Dobre, bo polskie! Kupujmy krajowe produkty

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 09:21
Cudze chwalicie, swego nie znacie… Rząd namawia by w czasie epidemii koronawirusa postawić na solidarność z polskimi rolnikami i kupować polskie produkty. Ale nie tylko dlatego warto po nie sięgać. Eksperci nie mają wątpliwości, że są one po prostu dobre.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/eldar nurkovic

Mogą świadczyć o tym wybory konsumentów na zagranicznych runkach. Polski wafelek jest od 60 lat najpopularniejszym w Islandii. Napoje owocowe produkowane w małej wiosce w Małopolsce podbijają dziś rynki Dubaju, Stanów Zjednoczonych, Malezji czy  Rumunii. A to nie koniec listy wyrobów, którymi możemy się pochwalić. 

czytaj więcej
shutterstock_dziecko mapa podroz wakacje 1200.jpg
Odpoczywaj w Polsce bezpiecznie!

"Znakomite produkty"

Naszym hitem eksportowym są także chociażby owoce miękkie. Mamy także rozbudowane rolnictwo szklarniowe. Jesteśmy ogromnym producentem przetworów mlecznych, zwłaszcza doskonałej jakości serów i masła. Polska jest również liderem w Europie, jeżeli chodzi i sprzedaż drobiu, w tym kaczek i gęsi oraz dużym producentem wieprzowiny i wołowiny.

- Oferta polskiego rolnictwa jest bardzo bogata. Warto z niej wybierać, bo są to produkty znakomite - namawia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.  - Kupując polską żywność wspieramy polską gospodarkę, spieramy nasz rozwój, dobro Polski - dodaje.

O tym, że mamy bardzo dobre produkty spożywcze, a także meble, okna, drzwi, chemię, kosmetyki, leki, gry, programy komputerowe, sprzęt agd, fotowoltaikę czy porcelanę większość Polaków wie, ale jak zaznacza dyrektor konkursu "Teraz Polska" warto zauważyć, że nasz kraj jest także dużym producentem dóbr luksusowych, jak np. jachty.

Jak dodaje, wiele osób nie wie także, że Polska dostarcza na światowe rynki wiele nowoczesnych podzespołów do silników samolotów czy samochodów i innowacyjnych rozwiązań podkreśla. - Numerem jeden w strukturze polskiego eksportu są maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy. Blisko połowę naszego eksportu stanowią towary zaawansowane technologicznie - mówi Michał Lipiński. 

Budowanie dumy narodowej

Niestety epidemia koronawirusa przyczyniła się do zerwania globalnych łańcuchów dostaw. Eksperci podkreślają, że to doskonały moment na społeczną kampanię promującą polskie produkty, bo w czasie kryzysu wywołanego pandemią, gdy Polacy będą zaciskać pasa, decyzje zakupowe będą miały ogromne znaczenie. Taka kampania to także dobry sposób na budowanie dumy narodowej.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Karolina Rożej

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 11.05.2020

Godzina: 7.45

kh

Czytaj także

Pandemia koronawirusa bije w zakłady motoryzacyjne

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 17:50
Zawieszenie produkcji z powodu koronawirusa nie ominęło polskiego sektora motoryzacyjnego. Już od dwóch miesięcy nie produkuje się pojazdów w tyskiej fabryce Fiata, stoją zakłady z grupy PSA w Gliwicach wytwarzających ople, nie działają fabryki osprzętu i części – Marelli i Lear Corporation w strefie katowickiej.
rozwiń zwiń