Dyrektor NCK: prawie 6 tys. wniosków w programie "Kultura w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 07:55
- Program jest spektakularny ze względu na ilość wniosków, które do nas spłynęły, jak i budżet oraz rekordowy czas działania - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski o programie "Kultura w sieci".
Audio
  • Rafał Wiśniewski o realizacji programu "Kultura w sieci" (Jedynka/Sygnały dnia)
Rafał Wiśniewski
Rafał Wiśniewski Foto: Polskie Radio

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego "Kultura w sieci" uruchomionego w ramach tarczy antykryzysowej. Jego celem jest wsparcie instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w sektorze kultury oraz zwiększenie powszechnego dostępu do dóbr kultury za pośrednictwem internetu.


20515060 (1).jpg
60 milionów zł na "Kulturę w sieci" Piotr Gliński: to program bez precedensu

- Spłynęło prawie 6 tys. wniosków, 1182 otrzymały dofinansowania i to w bardzo krótkim czasie - powiedział w "Sygnałach dnia" Rafał Wiśniewski. Jak wskazał, w tej chwili realizowane są już działania związane z podpisywaniem umów z beneficjentami, żeby jak najszybciej wypłacić środki.

Dyrektor NCK przypomniał, że "60 mln zł zostało przeznaczonych na wsparcie twórców i instytucji w tych trudnych czasach epidemii", a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego lada dzień ogłosi wyniki konkursu stypendialnego, na który przeznaczono dodatkowe 20 mln zł. 

Wsparcie małych podmiotów

Gość Jedynki wskazał, że "małe podmioty z niewielkich miejscowości otrzymały finansowanie". Jak mówił "pojawiło się dużo projektów nastawionych na kultywowanie dziedzictwa i tradycji". - Co mnie osobiście cieszy, jest bardzo duża rzesza instytucji związanych z teatrem - dodał.

kultura-1200-tt.jpg
"Kultura w sieci" wsparciem dla artystów, twórców, instytucji

- Lada chwila będziemy mieli okazję zobaczyć owoce twórczej pracy artystów. Te projekty są naprawdę interesujące i każdy znajdzie coś dla siebie - ocenił Rafał Wiśniewski.

Dyrektor NCK mówił też o innych programach realizowanych przez Centrum. - W ostatnim czasie przeznaczyliśmy ok. 100 mln na wsparcie, ale to nie jest nasze ostatnie słowo - zapewnił.

***

Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Piotr Gociek
Gość: Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 19.05.2020
Godzina emisji: 7.40

fc

Czytaj także

Kiedy otwarcie kin i teatrów? Gliński: nie możemy o tym myśleć w perspektywie kilku tygodni

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 19:27
– Na razie nie możemy myśleć o otwarciu kin i teatrów w perspektywie kilku tygodni ze względów epidemicznych. Sytuacja wciąż jest bardzo poważna – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń