

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dyrektor NCK o "Kulturze w sieci": program powstał, aby wspierać instytucje kultury

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 09:42
- Program pojawił się w ramach tarczy antykryzysowej z inicjatywy wicepremiera Piotra Glińskiego, po to, żeby w czasie epidemii wspomóc instytucje kultury i działania, które były realizowane w bezpośrednim kontakcie, mogły znaleźć swoje ujście w internecie - mówi w "Sygnałach Dnia" Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
rozwiń zwiń