Urzędy pomagają mieszkańcom. Zobacz, w jaki sposób

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 12:01
Pierwsze skojarzenie z urzędem? Kolejka, pani za szybą, papierologia i mnóstwo formalności? Nic z tych rzeczy. Przynajmniej w Otwocku, gdzie powstały dwa nowoczesne kontenery służące do obsługi mieszkańców. W dobie pandemii kolejne urzędy również decydują się na podejmowanie potrzebnych inicjatyw. Jakich?
Audio
  • Urzędy pomagają mieszkańcom w czasach epidemii (Sygnały dnia/ Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Deliris / shutterstock

W Otwocku mieszkańcy, którzy chcą załatwić sprawy urzędowe, mogą skorzystać ze specjalnych kontenerów ustawionych przez urzędem. - Gdzie za pośrednictwem wideokonferencji i kamer pracownicy są w kontakcie z mieszkańcami. Moduły wyposażone są również w drukarki, które zdalnie drukują wnioski wypełniane za mieszkańców przez urzędników bądź też urzędnicy krok po kroku służą swoją pomocą - tłumaczy prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Po wyjściu mieszkańca z modułu, kontener jest za każdym razem dezynfekowany. Ponadto dokumenty, które zostawiają mieszkańcy, trafiają do specjalnej suszarki, gdzie poddane są działaniu temperatury 90 stopni Celsjusza. Dezynfekowane są także dokumenty, które otrzymują mieszkańcy.

W Płocku pamiętają o seniorach

Z kolei w Płocku uruchomiono projekt "Halo Senior", który ma zapobiegać zjawisku samotności. Najstarsi płocczanie mogą zadzwonić na specjalne numery Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i porozmawiać z jego pracownikami.

- Można poprosić o pomoc, zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa czy zwyczajnie porozmawiać o własnych potrzebach - mówi Monika Maron, dyrektor Wydziału Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych w płockim Urzędzie Miasta.

Działania płockiego samorządu skierowane są również do niepełnosprawnych, ale też do mieszkańców, którzy potrzebują porady psychologa, terapeuty czy prawnika.

Maseczki dla potrzebujących

Urząd Miasta w Rzepinie rozdał kilkanaście tysięcy maseczek ochronnych, m.in. organizacjom pozarządowym oraz policjantom.

- W momencie, kiedy wszedł obowiązek zakrywania ust, burmistrz przekazał maseczki komendantowi, a ten swoim pracownikom. Policjanci zamiast mandatów, wręczali maseczki i instruowali jak je zakładać. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Rzepinie w godzinach porannych, kiedy seniorzy najczęściej robili zakupu również rozdawali darmowe maseczki w okolicach dużych marketów i sklepów - opowiada rzecznik tamtejszego urzędu Kamil Michniewicz.

Pomoc dla lokalnych firm

Chełm postanowił wesprzeć lokalnych przedsiębiorców i zorganizował akcję "Żyj po chełmsku". Na stronie internetowej miasta uruchomiono zakładkę z bazą firm, które oferuje produkty i usługi z dowozem. W ten sposób mieszkańcy mogą pomóc przetrwać lokalnym biznesom. Jak przyznaje Mariusz Rudzki z Gabinetu Prezydenta, odzew przedsiębiorców jest bardzo pozytywny.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Patryk Michalski

Data emisji: 25.04.2020

Godzina: 7.26

DS

Czytaj także

Zmiany w urzędach. Co teraz można załatwić?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:13
W związku z odmrażaniem gospodarki od dzisiaj w urzędach można załatwić część spraw, z których realizacją w ostatnich tygodniach był kłopot z powodu epidemii koronawirusa. Dzięki wejściu w życie przepisów regulujących pracę urzędów, wreszcie można m.in. odebrać dowody osobiste czy prawa jazdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrola drogowa. Jak często policjant musi zmieniać rękawiczki?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 18:50
Czy policjant przed każdą kontrolą drogową ma obowiązek zmienić rękawiczki lub je zdezynfekować? Dlaczego nie należy odkażać maseczek przy pomocy ozonowania? O tym nasi eksperci w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń