"Uproszczone wnioski, krótszy czas oczekiwania na decyzję". Minister klimatu o programie "Czyste Powietrze"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 09:30
- "Czyste Powietrze" to cywilizacyjny projekt, którego zadaniem jest poradzenie sobie z zapóźnieniem, które nas bardzo mocno dotyka, czyli ze smogiem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu.
Audio
  • Michał Kurtyka, minister klimatu o programie "Czyste Powietrze" (Sygnały dnia/Jedynka)
Michał Kurtyka
Michał KurtykaFoto: Polskie Radio

Andrzej Duda 1200 PAP.jpg
Program "Czyste Powietrze" z większą dostępnością. Prezydent zapowiedział zmiany

Michał Kurtyka podkreślił, że program cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków. W pierwszej edycji, jak mówił, zgłoszono 134 tys. wniosków. - Po objęciu funkcji ministra klimatu zleciłem inwentaryzację, do jakiego stopnia ten program odpowiada na potrzeby Polaków i w jaki sposób możemy go uczynić jeszcze atrakcyjniejszym - dodał.

Minister klimatu tłumaczył, że ulepszenie programu "Czyste Powietrze" ma służyć powiększeniu grona beneficjentów.

Ułatwienia administracyjne

- Zauważyliśmy, że jest sporo takich elementów, które nie są intuicyjne dla użytkownika, i aby ten program był bardziej przyjazny, to trzeba uprościć np. procedurę weryfikacji dochodu - wyjaśniał.

Michał Kurtyka tłumaczył, że ta procedura została zmieniona. - Teraz wystarczy, że beneficjenci złożą odpowiednie oświadczenia (dot. dochodów - red.), a następnie to będzie weryfikowane w osobnym trybie - mówił, dodając, że takie rozwiązanie skróci czas oczekiwania na decyzję z 90 do 30 dni.

- To uproszczenie zmniejsza mitręgę biurokratyczną dla użytkownika również przez to, że łatwiej będzie wypełnić taki wniosek - zapewnił.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Michał Kurtyka (minister klimatu)

Data emisji: 18.05.2020

Godzina emisji: 08.40

pkur/ans 

Czytaj także

"Ogromne wyzwanie". Michał Kurtyka o sytuacji klimatycznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 18:00
– Ciepła zima, suchy styczeń i brak pokrywy śnieżnej to wyzwania, przez które susza i brak wody są przejawem zmian klimatycznych w naszym kraju. Mamy wyjątkową sytuację – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Aby zauważyć poprawę, deszcz musiałby padać kilkanaście dni". Wiceminister klimatu o problemie suszy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 22:02
- Cieszymy się z opadów, bo lasy staną się bardziej wilgotne i spadnie zagrożenie pożarowe. Jednak aby zauważyć poprawę sytuacji hydrologicznej w Polsce, deszcz musiałby padać kilkanaście dni - powiedziała w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu Małgorzata Golińska.
rozwiń zwiń