Sygnały Dnia 6 maja 2020 roku, rozmowa z Piotrem Glińskim

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 08:15
Audio
  • Piotr Gliński o rozmowach z Porozumieniem oraz o ponownym otwarciu instytucji kultury i wsparciu dla artystów (Sygnały dnia/Jedynka)

Grzegorz Jankowski: Teraz czas na pana profesora Piotra Glińskiego, wicepremiera, ministra kultury. Witam pana serdecznie.

Piotr Gliński: Witam państwa.

Panie ministrze, z placówek kultury otwarte już są muzea i biblioteki. Kiedy teatry? Kiedy kina? Czy jest o tym dyskusja w rządzie, również z ministrem Szumowskim?

(...)

Halo! Halo! Drodzy słuchacze, mamy jakieś problemy techniczne. Spróbujemy z panem ministrem połączyć się jeszcze raz. Zostańcie z nami.

*

Grzegorz Jankowski: Drodzy słuchacze, mieliśmy problemy techniczne, ale już wracamy na antenę. Przypomnę – naszym gościem jest wicepremier, minister kultury, pan Piotr Gliński. Panie ministrze, powtórzę pytanie, bo nie słyszeliśmy pana odpowiedzi wcześniej. Z placówek kultury otwarte już są muzea i biblioteki. Kiedy teatry? Kiedy kina? Czy jest o tym dyskusja w rządzie i z ministrem Szumowskim?

Generalnie w czwartym etapie dopiero, ponieważ to są masowe imprezy na ogół, duże zbiorowiska osób, więc bardzo niebezpieczne z punktu widzenia epidemii. Ale na przykład kina samochodowe i kilka innych także aktywności kulturalnych może będzie możliwe otworzyć wcześniej, na przykład małe plany filmowe chcemy też uruchomić wcześniej.

A czy prawdziwe są doniesienia, że jak pójdziemy do teatru czy do kina, to będziemy siedzieli w odstępie kilku metrów od innych widzów, na przykład co drugi lub co trzeci fotel?

Nie sądzę, raczej byśmy chcieli otworzyć te instytucje wtedy, kiedy będzie możliwe normalne korzystanie z nich. Jeżeli natomiast właściciele tych instytucji będą chcieli się otworzyć w takim sanitarnym reżimie, który, no właśnie, tak można opisać jak pan powiedział, no to być może na to pójdziemy, ale to jest raczej jeszcze kwestia przyszłości.

Kwestia przyszłości. Na jaką pomoc w takim razie mogą liczyć artyści, przede wszystkim aktorzy czy piosenkarze, którzy nie mają teraz szansy grać w filmach czy dawać koncerty?

Myśmy uruchomili kilkanaście (...) wsparcia (...) na etatach. To podstawowym takim wsparciem to jest to postojowe w wysokości 80% płacy minimalnej przez 3 miesiące na razie, jeżeli będzie trzeba dłużej, to najprawdopodobniej dłużej. Ale jest także wsparcie w postaci najróżniejszych dotacji, mikropożyczek, dopłat do miejsc pracy dla przedsiębiorców. To obejmuje także w dużej mierze organizacje pozarządowe. Jest także wsparcie poprzez program specjalnie uruchomiony w ministerstwie, 80 milionów – „Kultura w sieci”. W tej chwili ten program jest rozpatrywany. Przyszło przeszło 12 tysięcy wniosków. Jest także możliwość specjalnej pomocy socjalnej w naszym ministerstwie niezależnie od tarczy kryzysowej. I takich wniosków już prawie tysiąc zostało rozpatrzonych. I wiele innych możliwości, na przykład zupełnie inne regulaminy rozliczeń programów ministra w tej chwili obowiązują. W ministerstwie mamy 32 programy, które finansują różną działalność kulturalną we wszystkich dziedzinach. I w tej chwili podchodzimy do tego bardzo liberalne, można to rozliczać, przesuwać imprezy na przyszłość. Tak że w ten sposób staramy się pomóc wszystkim ludziom kultury w Polsce.

Mówi pan, że w budżecie jest 80 milionów w tej chwili na pomoc dla artystów, 12 tysięcy wniosków, ale z drugiej strony czytam, że...

To jeden z tych programów. Panie redaktorze, tylko jeden z programów to jest 80 milionów.

...regionalne domy kultury w kilku miastach napisały do pana, że tarcza antykryzysowa wciąż jest niedostępna (tu cytat) „dla podmiotów i indywidualnych osób poruszających się na polu działalności twórczej”. Proszę o komentarz.

Nie no, pomoc i wsparcie jest dostępne. Wszędzie na stronach Ministerstwa Kultury, na stronach Narodowego Instytutu Wolności, na stronach Narodowego Centrum Kultury, wszędzie można dotrzeć do opisu tych różnych sposobów wsparcia dla instytucji i ludzi kultury. Także uruchomiliśmy wsparcie dla przemysłu filmowego, między innymi poprzez zmianę definicji filmu, żeby premiery mogły się odbywać na VOD, a nie w kinach. W tej chwili przeprowadzamy w tym trzecim etapie tarczy antykryzysowej specjalny program wsparcia dla pomników historii, dla tych najpiękniejszych polskich zabytków i miejsc pamięci UNESCO. Także żeby te miejsca, które w tej chwili nie mogą normalnie funkcjonować, nie mają wpływów, padają, że tak powiem, z punktu widzenia ekonomicznego, miały specjalną możliwość wsparcia.

A jeśli mówi pan o filmach, to czy jest pan za wprowadzeniem, jak to wy, jak to rząd nazywa, składek dla platform streamingowych, takich jak choćby Netflix? O co tutaj chodzi?

Chodzi o to, że te platformy, które udostępniają przede wszystkim filmy, to w tej chwili przechodzą wielki boom, zarabiają olbrzymie pieniądze, ponieważ cała kultura, udostępnianie filmów przeniosło się do sieci. I w związku z tym w ramach trochę takiej składki solidarnościowej chcielibyśmy, żeby 1,5% przychodów tych firm było przeznaczonych na wsparcie polskiego rynku filmowego, polskiej branży filmowej, czyli ta składka szłaby do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nie do budżetu, nie do polityków bezpośrednio, tylko do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, żeby wspierać produkcję polskich filmów, polskich artystów, właśnie którzy są w tej chwili w największym kryzysie.

A jak dużych pieniędzy spodziewacie się właśnie z tych składek? Kiedy mogłoby to wejść w życie? No i jeszcze jedno pytanie. Wielu jest akurat... No, to wywołuje u niektórych kontrowersje, że pieniądze miałyby iść na właśnie Polski Instytut Sztuki Filmowej.

No, to jest ta powołana (...) innych partii, która rozwinęła w Polsce rynek filmowy. Myślę, że ona nie jest specjalnie kontrowersyjna. Natomiast jest to procedura, która funkcjonuje prawie na całym świecie, zresztą w Polsce też, na przykład duże stacje telewizyjne, właściciele kin, dystrybutorzy, właściciele telewizji kablowych składają się na budżet. Częściowo, bo z budżetu państwa też idą pieniądze na to, na budżet Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Platformy VOD są jedynymi wielkimi graczami, którzy się nie składają, i to jest jakby naturalne rozszerzenie nowelizacja ustawy o kinematografii.

To, panie ministrze, wracamy w takim razie do szeroko pojętej kultury. Czy można, czy są takie szacunki, które obszary kultury, które części naszej kultury ucierpią najbardziej? Mówi się o aktorach, mówi się o artystach, ale na przykład książki i tak dalej. Czy tu jest jakieś zagrożenie? A jeśli tak, to gdzie?

Wszędzie jest zagrożenie, dlatego też na przykład występujemy w tej chwili do Unii Europejskiej o zerowy VAT na książki. Ponieważ pandemia spowodowała zamknięcie praktycznie wszystkich obszarów, wyjątkiem faktycznie są te działalności kulturalne, które odbywają się w sieci. To jest wyjątek pozytywny, sieć korzysta, Internet korzysta, dlatego kultura się tam przenosi i nie wymaga specjalnego wsparcia. My wspieramy artystów i podmioty kulturalne, żeby przenosiły się do sieci. I ten wielki program na 80 milionów to jest właśnie takie działanie. Natomiast generalnie wszyscy ucierpieli.

Słyszy się również o tym... Czy jest zagrożenie, że jakieś konkretne placówki padną? Ja na przykład słyszałem ostatnio dramatyczny apel ze strony Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu. Czy dostajecie jako ministerstwo takie sygnały: „Jesteśmy w tak dramatycznej sytuacji, za chwilę padniemy”. Są takie placówki?

Tak. Ja dostaję bardzo wiele apelów, różnego typu apeli, różnego typu listów. I dlatego też powołaliśmy w ministerstwie taki zespół zarządzania antykryzysowego z udziałem przedstawicieli wszystkich branż kultury i tam staramy się także formułować następne nasze kroki wsparcia. Natomiast jak mówię, generalne wsparcie można uzyskać z tarczy antykryzysowej, gdzie jest wsparcie dla małych firm, dla większych firm, dla organizacji pozarządowych, dla osób samozatrudnionych, dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. Tak że ja zachęcam przede wszystkim do aktywności i korzystania z tych różnych form wsparcia. My mamy także na przykład linię kredytową w Banku Gospodarstwa Krajowego, gwarancje na 500 milionów dla przemysłów kreatywnych. Więc bardzo wiele instytucji polskiej kultury może szukać różnych sposobów obrony przed kryzysem.

Panie ministrze, na koniec pytanie polityczne. Po wczorajszym spotkaniu Jarosława Gowina z prezesem Kaczyńskim czy jest realna groźba, że rząd utraci większość?

Mamy, jak wiadomo, pewien powiedziałbym intensywny dialog czy debatę wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, no i zobaczymy, jak to będzie finalizowane w trakcie głosowania. Ale rozmawiamy i cały czas sprawa jest otwarta.

Prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, był gościem Sygnałów Dnia. Dziękuję panu serdecznie.

Dziękuję panu, dziękuję państwu.

JM